TEKNOFEST'lerden kazandıkları ödüllerle firma kurup seri üretim yapıyorlar

TEKNOFEST’lerden kazandıkları ödüllerle firma kurup seri üretim yapıyorlar

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) öğrencileri TEKNOFEST 2018-2019 ve 2020 yarışlarında kazandıkları ödüllerden elde ettikleri gelirlerle firmalarını kurup üretime başladı.

TEKNOFEST İstanbul’da paydaş kurumların yanı sıra bir çok üniversitenin standı da yer alıyor.

KTÜ standında ise ABD’de 22-28 Mart’ta 28 grubun iştirakiyle gerçekleştirilen “13. RoboBoat 2023 Elektrikli Otonom Su Üstü Araç Yarışması”nda dünya ikincisi olan Ortahisar Creatiny RoboTeam grubunun eserleri ilgi gördü.

Mühendislik açısından dizayn, mekanik, yazılım ve elektronik alanlarında oluşturulan otonom su üstü araçlarının derece alabilmek için yarıştığı aktiflikte dünya ikincisi olan projenin geliştiricilerinden KTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği İkinci Sınıf Öğrencisi Muhammet Oğuzhan Genç, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Genç, “Projemiz, Amerika’da gerçekleşen ‘roboboat’ yarışında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) üzere üniversiteleri ve Avrupa’nın başka esaslı üniversitelerini sollayarak dünya ikincisi oldu. Kendisi otonom bir formda pürüzlerden kaçıp tıpkı vakitte top fırlatabiliyor. Şu anda savunma sanayiinin belirli başlı firmalarından talepler de var. İsteklerine nazaran aracımızı modifiye edebiliyoruz.” halinde konuştu.

KTÜ’de faaliyet gösteren öğrenci topluluklarında 150 kişinin faal olarak vazife yaptığını belirten Genç, topluluk olarak nizamlı bir halde TEKNOFEST müsabakalarına katıldıklarını söz etti. Bu yıl yarışmacı olarak değil, iştirakçi olarak müsabakada yer aldıklarını belirten Genç, “TEKNOFEST’ten kazandığımız yarış mükafatlarını hiç bir formda harcamayıp AR-GE’ye yatırdık.” dedi.

Dünya ikincisi olan elektrikli otonom su üstü aracı hakkında da bilgi veren Genç, aracın hayalet özelliğine sahip olduğuni, 35-40 kilometre saat sürate ulaşabildiğini ve 45 dakikalık bir batarya ömrüne sahip olduğu bilgisini verdi. Genç, savunma sanayii firmalarının isteklerine nazaran araçlarını dizayn edebileceklerini, bomba atar yahut misyon yükü bırakma üzere faaliyetler için kolay biçimde modifiye edilebileceğini bildirdi.

Genç, dünya ikincisi olan elektrikli otonom su üstü aracının seri üretimine başlamayı hedeflediklerini anlattı.

“Denizlerin Bayraktar’ı olmak istiyoruz”

Öte yandan, geliştirdikleri insansız su altı robotu hakkında bilgi veren KTÜ İdare Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans Öğrencisi Kadir Yazıcı, şunları kaydetti:

“Projemiz insansız su altı robotu ve insansız su üstü aracı. TEKNOFEST’e 2018-2019 ve 2020 yıllarında yarışmacı olarak katıldık, para mükafatlarını toplayıp firmalar kurduk. Bu firmalarda su altı robotları ve su üstü araçlarının alt modüllerini üretiyor, TEKNOFEST yarışmacılarına eser satıyoruz. Yani eserlerimizi ülkemizde üretiyoruz. Elektronik kartlarımız olsun, motorlarımız olsun bunları yerli imkanlarla üretip, TEKNOFEST yarışmacılarına, eğitim kurumlarına, talep eden başka firmalara eserlerimizi satmaya başladık. Olağanda bu eserler, bilhassa su üstü araçların ve su altı robotların eserleri daha çok Çin ve Amerika’dan temin ediliyordu. Yani ülkemizde bu alanda üretim yapan pek fazla firma yoktu. Nasipse bu alanda ülkemizi Bayraktar üzere temsil etmek istiyoruz. Bayraktar nasıl havadaysa biz de denizlerin Bayraktar’ı olmak istiyoruz, maksadımız bu.”

TEKNOFEST 2018 ve 2019’da insansız su altı robotları alanında düzenlenen müsabakada birinci, TEKNOFEST 2020 de ise üçüncü olduklarını tabir eden Yazıcı, bu dereceler sonucunda elde ettikleri para ödülleriyle kurdukları firmalarda seri üretime başladıklarını söyledi.

“TEKNOFEST hayallerimizi gerçekleştirdi”

Yazıcı, kurdukları firmalarda şu ana kadar çok sayıda sipariş aldıklarına işaret ederek, “2020 yılında arkadaşlarımız seri üretime başladı ve yakın bir gelecekte yurt dışına açılmayı düşünen firmalarımız var. Olağanda biz öğrenci topluluğuyduk, öncü topluluktan 3 firma çıktı. Bu firmalar seri üretime başladı. Yakın gelecekte nasipse yurt dışına başlayacaklar, görüşmeleri devam ediyor. Seri üretimlerimiz devam ediyor, Trabzon’da memleket için var gücümüzle çalışıyoruz.” diye konuştu.

Yazıcı, TEKNOFEST’i düzenleyen tüm paydaşlara teşekkür ettiğini vurgulayarak, “Ben köyde büyüyen bir beşerim. Teknolojiye ulaşmak çok zordu. Rize’de tahta otomobil meşhurdur, tahta otomobil yapmak için bile hayal kurardık, yapamazdık. TEKNOFEST bizim hayallerimizi gerçekleştirdi diyebilirim. Artık hayallerime daha yakınım.” dedi.

Kaynak: AA / Utku Şimşek – Aktüel