Şehit anıtına kurulan seçim standı nedeniyle tartışma çıktı

Şehit anıtına kurulan seçim standı nedeniyle tartışma çıktı

Şehit anıtına kurulan seçim standı nedeniyle tartışma çıktı

İSTANBUL Güngören’de 2008 yılında gerçekleştirilen bombalı taarruzda şehit olan vatandaşları anmak maksadıyla yapılan anıta seçim çalışmaları kapsamında stant kurmak isteyen CHP’li üyelere vatandaşlar reaksiyon gösterdi. Tartışmada CHP’li üyelerin vatandaşlara saldırıp küfür ettiği anlar cep telefonu kamerası ile görüntülendi.

Güngören’de evvelki gün öğlen saatlerinde meydana gelen olayda, 2008 yılında yaşanan bombalı atakta şehit olan vatandaşları anmak hedefiyle yapılan anıta stant açmak isteyen siyasi parti üyeleri ile vatandaşlar ortasında yaşanan tartışma karakolda bitti. Teze nazaran, anıt üzerine stant açmak isteyen CHP’li üyeleri uyaran ve bu durumdan rahatsız olduklarını belirten mahalle sakinleri, standın öbür yere taşınmasını talep edince tartışma çıktı. Yaşanan tartışma esnasında CHP’li üyelerin vatandaşlara küfür edip saldırdığı anlar cep telefonu kameraları ile saniye saniye görüntülendi. Yaşananlar üzerine CHP ilçe yöneticileri vatandaşlardan şikayetçi oldu. Olay yerine çok sayıda polis grubu sevk edildi. Stant bulunduğu yerden kaldırılarak farklı bir noktaya taşınırken mahalle sakinleri yaşananlara isyan etti.

“Yıllardır bu mahalledeyim ve kardeşlerimin öldüğü noktada bunların yapılması bana rahatsızlık veriyor”

Mahallede yaşayan ve patlamada komşuları yaralanan Hayri Memnun olayla ile ilgili, “Burada vaktinde PKK’nın saldırısı sonucu onlarca vatandaşımız şehit oldu. Bugün buraya gelip stant kurmak istediler ben giderek ricacı oldum ‘bu seçim çalışmanızı ya 100 metre aşağıda ya da 100 metre üstte yapın tam bu noktada yapmayın’ dedim. Bana kelamlı akında bulundular. Ben yıllardır bu mahalledeyim ve kardeşlerimin öldüğü noktada bunların yapılması bana rahatsızlık veriyor. Çocukları ölen anneler buraya gelip oturuyorlar bazen. Bu annelerin yürekleri sızlamaz mı görse? Israrla bu siyasi partiler neden buraya geliyor anlamış değilim. Biz halkız siz ne yaparsanız yapın lakin birtakım kıymetlerimize de değer verin” tabirlerini kullandı.

“Biz şehitlerimize hürmet gösterilmesini istiyoruz yalnızca öteki bir şey istemiyoruz”

Aynı mahallede esnaflık yapan Özbay Korkmaz ise, “Ben işten çıktığımda burada standı gördüm arkadaşımız onları uyardı. Biz tüm siyasi partilerin burada stant kurmasına karşıyız zira bir acı yaşadık. Uyarmasına karşın onlar provokasyon yaparak arkadaşımızın üzerine yürüyerek hakaret ve küfürler etti. Şehit anıtı üzerinde siyaset yapılması ne kadar hakikat olabilir? Bir de polise gidip şikayetçi oldular. Bu ülkede özgürlük yok diyorlar ancak polis grupları onları burada koruyordu biz geri geldiğimizde. Nasıl özgürlük yok anlamış değilim. Biz şehitlerimize hürmet gösterilmesini istiyoruz yalnızca diğer bir şey istemiyoruz” formunda konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Batuhan Toprak – 3. Sayfa