Elektrikli spor otomobil Simurg GT, TEKNOFEST İstanbul'da ilgi odağı oldu

Elektrikli spor otomobil Simurg GT, TEKNOFEST İstanbul’da ilgi odağı oldu

Konya Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen elektrikli otomobil Simurg GT, TEKNOFEST İstanbul‘da sergileniyor.

Türkiye’de ulusal teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla, Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST, beşinci gününde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda devam ediyor.

Konya Teknik Üniversitesi Kapsül Anka Teknik Topluluğu tarafından geliştirilen “Simurg GT” isimli elektrikli araç, TEKNOFEST İstanbul’daki Konya Teknik Üniversitesi standında ziyaretçilere sunuluyor.

Veysel Alpars’ın kaptanlığını yaptığı Simurg GT’nin grubu, Burak Çolak, İsmail Dağ, Selen Özkul, Hacer Corcu, Mehmet Gün, Gökhan Remzi Örken ve Hasan Şengü’den oluşuyor.

“Aracımızla ilgili çok hoş yansılar aldık”

Konya Teknik Üniversitesi Kapsül Anka Teknik Topluluğu’nun akademik danışmanı Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Akdemir, araca ait AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Akdemir, Simurg GT’nin geliştirilme sürecinin ocak ayında başladığını belirterek, “Aracımızın 2 kilovatlık bir motoru, 3,5 metre uzunluğu, 1,8 metre genişliği bulunuyor. İki koltuk, iki kapılı bir spor otomobil.” diye konuştu.

Tasarım açısından müsabakanın kaidelerini zorladıklarını aktaran Akdemir, şunları kaydetti:

“Gerçekten bir otomobile benzesin istedik. Farklı bir konsept ortaya koyduk, hoş bir otomobil olduğunu düşünüyoruz. A noktasından B noktasına gittiğinizde en az pil harcayacak halde tasarlandı. Tasarım ideolojisi süratten çok az pil tüketmek üzerine olduğu için suratı 40-50 kilometre civarında. Aracın içerisinde şarj istasyonu var ve bu biçimde şarj ediliyor.

TEKNOFEST’te sergilenen aracımızla ilgili çok hoş reaksiyonlar aldık. Aracımız, birinci günlerde aktiflik alanında Altay tankının karşısındaydı. Oradan çıkanlar direkt bizim aracı görünce aracın etrafında inanılmaz bir kalabalık oluşturdu. İnanılmaz olumlu yansılar var, bilhassa minik çocuklar çok sevdiler. Gelecek yıl bu aracı gerçek bir spor otomobiline çevirmeyi düşünüyoruz. Sürat konusunda da önümüz açılsın istiyoruz.”

Kaynak: AA / Tolga Yanık – Yeni