Samsun'da işitme engelli bayanlar işaret lisanıyla Kur'an-ı Kerim öğreniyor

Samsun’da işitme engelli bayanlar işaret lisanıyla Kur’an-ı Kerim öğreniyor

Samsun‘un Salıpazarı ilçesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan kursta işitme engelli bayanlara işaret lisanıyla Kur’an-ı Kerim öğretiliyor.

Salıpazarı Engelliler Derneğinde açılan kursa Salıpazarı ve Çarşamba ilçelerinden işitme engelli 12 bayan katılıyor.

Yaklaşık 5 aydır devam eden ve haziran ayında tamamlanacak, haftada bir gün gerçekleştirilen kursta kursiyerlere işaret lisanı kullanılarak Kur’an-ı Kerim okuma öğretiliyor.

Kursta vazife alan öğretici Nuran Sağlam, AA muhabirine, 2005 yılından bu yana işitme ve görme engellilere istekli olarak Kur’an eğitimi verdiğini söyledi.

İşitme engellilerin zorluklara karşın kursa gelip Kur’an-ı Kerim öğrenmeye çalıştığını belirten Sağlam, “Hepsine başka farklı teşekkür ediyorum. Hiç kaçırmadan cumartesi günleri gelip Kur’an-ı Kerim öğrenmeye çalışıyor. Onlar güç olanı başarıyor. Kendilerini tebrik ediyorum.” dedi.

Kursa katılan işitme engelli Dilek Keskin ise Kur’an-ı Kerim okumayı bilmediğini ve konutta yalnız başına sıkıldığını lisana getirerek, “Burada işitme engelli arkadaşlarımla tanıştım. Onları görünce çok memnun oldum. Anneme Salıpazarı’nda Kur’an kursu açıldığını söyledim. Annem evvel istemedi, ‘Gidip gelmek senin için zor’ dedi. Annemi hocamla telefonda görüştürdüm. Artık buradayım. Burada olmaktan çok memnunum. Kur’an okumayı öğrenmek zorundayız. Allah’a giden yolda pürüz yok.” sözlerini kullandı.

Kursa Çarşamba’dan katılan işitme engelli Fatma Kaplan da Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenmek istediğini vurgulayarak, “Zor oluyor lakin istediğim için geliyorum. İşitme engelliyim fakat Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek için manim yok. Sevdiğim işleri yapmak için manim yok. Allah bizi bu türlü yarattı.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Sait Kuzu – Aktüel