Eski Sudan Başbakanı'ndan ülkedeki durumun Libya ve Suriye'den daha makûs olabileceği uyarısı

Eski Sudan Başbakanı’ndan ülkedeki durumun Libya ve Suriye’den daha makûs olabileceği uyarısı

Sudan‘ın eski Başbakanı Abdullah Hamduk, ülkesindeki çatışma bir iç savaşa evrilirse ve erkenden durdurulmazsa durumun Suriye ve Libya’dan daha makus olabileceğini söyledi.

Hamduk, Kenya’daki bir aktiflikte yaptığı konuşmada, Sudan’da muhtemel bir iç savaş durdurulamazsa, bunun dünya için kabus olacağını belirtti.

Abdullah Hamduk, “Sudan’da ordu ve küçük bir isyancı küme ortasında savaş yok, çabucak hemen ikisi de âlâ eğitilmiş, donanımlı ordular.” tabirini kullandı.

Sudan bir iç savaş noktasına gelirse durumun Suriye, Yemen ve Libya’dan daha berbat olabileceği değerlendirmesinde bulunan Hamduk ayrıyeten “bu anlamsız savaştan” kimsenin galip çıkamayacağını lisana getirdi.

Çatışmalarda meyyit sayısı 528’e yükseldi

Sudan Sıhhat Bakanlığı, dün, ordu ile Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK) ortasında nisan ortasından bu yana süren çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 528’e, yaralıların sayısının 4 bin 599’a yükseldiğini duyurmuştu.

Taraflar, 5. kere ilan edilen ateşkese karşın çatışmayı sürdürüyor.

Çatışmalar, başkentte Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Ordu Genel Komutanlığı etrafında ağırlaşırken güneydeki başka mahallelerde de ateşkes ihlal ediliyor.

Kaynak: AA / Tufan Aktaş – Yeni