Nurhak'ta bir mahalleye 4 "konteyner dükkan"ın kurulumuna başlandı

Nurhak’ta bir mahalleye 4 “konteyner dükkan”ın kurulumuna başlandı

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde 850 haneden 307’si hasar gören yahut yıkılan Nurhak ilçesine bağlı Tatlar Mahallesi’nde ticari hayatın canlandırılması için konteyner dükkanların kurulumuna başlandı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılardan, Nurhak ilçesine bağlı yaklaşık 3 bin nüfuslu Tatlar Mahallesi de etkilendi.

Can kaybının yaşanmadığı fakat ağır ve orta hasarlı binaların olduğu mahallede, yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor.

Ayrıca mahallede hayatın olağana dönmesi için Nurhak’a koordinatör vali olarak görevlendirilen Bolu Valisi Erkan Kılıç’ın başkanlığında çalışmalar sürüyor.

Konaklama sıkıntıları büyük ölçüde ortadan kaldırılan mahallede ticari hayatın olağana dönmesi ve vatandaşların acil muhtaçlık gereçlerine daha süratli ulaşabilmesi için iş yeri ve dükkanlar faaliyete geçmeye başladı.

Hasar gören ya da yıkılan bakkal ve kimi iş yerlerinin yine açılması için de mahalleye konteyner iş yerleri getirildi.

İlk etapta getirilen 4 konteyner dükkan, suram süreçlerinin tamamlanması, elektrik ve su tesisatlarının bağlanmasının akabinde vatandaşların hizmetine sunulacak.

Depremlerde 850 haneden 307’si hasar gören yahut yıkılan Tatlar Mahallesi’nde hayatın olağana dönmesi için de çalışmalar sürüyor.

“Konteynerlere elektrik ve su verip esnafımıza teslim edecekler”

Tatlar Mahallesi Muhtarı Kamil Gürlek, AA muhabirine, mahalledeki binaların neredeyse yarısının yıkıldığını yahut hasar gördüğünü söyledi.

İlçede enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiğini anlatan Gürlek, “Depremin akabinde işyerleri ziyan gören esnafımız vardı. Esnaf için konteyner getirdiler. Konteynerlere elektrik ve su verip esnafımıza teslim edecekler. Vakit kısıtlı olduğu için şuan 4 konteyner geldi. Koordinatör Valimiz Erkan Kılıç gereksinim olduğunda daha da getirileceğini bildirdi. Konteynerler camlı olduğu için kırtasiye ve bakkal üzere esnaflar için uygun. Bu konteynerlerde acil gereksinimler karşılanacak.” diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Fatma Aslan da gereksinimlerinin devlet tarafından karşılandığını, bundan sonra bu gereksinimlerini getirilen cam konteynerlerde açılacak dükkanlardan da giderebileceklerini söz etti.

Depremde mahalledeki bakkalların da hasar gördüğünü aktaran Aslan, “Şu an gereksinimlerimizi devlet karşılıyor. Mahallemize tekrar bakkal açılması bizi mutlu eder. Mahallemize konteynerden sıhhat ocağı da yapıldı.” dedi.

Kaynak: AA / Orhan Kuzu – Şimdiki