Malatyalı depremzede çocuklar, "gönüllü" akademisyenler ve öğrencilerle hayata tutunuyor

Malatyalı depremzede çocuklar, “gönüllü” akademisyenler ve öğrencilerle hayata tutunuyor

EMRE ILIKAN/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin büyük yıkıma neden olduğu Malatya’ya istekli gelen Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) akademisyenleri ve öğrenciler, afetzede çocuklara acı anıları unutturmak için gayret harcıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi, “Asrın felaketi” olarak nitelenen 6 Şubat’taki sarsıntıların büyük ziyan verdiği Malatya’da çocukların toplumsal hayata iştiraklerini hızlandırmak maksadıyla Battalgazi ilçesindeki Teknokent Süreksiz Konaklama Merkezi’nde aktiflik konteynerleri kurdu.

Resim atölyeleri, sportif faaliyetler, zeka oyunları, yüz boyama aktiflikleri ve çeşitli şovlar düzenleyen istekli akademisyenler ve öğrenciler, çocukların keyifli vakit geçirmesini sağlıyor.

“Onların tek istediği oyun ve ilgi”

Necat Hepkon Spor Bilimleri Fakültesi Vücut Eğitimi ve Spor Kısmı Tabip Öğretim Üyesi Esra Kürkcü Akgönül, AA muhabirine, depremzede çocukların hayatına dokunabildikleri için çok keyifli olduklarını söyledi.

Çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirten Akgönül, şunları kaydetti:

“Burada Rektörümüz Prof. Dr. Fatma Seniha Nükhet Hotar’ın takviyeleriyle sportif faaliyetler ve boyamalar yapıyoruz, oyunlar oynuyoruz. Basketbol alanında eğitsel oyunlar gerçekleştiriyoruz. Onları eğlendirmeye, bir nevi de olsa zelzele psikolojisinden uzaklaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Her gün saat 10.00’da etkinliklerimiz başlıyor. Çocuklar bizi gördüklerinde çabucak geliyor. Her aktifliğe 30 ila 60 çocuk katılıyor. Sabah eğitsel etkinliklerimiz oluyor. Çocuklarla taş kağıt makas, futbol, basketbol, bowling oynuyoruz. İştirak yüksek, çok eğleniyorlar. Onlarla daima irtibat halindeyiz. Çocukların zelzele psikolojiden uzaklaşmaları elbette ki güç. Lakin şu an daha düzgünler. Bunu gözlemliyoruz. Büsbütün oyun odaklılar, gülüyorlar. Ağlamadıklarını hüzünlenmediklerini gözlemliyoruz. Onların tek istediği oyun ve ilgi. Biz de bunu vermeye çalışıyoruz.”

“Acılarını hafifletme uğraşı içindeyiz”

Ülkenin acı bir felaket yaşadığını aktaran Türkkan, “Depremlerin akabinde rektörümüzün, hocalarımızın ve istekli öğrencilerimizin dayanaklarıyla Malatya’da hem ailelere hem de çocuklara yardım etmeye çalışıyoruz. Acılarını hafifletme uğraşı içindeyiz. Çocuklar memnunlar. Biz de elimizden geldikçe onlara takviye olmaya, hayatlarına dokunmaya çalışıyoruz.” dedi.

Kaynak: AA / Emre Ilıkan – Yeni