Malatya'da depremzede bayanlar üreterek afetin tesirini unutmaya çalışıyor

Malatya’da depremzede bayanlar üreterek afetin tesirini unutmaya çalışıyor

EMRE ILIKAN/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Malatya’da konteyner kentte kalan bayanlar, katıldıkları dikiş nakış kursu sayesinde üretime katkıda bulunarak afetin tesirinden uzaklaşıyor.

Battalgazi ilçesindeki Teknokent Süreksiz Konaklama Merkezi’nde Halk Eğitimi Merkezince açılan dikiş nakış kursuna 100 depremzede bayan katılıyor.

Kadınlar, usta öğreticilerden aldıkları eğitimin akabinde masa örtüsü, el örgüsünden yelek, çanta, işlemeli havlu, seccade ve nevresim grubu dikiyor.

Örgü örüp afetin ruhsal tesirinden uzaklaşarak moral bulan kursiyerlerin yaptığı eserler, kurs vazifelileri tarafından internet üzerinden satılmak üzere alınıyor.

Satılan eserlerin gelirleri depremzede kursiyerlere verilecek.

“Kadınlarımız çok mutlu”

Kale Kaymakamı ve Teknokent Süreksiz Konaklama Merkezi Koordinatörü Mustafa Aksoy, AA muhabirine, sarsıntılardan etkilenen Malatya’da yaraların sarılması için yürütülen çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Kentte devlet ve milletin el ele uğraşla çalıştığını vurgulan Aksoy, Ulusal Eğitim Bakanlığı Halk Eğitimi Merkezince açılan dikiş nakış kursunda depremzede bayanların meslek edindiğini belirtti.

Aksoy, şunları kaydetti:

“Kadınlar usta öğreticilerimizin nezaretinde dikiş nakış kabiliyeti kazanıyor. Burada üretilen eserler aile bütçesine katkı sunmak gayesiyle internet üzerinden satışa sunulacak. Sarsıntının yaraları sarılıyor. Burası bayanlarımız için bir nevi uğraş alanı durumunda. Bu nedenle çok yararlı oluyor. Talep de çok yüksek. Alanı daha da büyütmeyi düşünüyoruz. Bayanlarımız çok keyifli. Çocukları okula, eşleri işe başladı. Kendileri de burada hoş ve verimli vakit geçiriyor.”

Kendisinin de depremzede olduğunu tabir eden Kaya, şöyle konuştu:

“Kursumuza şu an 100 bayan kayıtlı. Talep bir o kadar daha var. Konteynerimiz biraz küçük olduğu için bu talebi karşılayamıyoruz. Kurslarımız çeşitlenerek artacak. Burası bayanlarımız için tıpkı vakitte terapi merkezi üzere. Birinci başlarda daima sarsıntıdan konuşuyorduk. Şu an farklı şeyler konuşuyoruz. Çok hoş eserler üretiyoruz. Eserleri internet üzerinden satarak bayanların aile bütçesine katkı sunmalarını sağlamaya çalışıyoruz.”

“Birbirimize takviye olmaya çalışıyoruz”

Kursiyerlerden Şükran Yazıcı da sarsıntı anının çok korkutucu olduğunu söz etti.

Depremde meskenlerinin ağır hasar gördüğünü lisana getiren Yazıcı, “Depremden sonra güç günler yaşadık. Burada herkes emsal şeyleri yaşadı. Bu yüzden birbirimize dayanak olmaya çalışıyoruz. Ürettiğimiz eserleri satarak mesken iktisadına katkı sunmak istiyoruz. Bize bu imkanı tanıyan yetkililere teşekkür ederim.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Emre Ilıkan – Şimdiki