Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kahramanmaraş merkezli sarsıntılara ait paylaşım Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kahramanmaraş merkezli sarsıntılara ait paylaşım Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 6 Şubat’ta yaşanan asrın afetinde, yaklaşık 51 bin kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, asıl büyük felaketin, sarsıntı bölgesinin unutulması halinde yaşanacağını kaydetti.

Akıllarının, gönüllerinin depremzedelerle olduğunu tabir eden Erdoğan, “Sizi asla unutmuyor, yaralarınızı bir an evvel sarmak için çalışıyoruz. 3,5 milyon insanımızı süreksiz barınma merkezlerinde, kamu tesislerinde ve yurtlarda konuk ediyoruz. 350 başka noktada toplam 806 bin çadırın ve 85 bin 500 konteynerin kurulumunu yaptık, her geçen gün bölgeye yeni barınma alanları kurmayı sürdürüyoruz.” bilgilerini paylaştı.

Erdoğan, Hatay hariç tüm vilayetlerde enkazı kaldırdıklarını, Hatay’daki yıkık ve acil yıkılacak binaları da bu hafta tamamlayacaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şimdiye kadar hane takviyesi, taşınma ve kira yardımı ile vefat edenlerin yakınlarına 30 milyar lira ödeme yaptık. 2 milyon 400 bin insanımıza psikososyal takviye hizmeti sağladık. Her gün 4 milyon insanımıza 3 öğün sıcak yemek ulaştırıyoruz. İnşa süreci başlayan konut sayısında 125 bine, bilfiil temeli atılan konut sayısında 58 bin 630’a ulaştık.

Son olarak dün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kardeşimle sarsıntı konutlarımızın temelini attık. Sarsıntı bölgesinde inşa edeceğimiz toplam 650 bin yeni yuvanın birinci 319 binini bir sene içerisinde inşallah sizlere teslim edeceğiz. Zelzele turistlerinin umursamazlığına bakarak katiyetle karamsarlığa kapılmayın. Bize itimadın, inanın, dualarınızda yer ayırın. Allah’ın müsaadesiyle bu güç günleri en kısa müddette aşarak müreffeh yarınlarımıza ulaşacağımızdan hiç tasa duymayın.”

Kaynak: AA / Ahmet Sertan Adap – Yeni