Kahramanmaraş'taki konteyner kentlerde 30 binden fazla depremzede barınıyor

Kahramanmaraş’taki konteyner kentlerde 30 binden fazla depremzede barınıyor

HÜSEYİN BAYRAKTAR – Kahramanmaraş‘ta koordinatör vali olarak görevlendirilen Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, kentte planlanan 42 konteyner kentten 32’sinin tamamlandığını, bu alanlarda 30 binden fazla depremzedenin barındığını söyledi.

Vali Kaldırım, AA muhabirine, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde meskenleri yıkılan, hasar gören ya da korktukları için meskenlerine giremeyen vatandaşların konaklamaları için oluşturulan konteyner kentlerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin 6 Şubat’ta yaşanan 2 büyük zelzeleden sonra bölgede hummalı biçimde çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Kaldırım, yaraları sarmak için hem devlet hem sivil toplum kuruluşları hem de hayırseverlerin omuz omuza verdiğini lisana getirdi.

Kaldırım, vilayet merkezinden köylere kadar, beslenme, barınma, esnafın ayağa kaldırılması, ticari hayatın canlandırılması için birçok alanda çalışmalar yapıldığını belirtti.

Vatandaşların hayatlarına dokundukları alanlardan birinin de süreksiz barınma merkezleri olduğunu vurgulayan Kaldırım, “İlimizde 42 konteyner kent planlandı. Bunların 32’si tamamlandı. Konteyner kentlerde planlanan konteyner sayısı da 22 bin 20 idi. Bunlardan 13 bini aşan sayısı yerine konmuş ve yerleşime açılmış oldu. Buralarda şu anda 30 bini aşkın vatandaşımız barınıyor. Oburlarının altyapıları da süratli bir formda devam ediyor.” dedi.

Vali Kaldırım, bir kısmı bağışlarla bir kısmı da AFAD’ın üretimiyle hazırlanan konteynerlerin bölgeye sevk edildikçe vatandaşların yerleşimine açılacağını söz etti.

Bu süreçte bilhassa çadır kentlerde kalanlar ile vilayet dışına gidip dönen vatandaşların talepleri doğrultusunda konteyner tahsislerinin yapıldığını aktaran Kaldırım, şöyle devam etti:

“Konteyner kentleri talep edenlere, binası yıkık, acil yıkılacak yahut ağır hasarlı olanlardan başlamak üzere verilme süreci devam ediyor. Altyapı çalışmaları birçoğunda tamamlandı. Süratli bir halde yerine getirildi. Vatandaşlarımıza teslim edildi. Bütün altyapıları, toplumsal donatıları ile vatandaşımızın gereksinim duyacağı eğitim kurumları, sıhhat üniteleri ve dükkanına kadar düşünülerek tasarlandı. İçinde spor alanları, vatandaşların, çocuklarımızın, gençlerimizin, yaşlılarımızın gereksinimlerini giderecek bütün toplumsal donatılar bütün aktiflik alanları da dahil planlanarak yapıldı. Örnek konteyner kentler oluşturuldu.”

Günde 500 konteyner kuracak kapasite ve sistem oluşturuldu

Vali Kaldırım, vilayet merkezinin yanı sıra köylerde de konteyner kurulumlarının yapıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Köylerimize de konteyner verilmeye başlandı. Onların da konseyimi süratle devam ediyor. Bunların içleri de dayanıp döşenip A’dan Z’ye vatandaşımıza verilmiş oluyor. Merkezde bir konteyner içerisinde tefrişat olarak ne veriliyorsa köylerde de birebirini veriyoruz. Şu ana kadar köylerde kurulmuş konteyner sayısı 2 bini geçti. Biz Kahramanmaraş olarak köylerde günde 500 konteyner kuracak kapasite ve sistemi oluşturduk.”

Kaynak: AA / Zafer Göder – Şimdiki