Hataylı afetzede 90 çocuk zelzele psikolojisinden Kapadokya gezisiyle uzaklaştı

Hataylı afetzede 90 çocuk zelzele psikolojisinden Kapadokya gezisiyle uzaklaştı

Hatay’da bir turizm firması, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen İskenderun ilçesinde süreksiz barınma merkezlerinde kalan çocuklar için hayırseverlerin takviyesiyle fiyatsız Kapadokya gezisi düzenledi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki zelzelelerin büyük yıkıma neden olduğu İskenderun’da bir turizm firması, çocuklar için harekete geçti.

Günübirlik etkinliklerle ortaokul ve lise öğrencilerini öğretmenleriyle çadır ve konteyner kentlerden alarak otobüslerle Kapadokya’ya getiren firma yetkilileri, tarihi, kültürel ve doğal hoşluklarla bezeli Kapadokya’da ağırladı.

Peribacaları ortasında koşup eğlenen, çanak ve seramik atölyeleri ile turistik merkezlerde gezinti yapıp fotoğraf çektiren 90 öğrenci, zelzelenin geriliminden uzaklaştı.

“Çocukları keyifli görünce biz de seviniyoruz”

Etkinliği düzenleyen firmanın sorumlusu turizmci Yılmaz Erten, AA muhabirine, sarsıntısı yaşadıkları için afetzede çocukların hislerini anlayabildiklerini, hayırsever iş insanlarının takviyesiyle fiyatsız seyahat programları düzenlemeye karar verdiklerini söyledi.

Gezi etkinliklerinin Kapadokya merkezli olarak süreceğini, vakit zaman farklı turizm merkezlerini de programa dahil edeceklerini anlatan Erten, şöyle konuştu:

“Biz de depremzedeyiz. Bu durumu çok uygun anladığımız için elimizden geleni yapmaya çalıştık. Zelzelenin birinci gününden itibaren gerek araçlarımızla gerekse yardımlarla elimizden geldiğince bir şeyler sunmaya çalıştık. Depremzedelerin psikolojileri yeterli değil. Biz de bir kampanya başlattık. Bölgedeki çocuklar için hoş şeyler yapmaya çalışıyoruz.”

Kısa müddetliğine de olsa çadır ve konteyner kentlerden uzaklaşmanın çocuklara yeterli geleceğini söz eden Erten, “Hepsi de çok memnun, onları memnun görünce biz de çok seviniyoruz. Herkesin sistemli bir hayatı vardı. Bir anda bunların hiçbiri kalmadı. Güç bir durum, sözlerle ifade edilmiyor. Farklı etkinliklerle çocuklarımızın psikolojisinin düzelmesi için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız.” dedi.

Afetzede öğrenciler Kapadokya’da keyifli vakit geçiriyor

Etkinliğe katılan çocuklardan Nevra Kalkan da Kapadokya seyahatine katılmanın memnunluğunu yaşadığını belirterek, “Çok memnunuz, peribacaları çok hoş. Rehber öğretmenimiz bize buradaki oluşumlarla ilgili bilgi verdi. Buradaki seyahat, o makus enerjiyi atmamızı sağlıyor, çok hoş bir his.” diye konuştu.

Mithat Kırılmış ise seyahat heyecanıyla sabah erken vakitte uyandığını lisana getirerek, “Peribacaları çok etkileyici. Daha evvel hiç görmemiştim. Peribacaları ortasında fotoğraf çektiriyorum.” tabirlerini kullandı.

Yüsra Kılıç da daha evvel televizyon ekranlarından aşina olduğu Kapadokya’da bulunmak ve peribacalarının ortasında dolaşmaktan keyif aldığını, bölgenin tarihi dokusuna hayran kaldığını söyledi.

İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Hanefi Zobar da İskenderun’da 2 bin 200 kişinin yaşadığı bir çadır kentin uyum grubunda de misyonlu olduğunu, öğrencilerinin zelzele sonrası yaşadığı travmayı atlatabilmeleri emeliyle düzenlenen etkinliklere de istekli olarak katıldığını lisana getirdi.

Kaynak: AA / Behçet Alkan – Şimdiki