Muş'ta kurulan dokuma fabrikalarında amaç 10 bin istihdam

Muş’ta kurulan dokuma fabrikalarında amaç 10 bin istihdam

Genç nüfusun ağır olduğu Muş‘ta, devletin de sunduğu dayanaklarla açılan ve açılması planlanan dokumacılık atölyeleri ve fabrikalarda 10 bin kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

Bölgeye uygulanan teşvikler ve yatırım yapmak isteyenlere verilen takviyeler sayesinde dokuma kesiminin geliştiği Muş‘ta, Vali İlker Gündüzöz’ün teşebbüsleriyle kurulan Muş Valiliği Sultan Alparslan Tekstilkent ile kentin birçok noktasında 77 atölye ve fabrika faaliyet gösteriyor.

Fabrika ve atölyelerde işe başlayan yaklaşık 6 bin genç, aldıkları eğitimle üretim çarkının bir kesimi haline geliyor.

Gençlerin ürettiği eserleri yurdun dört bir yanına ve yurt dışına gönderen işletme sahipleri de hem istihdama hem de iktisada katkı sunuyor.

Kentin farklı noktalarında inşaatı devam eden ve kısa mühlet içinde üretime başlaması planlanan fabrikalarla dokuma dalında hedeflenen 10 bin istihdam sayısına ulaşılması bekleniyor.

Muş Valisi İlker Gündüzöz, AA muhabirine, Muş’ta dokuma atölyesi ve fabrikaların kent merkezinde ve beldelerde dağınık biçimde faaliyet gösterdiğini söyledi.

Bu cins iş yerlerinin, kümelenmenin maliyet açısından avantaj oluşturduğunu söz eden Gündüzöz, şöyle konuştu:

“Daha evvel inşa edilmiş Sungu Tekstilkent’te mevcut küçük atölyelerin yanına biz 5 bin metrekarelik fabrikalar yaptık. Bu fabrikalar üretime geçti. Muş merkezdeki Sultan Alparslan Tekstilkent de faaliyete başladı. Burada da gençlerimiz çalışıyor. Muş’ta dokuma istihdamında kıymetli bir gelişme var. Gençlerimize kıymetli gelir kapısı olacak. İstihdam edilecek 10 bin kişinin ortalama hane büyüklüğünün 4-5 olduğunu düşünürsek, Muş’ta 45 bin şahsa direkt katkı veren kesimden bahsediyoruz. Sungu Tekstilkent büyüdü, daha da büyüyecek. Merkezdeki Sultan Alparslan Tekstilkent ile istihdamımız çok daha üstlere çıkacak.”

“Yoğun talep var”

Korkut ilçesinde yeni bir dokuma fabrikasının temelini atacaklarını, böylelikle ilçede kıymetli bir istihdam alanının oluşacağını belirten Gündüzöz, üretimde değerli gelişmelerin olduğunu, organize sanayi bölgesinde parsellerin dolduğunu vurguladı.

Kentin geliştiğini, her alanda iyileşmelerin olduğunu lisana getiren Gündüzöz, şunları kaydetti:

“İhracat değerli. İhracatı en fazla artan vilayetlerden biriyiz. Hasebiyle rekorları kırmaya devam edeceğiz. Bizim 18 yaş altı nüfusumuz yüzde 39. Türkiye’nin çocuk nüfusu en fazla beşinci ili olduk. Türkiye’nin en genç nüfusu olan birinci üç vilayetinden biriyiz. Hasebiyle genç işsizliğin dert olabileceği yerde biz istihdamı en kolay nasıl artırtırız? Bu türlü bir ortamda dokuma fabrikaları kurtarıcı. Ağır bir formda ‘Bize fabrika alanı verin, üretim yapalım’ diye müracaat eden şirketler var. İnşallah dokumacılık çok süratli gelişiyor, vatandaşlarımız kıymetli bir istihdama kavuşuyor.”

Sultan Alparslan Tekstilkent’teki fabrikada çalışan Ayten Yetiş ise 4 ay evvel işe başladığını belirtti.

Fabrikada gereksinimlerinin karşılandığını, yeterli bir çalışma ortamının sağlandığını anlatan Yetiş, “Açılan fabrikalar, güzel bir iş imkanı sağlıyor. Muş’ta çok fazla iş imkanı yok. Son birkaç yıldır açılan fabrikalar sayesinde birçok insan ekmek sahibi oldu. O taraftan çok avantajlı. Buraya birinci geldiğimde tecrübem yoktu, mesleği burada öğrendim. Sağ olsunlar bana çok yardımcı oldular. Artık kendimi geliştiriyorum.” diye konuştu.

Fabrika çalışanlarından Filiz Fazilet de “Muş’ta dokumacılık fabrikalarıyla bize hoş bir iş imkanı oluşturuldu. Burada meslek sahibi oldum. Buna katkı sunan herkese teşekkür ederim. Makineci oldum, bütün makineleri biliyorum. 5,5 yıldır burada çalışıyorum” sözünü kullandı.

Kaynak: AA / İbrahim Yaldız – Yeni