Global piyasalar Fed öncesi temkinli seyrediyor

Global piyasalar Fed öncesi temkinli seyrediyor

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası‘nın ( Fed ) yarın açıklayacağı para siyaseti kararları ve Fed Lideri Jerome Powell’ın toplantı sonrası yapacağı kelamla yönlendirmeler öncesinde karışık bir seyir izliyor.

Dünya genelinde bu hafta açıklanacak merkez bankalarının para siyaseti kararları ve ağır bilgi gündemi fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Fed’in yarın siyaset faizini 25 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakılırken, siyaset metni ve Fed Lideri Powell’ın açıklamalarından alınacak sinyallerin piyasaların tarafı üzerinde tesirli olması bekleniyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Banka’nın yıl sonuna kadar 2 kere faiz indirimine gidebileceği fiyatlansa da kelam konusu fiyatlamaların yarınki gelişmelere paralel değişebileceği söz ediliyor.

Öte yandan, ağır data haftasında cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam sayısı iktisattaki gidişata ait ipucu vermesi açısından büyük ehemmiyet arz ederken, ülkede bankacılık krizinin yatışması da risk algısını törpülüyor.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), dün, First Republic Bank’ın kapatıldığını ve varlıklarının ABD’nin büyük bankalarından JPMorgan Chase tarafından satın alınacağını duyurmuştu.

ABD’de bilanço periyodu güçlü halde devam ederken, bu hafta bilançosunu açıklaması beklenen şirketler ortasında Apple, Coinbase, Ford, Uber, Pfizer ve Moderna bulunuyor.

Ülkede açıklanan makroekonomik bilgiler ise karışık sinyaller üretmeyi sürdürüyor. Buna nazaran, Tedarik İdare Enstitüsü (ISM) imalat endeksi, nisanda 47,1 ile piyasa beklentilerinin üstünde gelmesine rağmen imalat endüstrisinde daralmanın sürdüğünü gösterdi.

Söz konusu belirsizlikler emtia fiyatlarında taraf arayışına neden olurken, Brent petrolün varil fiyatı 79,2 dolar ve altının ons fiyatı 1.982 dolardan alıcı buluyor.

Dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,04, Dow Jones endeksi yüzde 0,14 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,11 geriledi. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne karışık seyirle başladı.

Dün tatil hasebiyle kapalı olan Avrupa borsalarında endeks vadeli kontratlar haftaya yükselişle başlarken, bu hafta Avrupa Merkez Bankası‘nın (ECB) açıklayacağı para siyaseti kararları ve ECB Lideri Christine Lagarde’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalar yatırımcıların odağında bulunuyor.

ECB’nin perşembe günü 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, 50 baz puanlık faiz artış ihtimali de mümkünlük dahilinde bulunmayı sürdürüyor. Banka’nın yıl sonuna kadar toplamda 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.

Analistler, bugün makroekonomik bilgi takviminde Avro Bölgesi’nde açıklanacak enflasyon bilgilerinin bulunduğunu hatırlatarak, kelam konusu dataların ECB’nin para siyaseti kararları üzerinde tesirli olması sebebiyle piyasalarda oynaklığı artırabileceğini söyledi.

Cuma günü Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,77, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,50 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,10 yükselirken, İtalya’da MIB 30 endeksi 0,30 geriledi.

Asya’da Fed öncesi yatırımcıların temkinli hareket ettiği dikkati çekiyor.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), beklentilerin tersine siyaset faizini 25 baz puan artırarak yüzde 3,85’e çıkardı. Banka’dan yapılan açıklamada, gerekmesi halinde faiz artışlarına devam edileceği belirtildi.

Çin’de piyasalar perşembe gününe kadar kapalı olsa da pazar günü açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) 49,2’ye inmesi ve imalat endüstrinde daralmaya işaret etmesi iktisada ait telaşların güçlenmesine neden oldu.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,1, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,5 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,7 yükseldi.

Yurt içinde cuma günü satış yüklü bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü evvelki kapanışın yüzde 3,58 üzerinde 4.617,93 puandan tamamladı.

Dolar/TL, dün yatay seyirle 19,4580’den kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 19,4640 düzeyinden süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içi ve yurt dışında imalat sanayi PMI dataları, Avro Bölgesi’nde TÜFE ve ABD’de JOLTS açık iş sayısı ile fabrika siparişlerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.600 ve 4.500 düzeylerinin takviye, 4.650 ve 4.750 puanın direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar şöyle:

09.00 Almanya, mart ayı perakende satışlar

09.00 İngiltere, nisan ayı konut fiyat endeksi

10.00 Türkiye, nisan ayı imalat sanayi PMI

10.55 Almanya, nisan ayı imalat sanayi PMI

11.00 Avro Bölgesi, nisan ayı imalat sanayi PMI

11.30 İngiltere, nisan ayı imalat sanayi PMI

12.00 Avro Bölgesi, nisan ayı TÜFE

17.00 ABD, mart ayı JOLTS açık iş sayısı, fabrika siparişleri

Kaynak: AA / Murat Aslan – İktisat