İstanbul Finans Merkezi'nin tamamı kısa müddette açılacak

İstanbul Finans Merkezi’nin tamamı kısa müddette açılacak

DENİZ ÇİÇEK/ÖMER FARUK CEBECİ – Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Lideri Göksel Aşan, birkaç küçük rötuşun akabinde İstanbul Finans Merkezi’nin (İFM) tamamının 3-4 ay içinde açılacağını bildirdi.

Aşan, AA muhabirine, birinci etabı geçen günlerde açılan İFM’deki son gelişmelere ait değerlendirmede bulundu.

Birinci etabı açılan İFM’de ikinci etabın da neredeyse hazır olduğunu belirten Aşan, “Birkaç küçük rötuş var yapılması gereken. Bilhassa etraf yoluyla ilgili ve Merkez Bankası binasının çok küçük işleri kaldı. Birkaç ay içinde açılacak diye varsayım ediyoruz ikinci etabı da. Tam tarih vermeyeyim ancak 3-4 ay içinde açacağız inşallah. İkinci etap dediğimiz aslında tamamını açmış olacağız. İç düzenlemelerinde birtakım eksiklikler olabilir. Merkez Bankası binası, kiralama için ayırdığımız alanlar, özel proje alanı açılmış olacak.” dedi.

Aşan, alışveriş merkezi ve yemek yerleri üzere ana ögelerin 3-5 ay içinde açılacağı bilgisini vererek, “Bu yerlerin birçok boş verilecek. Gelen firma iç düzenlemesini yapıyor. Biraz vakit alabilir fakat bizim ‘Gelin’ dememiz 3-5 ay sürer.” diye konuştu.

İFM’nin kendi klasik işlevini zati yerine getireceğini vurgulayan Aşan, bunun yanında finansal teknolojiler (fintek) ve iştirak finansın da Merkezin avantajını daha çok kullanmayı düşündükleri iki alan olduğunu söyledi.

Finansal teknolojiler alanındaki tüm altyapı oluşturulacak

Aşan, iştirak finans ve finansal teknolojileri, İstanbul için fırsat alanı olarak gördüklerine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Katılım finansta esasen hayli iş yaptık. Kanunu bu periyoda yetişmedi lakin önümüzdeki periyoda yetişecek, strateji dokümanını hazırladık. Orada süreç bayağı ilerliyor. Fintek tarafından da Ulusal Fintek Strateji Evrakımız var, onu yakın vakitte açıklayacağız, Cumhurbaşkanı’mız duyuracak. Onun akabinde İFM içinde Finans ve Teknoloji Üssü kuruyoruz. Oraya ait düzenlemeler ve rehberleri tamamladık. Fintek alanındaki ekosisteme dair tüm altyapıyı İFM içinde oluşturmuş olacağız, sonra özel dala bırakacağız. Onlar altyapıda ne yapıyorlarsa yapacaklar.”

Bu teknoloji üssünün bir teknoloji geliştirme bölgesi yahut teknopark üzere faaliyet göstereceğine dikkati çeken Aşan, “Biz varız, ASELSAN var, İbn Haldun, Marmara, İstanbul üniversiteleri var, Bilişim Vadisi var. Bu türlü bir yapı kurduk, teknopark yapısı üzere. Kaygımız, oradaki hızlandırıcı kısmını öne çıkarmak. ‘Start-up’ları içeri alıp, onları büyütelim istiyoruz. Şöyle bir hayalim var, ‘start-up’ları alacağız, başarılı olanları büyüteceğiz ve ondan sonra İFM içinde bir yere yerleştireceğiz. Kendi içinden kendi ortamını yaratan bir düzenek kurmaya çalışıyoruz. Mesela 10 sene sonra İFM’nin tahminen de yüzde 30’unu ‘fintek’lerin bir formda işgal edeceğini düşünüyorum. Dünya oraya yanlışsız da gidiyor. Onun önünü açalım, orada büyütelim, orada büyüttüklerimiz orada kalsınlar. O denli bir ekosistem oluşturalım istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

Fintek ile ilgili uyum kurulu

Aşan, Ulusal Fintek Strateji Evrakı’na ait de bilgi verdi. Dokümanda birçok gayenin yer aldığını belirten Aşan, bilhassa fintekle ilgili bir uyum heyeti oluşturulması maksadını çok önemsediğini lisana getirdi. Aşan, şöyle konuştu:

“Bu açıklandıktan sonra inşallah o tarafta da süratlice ilerleyeceğiz. Orada birçok aktör var, Merkez Bankası var, BDDK var, biz varız. Önümüzdeki devir hem türel altyapı hem de öbür altyapının bir arada kurgulandığı bir yapıyı çok istiyorum. Oradan çok daha süratli ilerleyeceğiz kanaatindeyim.”

İFM’de yer alacak firmalara sağlanacak dayanaklara de değinen Aşan, “Bu mevzuya ait çıkan kanuna finansal hizmet ihracı, transit ticaret ve yabancı sermayeyle ilgili birtakım teşvikler koyduk aslında. Daha fazlası olur mu, olmaz mı o biraz yol üzerinde aşikâr olacak. Dubai Finans Merkezi’nde kabaca ne varsa bizde de var.” dedi.

Aşan, özel daldan İFM’ye yönelik talebe ait de şunları kaydetti:

“Orası bizim iddiamızdan daha süratli dolacak. Gelen talepleri görüyorum, bizim Varlık Fonu altındaki İFM AŞ kiralamaları yapıyor. Gerçek veri onlarda lakin onlarla da daima konuşuyoruz. Bizim iddiamızdan süratli dolacak orası. Yabancı ilgisinin de olduğunu söyleyeyim, daha da artacaktır.”

Kaynak: AA / Deniz Çiçek Palabıyık – İktisat