Dönemin kapanmasıyla balıkçı esnafı meyve ticaretine yöneldi

Dönemin kapanmasıyla balıkçı esnafı meyve ticaretine yöneldi

Eskişehir‘de balıkçılık yapan esnaf, dönemin kapanmasıyla birlikte yararlarının düşmemesi maksadıyla meyve satışına yöneldi.

Balıkların çoğalması emeliyle 15 Nisan’da denizlerde av yasağı başladı. Balıkçılar ise vatandaşların balık gereksinimini karşılamak için denize küçük kayıklar ile açılsa da büyük tekneler kadar balık çıkartamıyor. Buna bağlı olarak balık çeşidi azalırken esnafın da satışları düşüyor. Yılın büyük kısmı balıkçılık yapan esnaf ise dönem dışı vakitte kendilerine gelir sağlayabilmek için balık tezhahlarında meyve çeşitlerine yer verdi. İlerleyen günlerde balık çeşitlerin bollaşmasını bekleyen esnaflar, av yasağı kalkana kadar meyve satışlarına devam edileceğini belirtti.

“Tüm tezgahlarımızı balığa ayırmayacağız, meyve satışımız devam edecek”

Eskişehir’de balıkçılık yapan Erkan Arslanbenzer, küçük teknelerin tadilatının bitmediğini ve havanın rüzgarlı olması sebebiyle istenilen tesirin oluşmadığını söyledi. İlerleyen günlerde balık çeşitlerinin artacağını lakin yeniden de tezgahın bir kısmında meyve satışına devam edeceklerini tabir eden Arslanbenzer, “Kendimizi garantiye almak istediğimiz için tezgahımızın bir tarafını meyveye ayırdık, bir tarafını da balığa. Balık dönemi bittiği için büyük tekneler çekildi. Artık 20 metrenin altındaki ufak tekneler devreye girdi lakin hem tadilatları bitmediği için hem de hava rüzgarlı olduğu için tam manasıyla açılamadılar. Ayrıyeten küçük tekneler biraz daha az balık tuttuğu için ister istemez kısıtlı oluyor, kış üzere bol olmuyor. Çeşitlerimiz şimdilik az lakin ilerleyen günlerde artmasını bekliyoruz. Balık tezgahımız daha da bollaşacak, bu sene geçen seneye nazaran daha fazla balık olacağına eminim. Fakat yeniden de tüm tezgahlarımızı balığa ayırmayacağız, meyve satışımız devam edecek” dedi. – ESKİŞEHİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahallî