HAK-İŞ TAKSİM CUMHURİYET ANITI'NA ÇELENK BIRAKTI

HAK-İŞ TAKSİM CUMHURİYET ANITI’NA ÇELENK BIRAKTI

HAK Personel Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) üyeleri, Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı akabinde da basın açıklaması yaptı.

Hak Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) üyeleri 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle Taksim Meydanı’na geldi. Üyeler, meydandaki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Akabinde, HAK-İŞ ismine, Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanvekili Avukat Mehmet Ali Kayabaşı basın açıklaması yaptı.Açıklamaların akabinde üyeler, Yararı Yokuşu’nda 1 Mayıs 1977’de ölenlerin anısına karanfil bıraktı.

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanvekili Avukat Mehmet Ali Kayabaşı, ‘1 Mayıs Memleketler arası Birlik, Uğraş ve Dayanışma Günü’nde HAK-İŞ olarak alanlardayız. 1 Mayıs Türkiye emek hareketi için, örgütlü iş güçleri için çok kıymetli bir gün. Coşkulu bir halde 1 Mayıs kutlamalarına hazırlanırken maalesef 6 Şubat tarihinde meydana gelen Hatay ve Kahramanmaraş merkezli 11 vilayetimizi de içerisine alan sarsıntı felaketi nedeniyle bu yıl da tekrar 1 Mayıs coşkusunu dayanışmaya bırakarak 1 Mayıs’ı Kahramanmaraş merkezde kutlayacağız. Yaralarımızı birlikte saracağız diyerek, sarsıntıdan etkilenen kardeşlerimize dayanışma hislerimizi tabir ediyoruz. İnsan onuruna yaraşan, iş, çalışma şartları ve fiyat talep ediyoruz. İşçilerin enflasyona karşı korunmasını istiyoruz. İşsizlik, yoksulluk ve kayıt dışının son bulmasını istiyoruz. İş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesini istiyoruz. İnsanı ve çalışanı önceleyen ekonomi siyasetleri istiyoruz. Daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük, daha fazla adalet, daha fazla toplumsal muhafaza, daha güçlü Türkiye taleplerimizi meydanlardan bir defa daha haykırıyoruz. Sendikasız bütün çalışanları HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımıza örgütlenmeye, haklarımız için birlikte çaba etmeye davet ediyoruz” sözlerini kullandı.

Konfederasyonun 1 Mayıs Bildirgesi’ni ise, HAK-İŞ İstanbul Vilayet Lideri Mustafa İluk ve beraberindeki 6 kişi okudu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki