Çelik'ten ziraî takviye açıklaması

Çelik’ten ziraî takviye açıklaması

AK Parti Erzurum Milletvekili Adayı Av. Ayşe Deniz Çelik, dünkü seyahatinde Erzurum Yakutiye İlçesi’ndeydi. Çat kapı buluşmaları ve seçmen taraması çalışmalarına katılan Çelik, esnaf seyahatlerini de ihmal etmedi.

AK Parti’nin 20 yıllık hizmet periyodunda bilhassa ziraî desteklemeler konusunda büyük atılımlar yaptığına dikkat çeken Çelik, Erzurum’a ayrılan ziraî dayanak ödemelerinde 20 yılda 13 kat artış olduğunu söyledi. 2002 yılında 34 milyon TL olan desteklemelerin 2022 sonu itibariyle 446 milyon TL’yi aştığına vurgu yapan Çelik, 20 yıllık hizmet periyodunda bitkisel üretim takviyelerinin de 261 milyon TL’yi aştığını kaydetti. 2002 yılında prim ödemelerinin sıfır olduğunu söyleyen Çelik bu sayının 2022 yılı sonunda 2 milyon TL olduğunu anlattı. Çiftçilerin meselesiz üretim yapabilmeleri için mazot maliyetlerinin yüzde 50’sinin devlet tarafından karşılandığını söyleyen Çelik, “2016 yılından itibaren mazot maliyetinin yüzde 50’sini takviye olarak üreticilerimize biz ödüyoruz. Eser bazında mazot tüketimleri ve maliyetini her üretim döneminde hesaplayarak maliyetin yarısını üreticilere takviye olarak ödüyoruz” dedi.

“Gübrede KDV’yi kaldırdık”

AK Parti iktidarlarının 20 yıllık hizmetleri boyunca tarım ve hayvancılığın gelişiminde büyük çalışmalara imza attığını söyleyen AK Parti Erzurum Milletvekili Adayı Av. Ayşe Deniz Çelik, “Gübrede yüzde 18 olan KDV 10 Şubat 2016 Tarihli Resmi Gazetede yayınlanan düzenleme ile kaldırılmıştır. Ziraî üretim faaliyetinde bulunan Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilerimize havza bazlı destekleme kapsamında gübre destekleme ödemesi yapılmaktadır. Ayrıyeten, ülkemiz kaynakları kullanılarak, yerli imkanlarla üretilen organik gübre kullanımının artırılması için gübre dayanağına ek olarak; organik ve organomineral gübre kullanan çiftçilerimize 2019 üretim yılından itibaren organik ve organomineral gübre dayanağı verilmeye başlanmıştır” diye konuştu. – ERZURUM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset