Zuckerberg’in son fotoğrafında çocuklarının yüzünü gizlemesi tasa yarattı

Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in Instagram hesabından paylaştığı fotoğrafta kız çocuklarının yüzünü emoji ile gizlemesi komplo teorilerini gündeme getirdi. Kimi toplumsal medya kullanıcıları, paylaşılan çocuk fotoğraflarının Dark Web’te puanlandığını tez ederek bunun son derece tehlikeli olduğunu savundu.

ZUCKERBERG’TEN TARTIŞMA YARATAN PAYLAŞIM

Facebook‘un kurucusu, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in 4 Temmuz günü Instagram hesabından ailesiyle çekildiği fotoğrafı paylaştı. Zuckerberg, paylaşımına, “Mutlu 4 Temmuzlar! Bu yıl için minnettar olacağımız çok şey var. Büyük kızlar büyüdükçe, onlarla Amerika’nın neden bu kadar olağanüstü olduğu hakkında konuşmayı seviyorum. Yakında küçük Aurelia ile de konuşmayı dört gözle bekliyorum.” notunu düştü. Mark Zuckerberg’in fotoğrafta Aurelia, Maxima ve August’un isimli 3 kız çocuğunun yüzünü emojilerle gizlemesi dikkatlerden kaçmadı.

“ÇOCUK FOTOĞRAFLARI PAYLAŞILMAMALI”

Zuckerberg’in paylaşımı yeni bir tartışmanın fitilini de ateşledi. Çeşitli komplo teorileri gündeme gelirken, kimi toplumsal medya kullanıcıları Instagram ve Facebook üzere platformlarda paylaşılan çocuk fotoğraflarının Dark Web’te puanlanıp yorumlandığını tez etti. Bu durumun son derece tehlikeli olduğunu söyleyen toplumsal medya kullanıcıları, çocuk fotoğraflarının paylaşılmaması gerektiğini belirtti.

FEDERAL TİCARET KURULU, “YANLIŞ BEYAN” İLE SUÇLAMIŞTI

Öte yandan mayıs ayında ABD’de Federal Ticaret Komitesi, Facebook’u 2020 tarihli bir kararı ihlal etmekle, ebeveynleri çocuklarının Messenger Kids uygulamasında kimlerle irtibat kurduğunu denetim etme maharetleri konusunda yanıltmakla ve geliştiricilerin özel kullanıcı bilgilerine ne tıp bir erişimi olduğunu yanlış beyan etmekle suçlamıştı.