Yunanistan Dışişleri Bakanı Türkiye ile Diyalog ve İşbirliğini Artırmak İstiyor

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, Türkiye ile uyuşmazlıkların tahlilinin ertelenmesinin iki ülkenin de yararına olmadığını belirterek, Yunan hükümetinin yeni periyotta Türkiye ile diyalog ve işbirliğini artırmak istediğini söyledi.

Yeni hükümet programının ele alındığı Meclis görüşmelerinde Yerapetritis, ülkesinin dış siyaset önceliklerine ait bilgi verdi.

Yerapetritis, “Uluslararası hukuka hürmet ile işbirliği ve diyalog için samimi niyet, Türkiye ile bağlarımızda pusulamız olmaya devam ediyor.” dedi.

Yunanistan‘ın Türkiye ile yeterli komşuluk bağlantıları arzuladığını belirten Yerapetritis, iki taraf ortasında görüşmelerin yine başlaması, itimat artırıcı tedbirlerle müspet gündem oluşturulması ve ekonomik işbirliğinin artırılmasının hedeflendiğini vurguladı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gelecek hafta Vilnius’taki NATO Tepesi’nde bir ortaya geleceğine dikkati çeken Yerapetritis, Miçotakis’in Erdoğan ile karşılıklı hürmet çerçevesinde bağ kurmaya çalışacağını tabir etti.

Yerapetritis, Türkiye ile münhasır ekonomik bölge (MEB) ve kıta sahanlığına ait meseleleri Yunanistan’ın Mısır ve İtalya ile yaptığı mutabakatlara misal formda çözmek istediğini belirterek, “Bu sıkıntıların daima ertelenmesi, iki ülkenin de çıkarına hizmet etmiyor.” dedi.

Kıbrıs sıkıntısının Yunanistan’ın dış siyaset önceliği olduğunu kaydeden Yerapetritis, iki devletli tahlilin ise kabul edilemeyeceğini ileri sürdü.

Yerapetritis, ülkesinin revizyonizmi kabul edilemez bulduğunu vurgulayarak, Lozan Antlaşması ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle belirlenen statükonun değiştirilemeyeceğini savundu.

Atina’nın memleketler arası alakalarda etkin siyaset izlemeyi hedeflediğini anlatan Yerapetritis, Yunanistan’ın İsveç’in NATO üyeliğini desteklediğini, Ukrayna’ya dayanak vermeye devam edeceğini, Balkanlar’ın Avrupa Birliği (AB) perspektifi için inisiyatif alacağını, Doğu Akdeniz’de bölgesel işbirliğine ehemmiyet vereceğini, İsrail, Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve ABD ile bağlarını geliştirmeyi hedeflediğini kelamlarına ekledi.

Kaynak: AA / Derya Gülnaz Özcan – Siyaset