Zelzeleden etkilenen Arsuz'da hasar gören turistik tesisler onarılıyor

Zelzeleden etkilenen Arsuz’da hasar gören turistik tesisler onarılıyor

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Hatay’ın turistik ilçesi Arsuz’da işletmeciler hasar gören tesislerini turizm dönemine yetiştirmeye çalışıyor.

Amanos Dağları’nın eteklerinde Akdeniz kıyısında yer alan, 68 kilometre kıyı şeridine sahip Arsuz, pak ve dalgasız denizi, yemyeşil doğasıyla bilhassa yazın turist çekiyor.

Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da yaşayan tatilcilerin uğrak noktalarından olan ilçe, Kahramanmaraşlı merkezli sarsıntılardan etkilendi.

Antakya ve İskenderun ilçelerine nazaran sarsıntının daha az etkilediği Arsuz’da yıkılan ve acil yıkım kararı verilen 420 binanın enkazı kaldırıldı. Ağır hasarlı 2 bin 350 binanın yıkımı ve enkazının kaldırılmasına ise bir müddet sonra başlanacak.

Yaz mevsiminde etraf ilçe ve kentlerden tatilcilerin tercih ettiği Arsuz’da, sarsıntılarda 2 otel yıkıldı, 3 otel de ağır hasar gördü. Birtakım restoran ve kafelerin de yıkıldığı yahut ziyan gördüğü ilçede hafif hasarlı tesislerde tadilat ve güçlendirme çalışmaları yapılıyor.

“2-3 ay içerisinde Arsuz tekrar ayağa kalkar”

Arsuz Turizm ve Kültür Derneği Lideri Hasan Arslan, AA muhabirine, ilçede işletme sahiplerinin hasarlı tesislerini onararak yaklaşan turizm dönemine yetiştirmeye çalıştığını belirtti.

Deprem öncesi Arsuz’un nüfusunun 99 bin civarında olduğunu ve yaz döneminde bu sayının 300-400 binlere kadar yükseldiğini söz eden Arslan, şöyle devam etti:

“Arsuz, maviyle yeşilin buluştuğu dünyanın seçkin yerlerinden bir tanesi. Tabiatı bozulmamış, tabiatla iç içe olan bir kentimiz. Arsuz’da birçok kurum tadilatlarını yapmaya başladı. Yaz dönemine hazırlanıyor. Arsuz’u gelip görmeden tanım etmek mümkün değil. Arsuz’daki vatandaşlarımızın birçok süratli hareket eden, çalışkan beşerler, yaralarını sarmaya başladı ve yaz dönemine hazırlanıyorlar. 2-3 ay içerisinde Arsuz tekrar ayağa kalkar.”

Depremde iki iş yeri, konutu yıkılan restoran işletmecisi Sem Büyüktepe de sarsıntının tesirini çok makûs hissettiklerini söyledi.

“Onun için de hoş bir yer ayarladık kendimize. Tekrardan inşa ettik ve faaliyete geçirdik. Şu an Hatay’da bayağı bir göç var lakin beklentimiz giden arkadaşların gelmesi, kent dışından insanların buraya Arsuz’a tatile gelmeleri. Onun için de biz kendi üzerimize düşeni yapıyoruz. Bütün otelci arkadaşlar, restoranlar, kafeler olsun bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Tekrardan otel, konaklama, kafe, restoranlar tekrardan açılacak. Haziran sonu üzere turizm açılır diye düşünüyorum.”

Büyüktepe, olağanda mart-nisan aylarından itibaren Arsuz’un hareketlendiğini fakat bu yıl dönemin biraz geç başlayacağını söz etti.

“Herkesi buraya bekleriz”

Yeni işletmelerini kısa müddette hazır hale getirdiklerini belirten Büyüktepe, şunları kaydetti:

“Güzel bir potansiyel yakaladık. Konuklarımız geliyorlar sağ olsunlar. Biz de üstümüze düşen vazifesi yapıyoruz. Sarsıntı bölgesi olduğu için fiyatlarımızı makul tutmaya çalışıyoruz ki beşerler gelsin, rahat nefes alsın burada. Çayını kahvesini içsin, zelzelenin tesirini bir nebze unutsunlar diye elimizden geleni yapıyoruz. Herkesi buraya bekleriz.”

Kaynak: AA / Halil Fidan – Yeni