Şifalı kırmızı suya turist akını

Şifalı kırmızı suya turist akını

Denizli‘nin Pamukkale ilçesinde şifalı kırmızı suyu ve kaplıcalarıyla ünlü Karahayıt Mahallesi, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Şifalı kırmızı suyu ve kaplıcalarıyla ünlü Denizli’nin Karahayıt Mahallesi, Pamukkale travertenlerinin 5 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Pamukkale’deki sıcak su kaynağına benzeri bir yapıya sahip olan şifalı sular, Pamukkale’de ünlü bembeyaz travertenlerin oluşmasını sağlarken, Karahayıt’ta ise su kırmızımsı bir renge sahip. 58 derece sıcaklıkla yer altından çıkan ve insan sıhhati için epey yararlı kırmızı su yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Şifalı kırmızı suyun kalp, damar sertliği, yüksek tansiyon, romatizma-siyatik, hudut, lumbago, uyuz, sivilce, kaşıntı üzere cilt hastalıklarına düzgün geldiği biliniyor. Ayrıyeten kırmızı termal suyun içilmesi metodu de hipertansiyon, diyabet, mide ülseri ve kabızlık üzere kronik gastrointestinal hastalıklarda ve kronik ürogenital hastalıklarda tedavi maksadıyla uygulanıyor.

Gerçekten turizm manasında çok büyük potansiyeli olan bir bölge

Burdur’dan Denizli’ye iş gezisi için gelen Ece Aynur Onur, “Amerika’da bir üniversitede öğretim vazifelisi olarak çalışırken, cet toprağı Burdur Karamanlı ilçesine döndüm ve susuz tarım çiftliği açtım. Bugün birinci sefer Karahayıt bölgesinde kırmızı suyun çok methini duyduğum için ziyarete geldim. Bölgede hem tarihi turizm manasında, hem de sıhhat turizmi manasında bölgenin çok güçlü olduğunu gördüm ve büyük bir memnunluk duydum. Burdur Denizli’ye çok yakın olmasına karşın çocukken, geldiğimi hatırlıyorum. Artık bu yaşımda gelmek benim için çok büyük memnunluk oldu. Sahiden turizm manasında çok büyük potansiyeli olan bir bölge. Bende bölgede susuz tarım üzerine çeşitli işbirlikleri içerisine girmek üzereyim” dedi.

“Bence dünyanın merkezi Karahayıt diyebilirim”

Şifalı suya gezmeye gelen Gül Türkmen de, “Aslen Orduluyum lakin 25 yıldır Denizli’deyim. Sık sık Karahayıta gelirim. Kırmızı suyun çok yararlı olduğunu biliyorum. Yıllardır da gelirim hatta konuklarımı de getiririm, Karahayıt’tan çok mutluyuz. Bence dünyanın merkezi Karahayıt diyebilirim” dedi. – DENİZLİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Magazin