Ulusal ve Milletlerarası Masaj Şampiyonası Antalya'da düzenlendi

Ulusal ve Milletlerarası Masaj Şampiyonası Antalya’da düzenlendi

ANTALYA’da Ulusal ve Milletlerarası Masaj Şampiyonası düzenlendi. Türkiye‘de birinci sefer düzenlenen şampiyonaya farklı ülkelerden 100’e yakın yarışmacı katıldı.

Türkiye‘de birinci sefer Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi bünyesinde yapılan Ulusal ve Milletlerarası Masaj Şampiyonası, Antalya’da gerçekleştirildi. Avrupa’da yıllardır düzenlenen şampiyonada, 8 kategoride, farklı ülkelerden yaklaşık 100 yarışmacı katıldı. Yarışmacılar, masaj sırasında teknikleri, vücut kullanımı, hazırlık üzere bahislerde heyet tarafından puanlandı. 1’inci olan yarışmacılar, Dünya Masaj Şampiyonası’nda yarışa hak kazandı.

Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Vazifelisi ve şampiyona lideri Nihat Ayçeman, “Avrupa’da yaklaşık 5 yıldır masaj şampiyonaları Covid ve gündemden kaynaklı ertelenmişti. Bu yıl tekrar başladı. Türkiye‘de yapılmasındaki gaye, masaj mesleğinin toplumdaki imajı ve meslek mensuplarının mesleğe bakış açısının güzelleştirilmek. Bu şampiyonada, 1 kişi farklı kategorilerde yarışabiliyor. Puanlama yapılan belirli kriterler var. Terapistin kendini ve masaj yapacağı kişiyi hazırlığı, teknikleri sergilemesi, vücudunu hakikat kullanması, inovasyon, akıcılık ve başlangıçtan bitişe kadar olan süreç heyetler tarafından puanlanıyor. Heyetler kendi alanlarında değerlendirip puan veriyor. Dereceye girenler kupa ve ikramlar kazanıyor. 1’inci olanlar Dünya Masaj Şampiyonası’na katılıyor. Maksadımız masajın toplumdaki imajını düzeltmek, pahasını ve kıymetini artırmak. Burada tıpkı vakitte paneller, workshoplar da düzenleniyor” diye konuştu.’AMACIMIZ MASAJIN BİR LÜKS DEĞİL, TEDAVİ OLDUĞUNU GÖSTEREBİLMEK’Yarışmaya birinci sefer katıldığını ve heyecanlı olduğunu söyleyen Demet Yıldırım, “Amacımız dünyada olduğu üzere masajın bir lüks değil, tedavi olduğunu gösterebilmek. Bu şampiyonayla Türkiye’nin de artık masajı tanımasını istiyoruz. Birinci kez katıldığımız için heyecanlıyız ve çok hoş bir tecrübe. 3 gün boyunca yurtdışından gelen hocalarımızdan daima eğitimler gördük. Umarım mesleğimizin kıymetini görebiliriz” dedi.Yarışmada kategorilerinde dereceye girenler şöyle;”Batuhan Koşar, Coşkun Aldemir, Mehmet Ali Çelik, Abdulkadir Belikli, Ni Wayan Ratnasari, İstek Şeyma Kaya”.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Semih Ersözler – Sıhhat