Antalya'da kıyılarında bayan dron pilotları hayat kurtaracak

Antalya’da kıyılarında bayan dron pilotları hayat kurtaracak

Turizm kenti Antalya‘da bu yıl kıyılarda boğulmalara karşı misyon alacak olan CANKUŞ (Cankurtaran Dron) eğitimlerine bayan dron pilotları da büyük ilgi gösteriyor.

Türkiye‘de her yıl 900 civarında yaşanan boğulmalar nedeniyle can kayıpları yaşanırken, bu durumun önüne geçilebilmesi ismine olaya vaktinde müdahale etmek için özel olarak imal edilen dronlar cankurtaran misyonu görecek. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından ehliyet verilmiş ve uçuş deneyimi olan profesyonel dron pilotları hadiseye birinci can simidini bırakarak kişiyi kurtaracak. Suya iniş kalkış yapabilen ve su geçirmez özellikte olan Cankuş Dronlar, 79,3 km/s süratle uçabiliyor. Boğulma olaylarında, bir yetişkin 50 saniyede boğulurken, bir çocuk ise 30 saniyede boğulduğu bildirilirken, Cankuş Dron ile verilen eğitimler ile birlikte, 100-150 metreye azamî 8- 10 saniyede ulaşılması hedefleniyor.

Projenin hayata geçmesinde büyük emekleri olan teşebbüsçü, Memleketler arası İnsansız Hava Aracı Pilotları Derneği kurucu Lideri Erdoğan Budak, son periyot bayan pilotların da bu projeye iştirak gösterdiğine dikkat çekti.

Her hafta tertipli olarak eğitim düzenlediklerini kaydeden Budak, “Cankuş dron pilotlarımız ile birlikte Antalya Belek’te tekrar eğitimdeyiz. Her geçen gün de sayımızı artırmaya devam ediyoruz. Bu hafta bayan dron pilotlarımız da bizlere katıldı. Ulu liderimiz Atatürk’ün de söylediği üzere, İstikbal göklerdedir. Tekrar bildiğiniz üzere 1935 yılında Sabiha Gökçen birinci savaş pilotumuz olmuştur. Biz projemiz içerisinde bayanlarımızın da kesinlikle olmasını istiyoruz. Hassasiyetleri ile, dikkatleri ile, titizlikleri ile kesinlikle bir paha katacaklar. Amacımız bayan drone pilotlarımızın sayısını arttırmak” dedi. – ANTALYA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahallî