Ulusal Savunma Bakanlığınca faaliyetlere ait basın bilgilendirme toplantısı yapıldı

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlgiler Müşaviri Deniz Albay Zeki Aktürk, 17 Temmuz’da dolacak Tahıl Koridoru Mutabakatı’nın mühletinin uzatılmasına yönelik Birleşmiş Milletler (BM), Rusya ve Ukrayna yetkilileri ile temasların Dışişleri Bakanlığı ile koordineli devam ettiğini açıkladı.

Aktürk, Bakanlık’ta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında, Ulusal Savunma Bakanlığının tüm birlik ve kurumlarının, kendine verilen misyonları yerine getirmeye, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında daha güçlü Türkiye için şevk ve çabayla çalışmaya devam ettiğini belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı uğraşını kararlılıkla sürdürdüğünü söz eden Aktürk, “1 Ocak’tan itibaren Irak’ın ve Suriye‘nin kuzeyinde 19’u büyük, 301’i orta çaplı 320 operasyon icra edilmiş, 21’i son bir haftada olmak üzere 794 terörist etkisiz hale getirilmiştir.??????? 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise Irak ve Suriye‘nin kuzeyi dahil 38 bin 137 terörist etkisiz hale getirilmiştir” diye konuştu.

Yurt içinde ve hudut ötesindeki operasyonlarla terör örgütüne ağır darbe vurulduğunu, örgütün hareket kabiliyetinin bitme noktasına getirildiğini vurgulayan Aktürk, “Ülkemize yönelik terör tehdidine karşı icra ettiğimiz tüm operasyonlarımız, memleketler arası hukuka uygun, başta Irak olmak üzere tüm komşularımızın sonlarına ve toprak bütünlüğüne saygılı, yasal müdafaa hakkı kapsamında ve yalnızca bölgedeki terörist ögeler gaye alınarak yapılmaktadır.” dedi.

Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröristler dışında hiçbir amacının olmadığını belirterek, “Terörle uğraşta elde edilen başarıda en büyük hisseye sahip olan aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin vatan, bayrak ve millet uğrunda döktükleri kanın hesabı bugüne kadar soruldu, bundan sonra da sorulacaktır.” sözlerini kullandı.

“Hudut namustur”

Zeki Aktürk, Mehmetçiğin “Hudut namustur” anlayışıyla kuvvetli iklim ve arazi kurallarında, 7 gün 24 saat büyük fedakarlık ve kahramanlıkla hudut güvenliğine yönelik çabasını sürdürdüğünü belirterek, kaçakçılığın, yasa dışı geçişlerin ve sistemsiz göçün engellenmesi ve terörle gayret aktifliğinin artırılması için, çalışmaların ilgili bakanlık ve kurumlarla koordineli sürdüğünü söyledi.

Sınırların hem işçi sayısı hem teknoloji bakımından en ağır ve kapsamlı önlemlerle korunduğunu vurgulayan Aktürk, şöyle konuştu:

“Alınan ek ve aktif önlemler sayesinde son bir haftada hudutlarımızda yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 46 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 1’i FETÖ mensubu olmak üzere 3’ü teröristtir. 2 bin 561 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. 1 Ocak’tan itibaren ise hudutlarımızda yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 3 bin 736 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 174’ü FETÖ mensubu olmak üzere 268’i teröristtir. 118 bin 425 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Ayrıyeten 1 Ocak’tan itibaren icra edilen operasyonlarda 341 kilogramı son bir haftada olmak üzere 2 bin 362 kilogram uyuşturucu, 690 çeşitli uyuşturucu hap ve 23 çeşitli silah ele geçirilmiştir. Hudutlarımızın ve halkımızın güvenliği için hudut birliklerimizin imkan ve kabiliyetleri daima geliştirilerek hudut güvenliğinde faal önlemler alınmaya bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da ilgili bakanlık ve kamu kurumları ile koordineli olarak devam edilecektir.”

-“Yeri ve vakti geldiğinde …”

Suriye‘de hayatın olağanlaşmasına yönelik insani yardım ve altyapıyı destekleme faaliyetlerinin ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli yürütüldüğünü belirten Zeki Aktürk, “Bu faaliyetlerimiz sonucunda 470 binden fazlası İdlib’e olmak üzere 1 milyondan fazla Suriyeli konutlarına ve topraklarına istekli, inançlı ve saygın bir formda dönmüştür. Suriye‘de istikrarın bir an evvel sağlanması, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşleri ve olağanlaşmanın sağlanmasına yönelik çalışmalara da devam edilmektedir” dedi.

Terör örgütlerinin, başta Suriye‘nin kuzeyindeki Tel Rıfat, Münbiç ve Fırat’ın doğusu olmak üzere başka bölgelerden de sivillere ve askeri birliklere akın arayışlarının devam ettiğine dikkati çeken Aktürk, şöyle devam etti:

“1 Ocak’tan itibaren harekat bölgelerimize terör örgütü tarafından 67 taciz ve hücum gerçekleştirilmiş, kahraman komandolarımızın anında müdahalesi ile 587 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Birliklerimizin güvenliği için gerekli her türlü önlem alınmaktadır. Kahraman ordumuz terör örgütlerine karşı ülkemizin ve asil milletimizin güvenliği için daha evvel olduğu üzere yeri ve vakti geldiğinde gereken neyse yapmaya hazır ve buna muktedirdir. Suriye‘nin kuzeyindeki harekat bölgelerinde yapmış olduğumuz mutabakatlara uyuyor, muhataplarımızdan da uymalarını beklediğimizi bir sefer daha tabir ediyoruz.

Zeki Aktürk, PKK ile YPG ortasında fark olmadığını belirterek, “Bu gerçek herkes tarafından anlaşılmalıdır. DEAŞ’la uğraş ismi altında milletlerarası kamuoyunda kendini yasallaştırmaya çalışan eli kanlı PKK/YPG terör örgütü başta olmak üzere, bölgede sağlanan barış ve istikrarı bozmak amacıyla sivillerin hayat hakkını ellerinden alanlara karşı, Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğimizi, dünyanın da bu insanlık hatasına sessiz kalmaması gerektiğini bir sefer daha hatırlatmak istiyoruz.” dedi.

Suriye ile bölgede barış ve istikrarın sağlanması için Bakanlığın, Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı tarafından farklı formatta ve seviyelerde başlatılan görüşmelerin devam ettiğini aktaran Aktürk, bölgede kalıcı barışın sağlanması maksadı doğrultusunda diyalog, temas ve uyum çalışmalarına devam edildiğini bildirdi.

Tahıl Koridoru Muahedesi’nin süresi

Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ege’de, Akdeniz’de, Türkiye’nin ve KKTC’nin hak ve menfaatlerini kararlılıkla muhafazaya devam ettiğini belirterek, Türkiye’nin tüm problemlerin memleketler arası hukuka, uygun komşuluk bağlantılarına ve müttefiklik ruhuna uygun, barışçıl metotlarla, karşılıklı hürmet ve diyalog yoluyla çözülmesinden yana olduğunu ve bunun için büyük uğraş harcadığını kaydetti.

Albay Aktürk, “Temennimiz son aylarda ikili bağlantılarımızda yakaladığımız olumlu ivmenin önümüzdeki periyotta de devam etmesi, diyalog kanallarının açık tutulması, Türk ve Yunan halkının bölge zenginliklerinden de adil bir halde istifade ederek barış, refah ve itimat içinde yaşaması, Ege Denizi’nin Türkiye ve Yunanistan ortasında ‘dostluk denizi’ olmasıdır” diye konuştu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Ada’daki durumuna ait ise Aktürk, “Kıbrıs’ta hâkim, eşit, bağımsız iki devletin tek tahlil olduğunu vurguluyoruz.” sözünü kullandı.

Tahıl koridoruna ait da değerlendirmelerde bulunan Aktürk, 32 milyondan fazla tahılın binden fazla gemiyle Ukrayna limanlarından taşınarak dünya pazarlarına ulaştığını aktardı.

Türkiye’nin “Tahıl Anlaşması”nın yine uzatılması başta olmak üzere, bölgede barışın temini ve insani yardım konusunda bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da yapan teşebbüslerini sürdürerek üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini belirten Aktürk, “17 Temmuz’da müddeti dolacak olan Tahıl Teşebbüsünün uzatılmasına yönelik BM, Rusya Federasyonu ve Ukrayna yetkilileri ile temaslarımız Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak devam etmektedir” dedi.

“Aşağılık saldırıyı kınıyoruz”

Aktürk, İsveç’in NATO üyelik müracaatına ait ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“İsveç’in Finlandiya’da olduğu üzere Madrid Tepesi’nde verilen taahhütlerini somut olarak yerine getirdiği, buna milletimiz ve Meclisimiz ikna olduğu takdirde, üyeliğine onay verilmemesi için bir neden bulunmadığını vurgulamakta fayda görüyoruz. Fakat bu olumlu tavrımıza karşın, Kurban Bayramı’nın birinci günü yaşanan Kur’an yakma aksiyonu, bu süreçteki çekincelerimizin ne kadar haklı olduğunun bir göstergesidir. Kelamda ‘ifade özgürlüğü’ ismi altında kutsal kıymetlerimize yönelik bu aşağılık saldırıyı kınıyoruz. Mevcut kurallar altında bir kere daha hatırlatmak isteriz ki İsveç’in NATO üyeliği hususu şanlı Meclisimizin takdirindedir. Birebir vakitte bu konu kamuoyumuz tarafından da yakından takip edilmektedir.”

FETÖ ile uğraşın kararlılıkla sürdüğünü söz eden Aktürk, 15 Temmuz 2016’dan bugüne kadar 24 bin 195 işçinin ihraç edildiğini, 363 işçi hakkında ise idari sürecin devam ettiğini bildirdi.

Aktürk, işçi temini konusunda “Personel ve askeri öğrenci alımları öteki kamu kurumları ile koordineli olarak yasalar ve ilgili mevzuata uygun, idari ve isimli kontrole açık, şeffaf ve denetlenebilir bir halde gerçekleştirilmektedir. Bu yıl içinde toplam 30 bin 62 işçi alım, temini için planlamalar yapılmış olup alım/temin faaliyetleri devam etmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Suriye’nin kuzeyinde ortak merkez

Öte yandan Ulusal Savunma Bakanlığı kaynakları, bedelli askerlik fiyatına ait soru üzerine, 2019 yılında askerlik sisteminde ıslahat niteliğinde bir düzenleme yapılarak çağdaş, esnek, öngörülebilir ve sürdürülebilir yeni bir askerlik sisteminin hayata geçirildiğini hatırlattı.

Bu kapsamda bedelli askerlik uygulamasının da daima hale getirildiğini tabir eden kaynaklar, fiyat konusunda bir tartışma olmaması için bedelli askerlik fiyatındaki artışın memur maaş katsayısındaki artış oranına sabitlendiğini hatırlattı.

Kaynaklar sistemin hayata geçirildiği 2019’dan bugüne kadar bedelli askerlik uygulamasına müracaatın daima arttığını da vurguladı.

Mehmetçiğin Kosova’daki çalışmalarına ait soru üzerine kaynaklar, ülkede yaşanan gerginliğin akabinde 65’inci Mekanize Piyade Tugayı’na bağlı iki bölüğün 2 Temmuz’da Kosova’da vazifesine başladığını belirtti.

Mehmetçiğin barışı destekleme misyonunu muvaffakiyetle yerine getirdiğini söz eden kaynaklar, “Şu ana kadar çalışmalarımız muvaffakiyetle devam ediyor, bir olumsuzluk kelam konusu değil. Birliğimizin vazifesi eylül ayı başına kadar devam edecek.” açıklamasında bulundu.

Suriye ile olağanlaşma sürecine ait soru üzerine de kaynaklar, 25 Nisan 2023’te Moskova’da Türkiye, Rusya Federasyonu, İran ve Suriye Savunma Bakanları ve İstihbarat Liderleri görüşmesinin gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Bu kapsamda Suriye’nin kuzeyinde dörtlü ortak merkez kurulmasının gündeme geldiğini hatırlatan kaynaklar, alandaki faaliyetlerin uyumu ve her ülkenin askeri temsilcilerinin bulunacağı merkeze yönelik çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Bakan Güler’den sürpriz ziyaret

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, basın toplantısının yapıldığı Hasan Tahsin Basın Bilgilendirme Salonu’na geldi.

Başka bir programa giderken gazetecilere selam vermek üzere uğradığını kaydeden Güler, basının, aktifliği ve toplumu aydınlatma üzere kritik misyonlarla toplum hayatında son derece kıymetli yer tuttuğuna, prensipli ve tarafsız bir anlayışla halkın hakikat bilgiye ulaşması ve sağlıklı kamuoyunun oluşmasında gerçeğin temsilcisi olarak basının büyük sorumluluklar üstlendiğine dikkati çekti.

İletişim ve etkileşimin baş döndürücü bir süratle arttığı, dezenformasyon ve bilgi kirliliğiyle çabanın büyük kıymet taşıdığı günümüzde gerçek ve sağlam bilgiye ulaşmanın her zamankinden daha değerli hale geldiğine dikkati çeken Güler, “Bu anlayışla Bakanlık olarak tüm faaliyetlerimizi büyük bir şeffaflık içinde icra ederken faaliyet alanlarımıza ve gelişmelere ait kamuoyunu sizlerin aracılığıyla birinci elden bilgilendirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Güler, kelamlarının akabinde gazetecilere çalışmalarında muvaffakiyet diledi.

Kaynak: AA / Sarp Özer – Şimdiki