DEVA Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, AKP’nin yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik vaatlerinin yerine getirilmediğini belirtti

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, AKP’nin yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik Türkiye’de bulundukları müddette kayıtsız taşınabilir aygıtlarının kullanımı ile özel araçların kalma mühleti, yurt dışı borçlanması yoluyla emekli olanlara tam vakitli çalışma hakkı tanınması vaatlerinin hala yerine getirilmediğini belirterek, “Verilen kelamların unutulmaması ve en kısa vakitte yerine getirilmesi için sürecin takipçisi olacağız” dedi.

DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu, AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik vaatlerle ilgili bugün yazılı açıklama yaptı.

“AK PARTİ SEÇİM BEYANNAMESİNDE KAYITSIZ TAŞINABİLİR AYGIT KULLANIM MÜDDETİNİ 180 GÜNE ÇIKARACAĞINI SÖYLEDİ ANCAK KELAMINI TUTMADI”

Yeneroğlu, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımızın tatil periyodunu anavatanlarında geçirirken maruz kaldıkları değerli bir kahır, yurt dışından getirilen kayıtsız taşınabilir aygıtların kullanım müddeti. AK Parti, seçim beyannamesinde bu süreyi 120 günden 180 güne çıkartacağını belirtmesine karşın hala kelamını tutmadı. Vatandaşlarımızın dertleri, Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Aygıtların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’te yapılacak kolay bir değişiklikle anında hayata geçirebilir.

“YURT DIŞINDA YERLEŞİK VATANDAŞLARIMIZIN TÜRKİYE’YE GETİREREK KULLANDIKLARI ÖZEL ARAÇLARA YÖNELİK VAAT YERİNE GETİRİLMEDİ”

AK Parti’nin verdiği kelamlardan bir başkası de süreksiz ithalat kapsamında Türkiye’ye getirilen araçların 730 günlük kalma mühletini tamamladıktan sonra tekrar Türkiye’ye getirilebilmesi için yurt dışında en az 185 gün kalma kuralının 30 güne düşürülmesiydi. Yurt dışında yerleşik vatandaşlarımızın Türkiye’ye getirerek kullandıkları özel araçlara yönelik bu vaat de hala yerine getirilmedi. Süreksiz İthal Edilen Kara Taşıtlarına Ait Gümrük Genel Bildirimi’nde çabucak yapılacak bir değişikle bu vaat de anında hayata geçirilebilir.

“İKTİDAR, SEÇİM VAATLERİ ORTASINDA YER ALAN YURT DIŞI VATANDAŞLARIMIZIN TAM VAKİTLİ ÇALIŞMASINA AİT MANİLERİ ORTADAN KALDIRABİLİR”

AK Parti’nin seçim vaatleri ortasında, yurt dışı borçlanması yoluyla emekli olanlara yurt dışında tam vakitli çalışma hakkı tanınacağı yer alıyordu. İktidar, kelamında durarak vatandaşlarımızın tam vakitli çalışmasına ait pürüzleri ortadan kaldırabilir. Bu vaat, 3201 sayılı Kanun’da yapılacak bir değişiklikle hayata geçirilebilir ve vatandaşlarımızın bu iktidar tarafından ellerinden alınan hakları iade edilebilir. Verilen kelamların unutulmaması ve en kısa vakitte yerine getirilmesi için sürecin takipçisi olacağız.”

Kaynak: ANKA / Siyaset