Türkiye'nin en genç hayalileri

Türkiye’nin en genç hayalileri

Türkiye‘nin en genç hayalileri

Bursalı küçük ikizler, hünerlerini hayal perdesinde sergiledi

BURSA – Bursa Karagöz Müzesi’nde izledikleri gölge oyunun akabinde ‘hayali’ olmaya karar veren Masal ve Destan Aykut kardeşler, birinci oyunlarını sınıf arkadaşlarına sergiledi. Türkiye‘nin en küçük hayalileri olan Bursalı ikizler, sınıf arkadaşlarından tam not aldı.

Küçük hayalilerin birinci şovlarında heyecanlarına ortak olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Arif Bayrak, çocukların kültürel pahalara sahip çıktıklarını görmekten ötürü gurur duyduklarını belirtti. Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlar, projeler ve etkinliklerle her vakit çocukların ve gençlerin yanında olduğunu söyleyen Bayrak, “Bursa, gölge oyunu geleneğinin başlangıç noktası olarak gösterilmektedir. Karagöz ve Hacivat’ın Bursa için kıymetli bir bedeli var. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak kültür ve sanat kıymetlerimizi yalnızca Türk milletine değil bütün dünyaya bırakılacak mirasımız olarak görüyoruz. Karagöz Müzesi’nde Bursa’mızın ve Türkiye‘nin en geç hayalilerini izlemek için bir ortaya geldik. Masal ve Destan hakikaten çok hoş bir performans sergilediler, kendilerini tebrik ediyorum. Çocuklarımızın kültürel kıymetlerimize sahip çıkmaları ve onları geleceğe taşımaları ismine böylesine hoş adımlar atmaları bizleri çok gururlandırdı” diye konuştu.

Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği Türkiye Genel Sekreteri Seçkin Güneş ise “Karagöz Müzesi’nin çocuklarımızın Karagöz oyununu sevmesinde büyük katkısı var. Masal ve Destan Türkiye’nin en geç hayalileri oldular. Burada çocuklar oyunu sevdiler, tasvir imalini öğrendiler, hatta kendi oyunlarını bile yazdılar. Bugün de burada arkadaşlarına birinci şovlarını yaptılar, kendilerini tebrik ederim” dedi.

Türkiye’nin en genç hayalileri Masal-Destan Aykut kardeşler de birinci şovlarından ötürü büyük heyecan yaşadıklarını lisana getirdi. Sınıf arkadaşlarının birinci şovlarında yanında olmalarından ötürü memnun olduğunu tabir eden Masal Aykut “Biz buraya gelmeden evvel Karagöz gölge oyunu hakkında bilgimiz yoktu. Geldik, oyun izledik, tasvirleri öğrendik daha da sevdik. Atölye çalışmalarına katıldık, ustalarımız bize eğitimler verdi. Müze yetkilileri de bize güvenerek şov yapmamıza ön ayak oldu” diye konuştu. Destan Aykut ise “Gösterinin başlangıcında çok heyecanlıydık, sonrasında prova yapıyor üzere oynadık. Bize eğitimler veren ustalarımıza ve bugün yanımızda olan arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim” tabirlerini kullandı.

Bursalı ikizler şov sonunda birinci tasvirlerini UNIMA Türkiye Genel Sekreteri Seçkin Güneş’ten alırken, sınıf öğretmeni Nuriye Sever de okul ve sınıf arkadaşları ismine küçük hayalilere çeşitli ikramlar verdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Muhammet Kösle – Lokal