Tunceli'de insansız hava aracı Munzur Çayı'nda kaybolan üç kişi için havalandı

Tunceli’de insansız hava aracı Munzur Çayı’nda kaybolan üç kişi için havalandı

Tunceli‘nin Ovacık ilçesinde 21 Nisan’da arabayla düştükleri Munzur Çayı’nda kaybolan üç kişiyi arama çalışmaları havadan ve karadan devam ediyor.

Diyarbakır’dan Tunceli’ye gelen ve içinde bulundukları araçla düştükleri Munzur Çayı’nda kaybolan Baran Aslantaş (22), Azad Demiral (21) ve Mehmet Can Demiral’ın (22) bulunması için başlatılan arama çalışmaları sürüyor.

Vali Mehmet Ali Özkan’ın koordinesinde Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce (AFAD) yürütülen çalışmalar kapsamında takımlar, Munzur Çayı’nın 35 kilometrelik alanı ile Uzunçayır Baraj Gölü’nün Mameki Köprüsü mevkisinde aramalarını ağırlaştırıyor.

Sahadaki çalışmalara jandarma, emniyet, belediye, itfaiye, sivil toplum kuruluşları ve istekli vatandaşlardan oluşan 1200 işçi katılıyor.

Bölgede koordineli biçimde çalışma yapan takımlar, bot yardımıyla çay ve baraj gölünün kıyı kesitleri ile su yüzeyini sondalama tekniğiyle inceliyor.

Sağanak nedeniyle Munzur Çayı’nın debisinin yükselmesi ve bulanıklaşması da vakit zaman dalgıçların su altındaki aramalarını zorlaştırıyor.

Yaklaşık 10 gündür sürdürülen arama çalışmalarına, Vilayet Jandarma Komutanlığına ilişkin bir insansız hava aracı (İHA) da takviye verdi.

Ekipler, İHA yardımıyla baraj alanı ve çayın aktığı güzergahları havadan tarayarak kayıp 3 genci bulmaya çalıştı.

Baran Aslantaş’ın kullandığı arabanın, 21 Nisan’da Tunceli-Ovacık kara yolu Yoncalı köyü mevkiinde Munzur Çayı’na düşmesi nedeniyle şoförün yanı sıra araçtaki Azad Demiral ve Mehmet Can Demiral suda kaybolmuştu. Gruplar, kayıp gençlerin bulunması için bölgede arama çalışması başlatmıştı.

Kaynak: AA / Sidar Can Eren – Kültür Sanat