Topkapı Sarayı’nda panik anları! Restoran çatısında çıkan yangın hummalı çalışmayla söndürüldü

Topkapı Sarayı‘nın avlusunda bulunan tarihi restoranın çatısında yangın çıktı. Çatının tamamına yayılan yangına birçok ilçeden itfaiye grupları sevk edildi. Yangın, itfaiye takımlarının uzun süren çalışmalarının akabinde söndürüldü.

KISA MÜDDETTE TÜM ÇATIYA YAYILDI

Yangın, saat 02.30 sıralarında, Topkapı Sarayı’nın Bab-ı Hümayun Avlusu’nda bulunan ve restoran olarak kullanılan tarihi binada şimdi bilinmeyen bir nedenle çıktı. Tarihi binanın çatısında başlayan yangın kısa müddette tüm çatıya yayıldı.

MÜŞTERİLER TAHLİYE EDİLDİ

Yangın nedeniyle etraftaki bir oteldeki müşteriler önlem maksatlı tahliye edildi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, sıhhat ve polis grupları sevk edildi.

KONTROL ALTINA ALINARAK SÖNDÜRÜLDÜ

İtfaiye takımlarının farklı noktalardan yaptığı çalışmalarının akabinde yangın denetim altına alınarak söndürüldü.

MİLLİ SARAYLAR BAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Öte yandan Ulusal Saraylar Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Dış Karakol Binası olarak isimlendirilen ve restoran olarak işletilen yapının çatısında çıkan yangına birinci müdahaleyi Saray’da hazır bulunan Ulusal Saraylar İtfaiye Grubu gerçekleştirdi. İstanbul İtfaiyesi gruplarının süratli müdahalesi ile yangın 1 saat içinde büsbütün söndürüldü. Yangın sonrası restoran binasında maddi hasar oluştu. Topkapı Sarayı’nda müzecilik ve ziyaret faaliyetleri kelam konusu olmadan saat 9.00 itibariyle olağan halde devam edecektir” sözleri kullanıldı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni