Ticaret Bakanı Muş, Hizmet-İş Sendikası Samsun Şubesini ziyaret etti Açıklaması

Ticaret Bakanı Muş, Hizmet-İş Sendikası Samsun Şubesini ziyaret etti Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş Sendikası Samsun Şubesini ziyaret etti.

Muş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm çalışanların Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı.

Tüm emekçilere kazasız belasız çalışmalar dileyen Muş, “Bizim anlayışımızda, ‘Çalışanın alın teri soğumadan fiyatını ödeyin’ vardır. Biz daima bu anlayışla probleme yaklaştık. Hükümet olarak da daima bu türlü yaklaştık. Hasebiyle bundan sonra da daima emek koyan emektarların, işçilerin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan, Samsun’da Orta Karadeniz Hür Bölgesi kurulmasına ait açıklamada bulunan Muş, “Bölgeyi kurup işletmek üzere Orta Karadeniz Özgür Bölge Kurucu ve İşletici Anonim Şirketi kuruldu. Özgür bölgeyi birinci olarak 240 dönüm alan olarak ilan ettik ancak 600 dönüme çıkacak ama orada bir genişleme alanını da planlıyoruz. Bütün çalışmaları bitirdiğimiz vakit şu an teknik olarak planladığımız alanı 1800 dönüme kadar çıkarabilme ihtimalimiz var.” diye konuştu.

Samsun’da kurulan hür bölgenin Türkiye‘nin sayılı özgür bölgelerinden biri olacağını lisana getiren Muş, şunları kaydetti:

“Samsun’un ihracatına, istihdamına değerli katkılar sunacağını düşünüyoruz. Zira hür bölgenin bir tarafı büsbütün deniz olacak. Üretilen eserlerin taşınması için liman kullanılabilir ilerleyen vakitlerde. Samsun’da hoş firmalar ve ihracat yapan firmalar da var, üretiminin çok büyük kısmı ihracata gittiğini gördüğümüz firmalar var. Bunlar için hür bölge değerli bir üretim merkezi olacaktır. Hem hür bölgenin rejimi hem de sunduğu avantajlar bilhassa ihracatçıya nazaran çok fazla. Şirketlerin burada yer alması, ek şirketlerin buraya gelmesi kıymetli bir istihdam alanı oluşturacaktır.”

Muş, organize sanayi bölgelerindeki çalışmalarının da devam ettiğini vurgulayarak, “Samsun’a çok hoş, çok büyük ve çağdaş, lojistiği de kendi içerisinde çözebilen organize sanayi bölgeleri kazandıracağız. Gayemiz birinci etapta Türkiye‘nin ihracatından yüzde 1 hisse almak, ikinci etapta da Samsun’un Türkiye ihracatından aldığı hissesi yüzde 2’ye çıkarmak olacaktır. Bu kentin altyapısı, nüfusu, bulunduğu pozisyon, yüzölçümü bunu karşılayabilecek düzeydedir diye düşünüyorum.” sözünü kullandı.

Kaynak: AA / Veysel Altun – İktisat