Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan Kahramanmaraş'ta konuştu Açıklaması

Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan Kahramanmaraş’ta konuştu Açıklaması

Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan, “Asgari fiyat tespit komitesinin yapısının iştirakçi bir anlayışla tekrar belirlenmesini istiyoruz.” dedi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısı ile Hak-İş Konfederasyonu tarafından sarsıntının merkez üssü Kahramanmaraş‘ta “Emeğin Üniversal Gücü: Hak-İş” temasıyla aktiflik düzenlendi.

İstasyon Mahallesi Gar önünde düzenlenen aktifliğe Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan katıldı.

Kentte birinci olarak Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı İtfaiye Daire Başkanlığını ziyaret eden Arslan, burada sarsıntıda arama kurtarma çalışmalarına katılan itfaiye işçisi ile bir ortaya gelerek 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günleri’ni kutladı.

Daha sonra Gar önüne gelen Arslan, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ, başta olmak üzere Türkiye’nin birçok vilayetinden gelen personellere seslendi.

Kahramanmaraş’ın acılarını paylaşmak ve yürek yangınını söndürmek için 1 Mayıs programını burada yapmak istediklerini anlatan Arslan, Hak-İş olarak bugün Kahramanmaraş ile 81 ilin meydanlarda olduklarını belirtti.

“AFAD ile koordineli bir biçimde 3 farklı kurtarma timimizi sarsıntı bölgesine, Maraş’a gönderdik. Hak-İş’te, Afet Uyum ve Kriz Merkezi’ni oluşturarak muhtaçlık duyulan yardım materyallerinin bölgeye ulaştırılmasını sağladık. Sarsıntı bölgesinde incelemelerde bulunarak, gereksinimleri yerinde tespit ettik ve yardımlarımızı AFAD uyumunda bölgeye ulaştırdık. Sarsıntının birinci anından birebir yardımlarımızın yanı sıra üyelerimiz başta olmak üzere zelzeleden etkilenen vatandaşlarımıza yönelik 250 milyon liraya yakın yardımda bulunduk. Bu Türkiye’deki sivil toplum ve sendikalar konfederasyonlar içerisinde en yüksek sayıdır. En öndeyiz, birinciyiz, başkanız. Biz yalnızca konuşmuyoruz. Yalnızca laf etmiyoruz. Biz yapıyoruz.”

“Emekli aylığı alt sonunun, minimum fiyat seviyesine çekilmesini istiyoruz”

“Kayıt dışı istihdam ve işsizlikle faal bir formda çaba edilmesini istiyoruz. Ulusal gelirden ekonomik büyümeden ve refah artışından aldığımız hissenin arttırılmasını istiyoruz. İşçiler olarak pandemi, akabinde Rusya-Ukrayna savaşı, son olarak doğal afetler ve bütün bunların ulusal ve memleketler arası piyasalara tesirlerini ağır bir formda en çok biz yaşıyoruz. İşçilerin enflasyona karşı korunmasını daha fazla istiyoruz. Minimum fiyat tespit komitesinin yapısının iştirakçi bir anlayışla yine belirlenmesini istiyoruz. Bütün çalışanları koruyacak, toplu kontrat nizamını bozmayacak, çalışanların aileleriyle birlikte insanca yaşamasına imkan tanıyacak fiyat düzenlemelerinin yapılmasını istiyoruz. Tam da bugün bunun vaktidir. Yaşadığımız yüksek enflasyon, enflasyonun düşmesine karşın fiyatları düşürmeyenlere karşı kamunun ve devletin daha fazla inisiyatif almasını istiyoruz. Emekli aylığı alt sonunun, taban fiyat seviyesine çekilmesini istiyoruz. İşsizlik problemine tahlil bulmak için bu gayeyle yeni sistem ve modeller geliştirilmesini istiyoruz. Bireyi temel alan, tertipli minimum gelir yardımı sisteminin bir an önce kurulmasını istiyoruz.”

“Doğal afetlere karşı inançlı konutlar ve kentler istiyoruz”

İş kazaları ile meslek hastalıklarının artık son bulmasını ve çalışanların, iş sıhhati güvenliği önlemlerinin patronlar tarafından daha fazla gözetilmesini istediklerini aktaran Arslan, “Çocuk personelliği ve istismarının önlenmesini mesleksel yeterlilik dokümanlarının yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Kıdem tazminatında kazanılmış haklar korunarak erişiminin daha da kolaylaşmasını istiyoruz. Doğal afetlere karşı inançlı konutlar ve kentler istiyoruz. Afetlere hazırlık, müdahale ve yine inşa konusunda yenilikçi siyasetlerin mecburî olduğuna inanıyoruz. Yangında, selde, sarsıntıda iş kazalarında canlarımız yanmasın istiyorum.” diye konuştu.

12 Eylül 1977 tarihinde Taksim’de yaşanan olaylarıyla ilgili de görüşlerini lisana getiren Arslan, bu tıp olayların bir daha yaşanmaması için hem devletin hem de sendikaların üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesini istediklerini tabir etti.

“Milletimizin iradesinin üzerinde hiçbir iradeyi tanımıyoruz”

Arslan, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Periyot Milletvekili seçimleri ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

“Hiç kimse bizim için kirli hesaplar yapamaz. Yapmamalı. Bu senaryoları yazamaz. Yazdırmayacağız. Yeniden buradayız. Tekrar ayaktayız. Yeniden güçlüyüz. ve daha çok kararlıyız.” diyen Arslan, kelamlarını şöyle tamamladı:

Arslan’ın alanı dolduran emekçilere karanfil atmasının akabinde Hak-İş’in 1 Mayıs bildirgesi okundu.

Kaynak: AA / Zafer Göder – Aktüel