TEKNOFEST'te sergilenen yarış aracı, hızıyla fark yaratıyor

TEKNOFEST’te sergilenen yarış aracı, hızıyla fark yaratıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri tarafından Baykar ve Savunma Sanayii Başkanlığı dayanağıyla geliştirilen “BeElectric 02” isimli yüzde 100 elektrikli yarış aracı, TEKNOFEST İstanbul‘da sergileniyor.

Türkiye’de ulusal teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla, Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST, beşinci gününde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda devam ediyor.

İTÜ öğrencileri tarafından tasarlanan, Türkiye’nin havacılık standartlarındaki birinci hibrit monokok şasiye sahip yüzde 100 elektrikli araç “BeElectric 02”, üniversite-sanayi iş birliğiyle hayata geçirildi.

Baykar, Savunma Sanayii Başkanlığı, TUSAŞ, BMC, ASPİLSAN üzere kurum ve firmaların dayanağıyla geliştirilen 80 kilovatlık motora sahip araç, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji şenliği TEKNOFEST’e ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

“Süper spor kategoriye giren birçok işten yanmalı araçtan daha hızlıyız”

İTU Racing grubu kaptanı Muhammed Asım Duman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, farklı birçok departmandan oluşan 65 kişilik takımlarının çalışması sonucu “BeElectric 02” isimli aracın ortaya çıktığını söyledi.

“Formula Student” yarışları için formula araçları tasarladıklarını belirten Duman, sergiledikleri BeElectric 02 için şunları söyledi:

“BeElectric 02, yüzde 100 elektrikli bir araç. Çok güçlü bir motoru var. Bu sayede 0’dan 100 kilometre sürate 2,9 saniyede çıkabiliyor ve azami olarak 250 kilometre/saat sürate ulaşabiliyor. Formula Student aracı, karbon fiber hibrit monokok şasiye sahip. Bunun da üretimine BAYKAR’ın tesislerinde, onların mühendislerinin de yardımıyla ürettik. Aracın tamamı bizim dizaynımız. Batarya tarafında hücrelerin temimi konusunda dayanak alsak da batarya tasarımı ve üretimi külliyen atölyemizde bizler tarafından gerçekleştirildi. Bizim aracımız içten yanmalı ve elektrik taraftaki binek araçlarının hepsinden çok daha süratli. Harika spor kategoriye giren birçok içten yanmalı araçtan da daha süratli bir aracımız var.”

Uluslararası yarışlara katıldıklarını aktaran Duman, gelecek Macaristan yarışına çok uygun hazırlandıklarını ve rekor kırmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’nin yerli arabası Togg’un Türkiye’nin başardığı en değerli projelerden biri olduğunu vurgulayan Duman, “Dün Sayın Bakanımız Mustafa Varank da kendi Togg’u ile standımızı ziyaret etti. Hoş de bir fotoğraf çekildik kendisiyle. Ben Togg’un çok başarılı bir araç olduğunu düşünüyorum. Hakikaten çok hoş bir araç, sonuna kadar da destekliyorum.” tabirlerini kullandı.

Duman, TEKNOFEST’i birinci ziyaretinde şimdi lise öğrencisi olduğunu, buradan aldığı motivasyonla mesleğini şekillendirdiği anlattı.

Kaynak: AA / Ergin Garip – İktisat