TEKNOFEST'te insansız otonom kara aracına ağır ilgi

TEKNOFEST’te insansız otonom kara aracına ağır ilgi

TEKNOFEST’te insansız otonom kara aracına ağır ilgi

Çocuklar dokunmak için, vatandaşlar fotoğraf çekmek için birbiriyle yarıştı

HAVELSAN Müdürü Oktay Tuncer: “Gençlerimizi HAVELSAN’ın teknolojileriyle tanıştırmanın memnunluğunu yaşıyoruz”

İSTANBUL – TEKNOFEST’te HAVELSAN’ın yerli ve ulusal kaynaklarla geliştirdiği BARKAN ağır ilgi gördü. Çocuklar dokunmak için birbiriyle yarıştı. HAVELSAN Entegre Lojistik Dayanak Küme Müdürü Oktay Tuncer, “Gençlerimizi HAVELSAN’nın teknolojileriyle tanıştırmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Buraya getirdiğimiz savunma sanayii eserlerimiz de biraz seçici davrandık. Bilhassa HAVELSAN’ın 3 yıl evvel geliştirdiği BARKAN. Birinci yapmış olduğumuz lisanslı otonom kara aracı. Beşerle yapacağımız riskli misyonları insansız araçla yapıyoruz. Hem bununla uzaktan denetimini sağlıyoruz” dedi.

TEKNOFEST’te yerini alan HAVELSAN çadırına vatandaşlar ağır ilgi gösterdi. Kayseri Komando Tugayı’nda kullanılan paraşüt simülatörü, insansız ordu(dijital birlik) teknolojisinin birinci üyesi otonom insansız kara aracı BARKAN vatandaşlardan ağır ilgi görüyor. Paraşüt simülatörüne binmek isteyen vatandaşlar çadır içinde kuyruk oluşturdu. Mühendislik çocuk projesi çerçevesinde HAVELSAN mühendislerinin yazılımını yaptığı oyunla çocuklara da robotlar kullandırılarak Mars’a gitme misyonu yaptı. BARKAN dışarıda gezerken çocuklardan ağır ilgi gördü.

HAVELSAN’ın TEKNOFEST’te yaptığı ile ilgili bilgi veren Havelsan Entegre Lojistik Takviye Küme Müdürü Oktay Tuncer, “TEKNOFEST bilhassa gençler ortasında ve halkımız ortasında çok ilgi gören bir faaliyet. Bizde HAVELSAN olarak bu faaliyetin bir kesimi olmaktan çok büyük bir memnunluk duyuyoruz. Gençlerimizi HAVELSAN’ın teknolojileriyle tanıştırmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Bizim HAVELSAN olarak aslında bir mühendis çocuk insiyatifimiz var. Kendi mühendislerimizin yapay zeka uygulamalarıyla yaptığı tahlillerle çocuklara Mars’a robot gönderme kodlaması yaptırıyoruz. Çocuklar Mars’a çocuk gönderme müsabakası yapıyorlar. Kod yazmanın ne demek olduğunu anlıyorlar, inşallah gelecekte de o kodları kendileri yazacak mühendisler olacaklar” diye konuştu.

“Geleceğin muhabere alanında sıklıkla karşılaşacağımız otonom sistemler olacak” diyen Tuncer, “TEKNOFEST’in konseptine uygun olarak buraya getirdiğimiz Savunma Sanayii eserlerimiz de biraz seçici davrandık. Bilhassa HAVELSAN’ın 3 yıl evvel geliştirdiği BARKAN. Ben buna güzel BARKAN diyorum. Birinci yapmış olduğumuz lisanslı otonom kara aracı. Şu anda bunun versiyonlarını da yaptık. Bunu tekerlekli hale gerip KAPGAN haline de getirdik. Yani bir insansız kara aracı ailesi oluşturduk. Bunun yanında insansız hava aracımız var. Yeniden SANCAR insansız deniz aracımız var. Bunlar konfesyonel bir harekatta kara deniz ve hava kuvvetleri birliklerimizin konfesyonel kapasitesini artırıcı tesirleri olacak. Geleceğin muhabere alanında sıklıkla karşılaşacağımız otonom sistemler olacak” diye konuştu.

“İnsan zayiatı riskini sıfıra indiriyoruz”

Otonom araçlarla insan zayiatının sıfıra indirildiğini belirten Tuncer, “BARKAN şu anda Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine test gayesiyle verdiğimiz bir ölçü var. Testleri yapıldı. Harekat bölgesinde her türlü uygunluğu test edildi. BARKAN modüler yapıda bir silah sistem. Bunu silah olarak da kullanabiliriz. İnsansız Silah sistemleri dünyada da yeni olan bir olgu. Beşerle yapacağımız riskli misyonları insansız araçla yapıyoruz. Hem bununla uzaktan denetimini sağlıyoruz. Otonom misyonlar verebiliyoruz. Misyon yaptıktan sonra aracımızı kendi merkezimize çağırabiliyoruz. Misyonlar esnasında oluşabilecek insan zaiyatı riskini sıfıra indiriyoruz. Mayın temizleme olabilir. Keşif gözetleme misyonları olabilir. Riskli bir bölgeden geçiş misyonları olabilir. İnsan gözünün görmediği ortamlarda insanın yeteneklerini görme, duyma işitme yeteneklerini artırmak amacında kullanabiliriz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Zöhre Alagöz – Genel