TEKNOFEST İstanbul'daki uçuş şovları ziyaretçilerin beğenisini kazandı

TEKNOFEST İstanbul’daki uçuş şovları ziyaretçilerin beğenisini kazandı

Solo Türk’ten Türk Yıldızları’na, Bayraktar Kızılelma‘dan Atak helikopterine birçok uçuş gösterisi TEKNOFEST İstanbul ziyaretçileri tarafından ilgiyle takip edildi.

Türkiye’de ulusal teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla, Türkiye Teknoloji Grubu Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST, beşinci gününde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda devam ediyor.

Etkinlikte, tamamı yerli üretim olan Ulusal Kanatlar’ın şov uçuşları, Akıncı Taaruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Bayraktar TB2, Kızılelma, Hürkuş, Aksungur/Anka, Atak Helikopter, Gyrocopter, Gökbey Helikopter, MB-339NAT Fursan Al-Emarat, S-70 Skorsky, BEL 429 Helikopter, Cirrus/Cesna ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilişkin F-16 uçakları ile SoloTürk ve Türk Yıldızları’nın akrobasi uçuşları yapıldı.

Bayraktar Kızılelma ve Solo Türk, gökyüzünde bir birincisi gerçekleştirip birlikte uçuş yaparak TEKNOFEST ziyaretçilerini selamladı. Türk Yıldızları ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden Fursan Al Emarat Hava Akrobasi takımının İstanbul semalarında birlikte gerçekleştirdiği uçuş gösterisi de ilgiyle takip edildi. Fas Hava Kuvvetleri grupları de bu yıl birinci defa TEKNOFEST’te uçuş gösterisi yaptı.

“TEKNOFEST birebir vakitte bir ‘gururfest'”

TEKNOFEST İstanbul ziyaretçisi Özkan Çakıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birinci kere TEKNOFEST’e geldiğini belirterek, bilhassa yerli uçakların şovlarını izlemenin büyük bir keyif olduğunu söyledi.

Çok sayıda yerli hava aracına mesken sahipliği yapması nedeniyle TEKNOFEST’in birebir vakitte bir “gururfest” olduğunu belirten Çakıcı, “Ailemle birlikte burada aktiflikleri takip ettim, her şey çok hoş.” diye konuştu.

Bayraktar Kızılelma ve Solo Türk’ün birlikte yaptığı uçuşu pahalandıran Murat Aslan ise Türk mühendisliğinin geldiği bu düzeyin kendisini çok duygulandırdığını tabir ederek, “İnşallah daha düzgünlerini de yapacağız. Kızılelma, bir F-16 ile Solo Türk’le birlikte uçuyor. İnşallah onun yerini de Hürjet, MMU alacak. Çok memnunuz.” değerlendirmesinde bulundu

İlk 4 gününde 2 milyona yakın ziyaretçiyi ağırlayan TEKNOFEST İstanbul, bugün düzenlenen aktifliklerin akabinde sona erecek.

Kaynak: AA / Tolga Yanık – Şimdiki