SPOR Şenol Güneş: Karanlıktan aydınlığa çıkmamız gerekiyor

SPOR Şenol Güneş: Karanlıktan aydınlığa çıkmamız gerekiyor

Şenol Güneş : Karanlıktan aydınlığa çıkmamız gerekiyor (2)

Olgucan KALKAN – Serhan TÜRK – İSTANBUL, (DHA)

Beşiktaş Teknik Yöneticisi Şenol Güneş, alanlarında 3-1 kazandıkları Galatasaray derbisinin akabinde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

“Harika bir ambiyans vardı. Hava ve saha güzeldi” diyen Güneş, “Rakip güçlüydü, önderdi. Futbola dair her şey olumluydu. Biz de istekliydik, önde baskı yapmak istedik lakin çok kop kaybı yaptık. Galatasaray da topu düzgün kullanarak bizim yarı alanımızda kaldı. Rakibin golü atması tahminen de bizi rahatlattı, sakinleştirdi. Daha yeterli top kullanmaya başladık, ikinci yarı daha fazla hamleye çıktık. Daha agresif oynayıp kazanmış olduğumuz toplarla atağa çıktık. Rakip de ataklarını yapıp hamleye gitmeye çalıştı. Tüm oyuncularımız buna karşılık verdi. Taraftarın da harikulâde takviyesi vardı. Bir orta kulaklarımın sağır olduğu periyottu? biçiminde konuştu.

Tecrübeli teknik adam, kelamlarına şöyle devam etti;

“Bu maçtan kayıpla ayrılmak bizi üzerdi. Rakip avantajlı ancak bizim için 3 puan kıymetliydi. Karanlıktan aydınlığa çıkmamız gerekiyor. Burada bu işareti bir kere daha gördük lakin daha düzgün olmalıyız. Gerçek işler yaparsak daha yeterli gidebileceğimizi gösterdik. 4 maçı kazandığımızda gelecek ismine yeterli işler yapacağız fakat bugün hala 3.?yüz. Fikstüre bakmadan kendi oyuncumuzu oynayacağız. Tüm oyuncularıma ve taraftara teşekkür ediyorum. Bugün kadronun hepsi savaştı. Derbiden 3 puanla ayırıldığımız için memnunuz.”

Futbolun yanılgılar oyunu olduğunu vurgulayan Şenol Güneş, “Bu kadar kolay top kayıpları yaparsanız eza olur. Bunu birinci yarı yaşadık. Bunları yapamadığımız vakit esasen oyunu rakip alana yayıyoruz. Oyunda o kadar kırılma anı var ki. Galatasaray büyük grup, doğal atak yapmak istiyor, biz de ona karşılık verdik. Top kayıplarında sorunlarımız var. Bazen hırsla akıllı oynamayı karıştırıyoruz. Orta alanda Salih, Amir çok çalıştı lakin top kayıpları oldu. Kanatlardan getirdiğimiz hoş ortaların gol olmasını isterdim. Futbol bu türlü ancak bugün oyunun skorunu hak ettiğimizi düşünüyorum. Yarın egzersiz vardı, hür bıraktım, isteyen gelsin. Benden bu kadar prim alabilirler? diye konuştu.

Güneş, siyah-beyazlı kadroyu ise şöyle kıymetlendirdi;

‘İyi oyuncular ancak vakit zaman makus oynuyorlar. Makus oynadıkları vakit gruba ziyan veriyorlar. Hepimiz Beşiktaş’ın başarılı olması için en güzelini yapmak zorundayız. Onları bir ideoloji olarak vermeye başladıktan sonra ekip adım atmaya başladı. Hepsi uygun oyuncular lakin düzgün oyuncu olmak yetmiyor, uygun oynamak yetiyor. Gelen, oynayanı geçmek zorunda yahut oynanın yerine çıktığında düzgününü yapmak zorunda. Geç oyuncu değiştirdim lakin bütün oyuncular skoru düzgün tuttu’ dedi.

Güneş ayrıyeten, kalan 4 maçı düzgün futbolla kazanmak istediklerini diye getirerek, ‘Oyun anlayışımızı sürdürülebilir hale getirip çok gol atan ve az gol yiyen kadro olmak durumundaydık. Asıl başarımız az gol yememiz’ biçiminde konuştu.

Maç esnasında Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk ile ortasında yaşananların sorulması üzerine Güneş de, ‘Bir oyuncumuzun el hareketi vardı. Okan hoca da 4. hakeme neden oyuncuya sarı kart gösterilmediğini sordu. Oyunda bazen kendini kaybedebiliyor. Oyuncularına haklı olarak sahip çıkacak. ‘Sakin ol, sen de tıpkı hareketi yaptın’ dedim. O da bana çizgiyi geçtiğimizi söyledi. Ben de ‘Çizgiyi sana yardımcı olmak için terk ettim’ dedim. Anladım ki gerginlik yapacak, uzaklaştım oradan. Severim, işini güzel yapıyor. Allah yolunu açık etsin” yorumunu yaptı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Aktüel