İSTANBUL-BAKAN KURUM'DAN RİZE'YE MİLLET BAHÇESİ MUŞTUSU

İSTANBUL-BAKAN KURUM’DAN RİZE’YE MİLLET BAHÇESİ MUŞTUSU

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Üsküdar’da ‘Rizeliler Buluşması’ programına katıldı. Bakan Kurum burada yaptığı konuşmasında, “Yatırımlarımızla ebediyen Rize‘ye kıymet kattık, marka kıymetini yükselttik. TOKİ Başkanlığımızca kentimize; İyidere ve Rize merkezde olmak üzere toplam büyüklüğü 391 bin metrekare olan millet bahçesi yapıyoruz. Biri kıyıda, biri İyidere’de, biri de Güneysu’da. İkisi tamamlandı, bir adedinin de dolgusu bitti. 10 Mayıs’ta Rize kıyısı Millet Bahçesi olacak” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Üsküdar Belediyesi Mavi Salon’da, ‘Rizeliler Buluşması’ programına katıldı. Bakan Kurum’a, AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe, Üsküdar Belediye Lideri Mehmet Hilmi Türkmen ve parti temsilcileri eşlik etti.

“GÖNLÜMÜZ DAİMA SARSINTI BÖLGESİNDE”

Bakan Kurum burada yaptığı konuşmasında, “Sizlere; hemşehriniz, başkanımız, genel liderimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, sevgilerini, hürmetlerini iletiyorum. Bugün dik yamaçlı vadilerin, yaylaların dorukları, göğe uzanan yüksek dağların kenti Rize’nin, yiğit evlatlarıyla birlikteyiz. Rize’nin vatansever evlatlarıyla burada sizlerle birlikte olmaktan ötürü da çok memnunum. Ben buradaki her bir kardeşime, hemşehrime; bizi bağrına bastığı için, bizi evladından ayırmadığı için ve misafirperverliği için başka farklı teşekkür ediyorum. Hepiniz beğenilen geldiniz. Sizlerin gönül sofrasına konuk olmak bizim için büyük bir onur, tarifsiz bir memnunluk. Lakin 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntı sebebiyle de hala kalbimiz buruk, yüreğimiz hüzünlü. Biz burada olsak da aklımız da gönlümüz de daima zelzele bölgesinde” dedi.

“21 YILDA KAÇ DEV ESERLER KAZANDIRDIK”

Bakan Kurum, “Rizeli hemşehrilerimiz ne hoş söylüyor: ‘Merdiven ayak ayak çıkılır’ Yeni bir gayeye adım adım varılır, teker teker gidilir. Bir muvaffakiyet lakin üstüne koya koya yakalanır. Bugün İstanbul; Marmaray’la, yeni havalimanıyla, endüstrisiyle, turizmiyle, millet bahçeleriyle, yeni toplumsal konutlarıyla, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla dünya kentlerinin emin olun çok çok ötesinde. Kuşku yok ki bu muvaffakiyetin mimarı AK davamızdır, Cumhur İttifakımızdır, Sayın Cumhurbaşkanımızdır. İşte bu anlayışla, İstanbul’a 21 yıldır birçok dev eserler kazandırdık. Vatandaşımız, milletimiz için bizden ne istiyorsa yanında olduk. Devasa yatırımlar yapıp, bu aziz kentin hoş beşerlerine sizlere armağan ettik” diye konuştu.

“AHIRLI KÖY MESKENİ VE KONUT İNŞAATLARIMIZI DA SÜRATLİ BİR FORMDA SÜRDÜRÜYORUZ”

Rize’nin hep Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında olduğunu vurgulayan Kurum, “Biz de yatırımlarımızla ebediyen Rize’ye kıymet kattık, marka bedelini yükselttik. TOKİ Başkanlığımızca kentimize; İyidere ve Rize merkezde olmak üzere toplam büyüklüğü 391 bin metrekare olan millet bahçesi yapıyoruz. Biri kıyıda, biri İyidere’de, biri de Güneysu’da. İkisi tamamlandı, bir adedinin de dolgusu bitti 10 Mayıs’ta Rize kıyısı Millet Bahçesi olacak. TOKİ ile aktüel yatırım pahası 3.2 milyar lira olan 2 bin 903 konutumuz, dükkanımız ve onlarca toplumsal donatı inşaatını tamamladık ve vatandaşımızın hizmetine sunduk. Yeniden toplumsal konuttan ofis ve oradaki köy meskenine, oradaki mescitlerimize kadar alanda şimdiki yatırım bedeli, toplam 5 milyar lira olan projelerimizin imaline devam ediyoruz. Nasıl bugün Maraş’ta üzücü afet yaşandıysa geçtiğimiz yıl Rize’de de bir sel felaketiyle karşı karşıya kaldık. Tüm afetzede kardeşlerimizin çabucak yanına koştuk. Ahırlı köy meskeni ve konut inşaatlarımızı da süratli bir formda sürdürüyoruz. İnşallah bu konutlarımızı en kısa müddette içerisinde tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” sözlerini kullandı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYORUZ”

Sözlerine devam eden Bakan Kurum, “Doğru tekniğe uygun bir halde yapılmamış olmasından ötürü Rize’mizin merkezdeki çarşı ve Piriçelebi Mahallesi’nde, Taşlıdere’de, Yağlıtaş’ta, Salarha’da, Reşadiye’de, Tophane’de, Ortaköy’de, Hemşin ve Çamlıhemşin’de çabucak hemen her ilçede dönüşüm faaliyetleri sürdürüyoruz. Toplam 1 milyon metrekare olan 11 alanda kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ediyoruz. Muradiye ilçesinde 178, Kalkandere’de 69 konutumuzun inşaası sürüyor. Kente paha katacak Madenli’de 143 konut, Çayeli’nde 79, tekrar merkez Tophane Mahallemizde kentsel dönüşüm kapsamında 107 konut, 46 dükkan ve cami inşaatı aralıksız devam ediyor. Taşlıdere’de 133 konut ve çalışmalarımız süratli bir formda inşa faaliyetleri devam ediyor. Merkezde Yağlıtaş Mahallemizde kentsel dönüşüm kapsamında tam 465 konut üretiyoruz. Hem Yağlıtaş’ta hem de Salarha’da 465 konut yapıyoruz, bunun üretimini tamamladık. Bu konutları Rize’nin dönüşümü için kullanacağız” formunda konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki