Söyleşi: Tepav: Çin'in Çağdaşlaşma Atağı Dünya İçin İlham Kaynağı

Söyleşi: Tepav: Çin’in Çağdaşlaşma Atağı Dünya İçin İlham Kaynağı

Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletinin merkezi Guangzhou’da yer alan Guangzhou Araba Küme Limited Şirketi’nin NEV iştiraki olan GAC Aion’un fabrikasında araba lastiklerini takan robotlar, 24 Şubat 2023. (Fotoğraf: Deng Hua/Xinhua)

Burak Akıncı

ANKARA, 30 Nisan (Xinhua) — Ankara merkezli niyet kuruluşu Türkiye Ekonomi Siyasetleri Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) Genel Müdürü Prof. Dr. İnanç Sak, Çin’in çağdaşlaşmaya yönelik uzun vadeli planının başarılı olduğunu ve sonucun hayli etkileyici olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Sak, Xinhua’ya kısa müddet evvel verdiği röportajda, Çin’in çağdaşlaşmasının global siyasi ve ekonomik görüntüyü değiştirdiğini ve Türkiye de dahil olmak üzere öteki ülkeler, bilhassa de gelişmekte olan ülkeler için ilham kaynağı olduğunu belirtti.

Sak, “Çin son 40 yılda büyüme, istihdam yaratma ve yapısal dönüşüm açısından etkileyici bir performans sergiledi” dedi.

Çin’in globalleşmenin sağladığı tüm imkanları kullanarak uzun vadeli bir plan çerçevesinde dışa açıldığına ve giderek daha fazla direkt yabancı yatırım çektiğine vurgu yapan Sak, büyümeyi desteklemek için global ortamdan yararlandığını söz etti.

Sak, “Çin’in etkileyici bir dönüşüm süreci gerçekleştirdiğini düşünüyorum” dedi.

Çin’in son yıllarda, 1,4 milyar beşere yani global nüfusun beşte birine mesken sahipliği yapan bir ülkeyi çağdaşlaştırarak dünyanın en büyük ikinci iktisadı haline geldiğini belirten Sak, dışa açılmanın derinleştirilmesi yoluyla Çin iktisadının yüksek kaliteli gelişimini de taktir etti.

Sak, “Çin’in planlı modernizasyonu büyük bir muvaffakiyet. Bu dönüşüm sürecinin bir sonucu olarak Çin yüksek orta gelirli bir ülke haline geldi” sözlerini kullandı.

Sak, Çin’in bu yolda ilerleyerek devlet ve vatandaşları ortasında uyumlu ve sürdürülebilir bir ortam yarattığını da söyledi.

Çin’i vatandaşlarının refahı için kalkınmaya devam etmesi nedeniyle öven Sak, “Çin’in çağdaşlaşması, yıllar boyunca daima olarak kusursuz sonuçlar veren bir deney” dedi.

Sak, “Yaklaşık 10 yıl evvel Çin’e gittiğimde, gelişmekte olan bir ülkenin bu kadar kısa müddette tüm altyapı meselelerini çözmüş olduğunu gördüm. Bu çok etkileyiciydi” sözlerini kullandı.

Sak, “Şimdi tüm bu bölgede gördüğümüz şey Çin yatırımları ve Çin artık Çin dışında daha fazla yatırım yapan bir ülke. Çin birçok şeyi nasıl üreteceğini öğrendi ve artık Türkiye de dahil olmak üzere başka ülkelerde direkt yabancı yatırımlar yaparak bu şeyleri öbür ülkelerde üretiyor” diye konuştu.

Çin çağdaşlaşmasının dünya için bir ilham kaynağı olduğunu söyleyen Sak, farklı ülkelerin kendi özellikleriyle kendi kalkınma yollarını takip etmelerinin değerli olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Xinhua / Yeni