Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçimden sonra emeklileri sevindirecek haberi milletimizle paylaşacağız

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçimden sonra emeklileri sevindirecek haberi milletimizle paylaşacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Memur-Sen Genel Şurası’nda açıklamalarda bulundu.

“EMEKLİLERİMİZE İKİLİ BAYRAM YAŞATACAĞIZ”

Konuşmasında emeklilere yönelik değerli vaatlerde bulunan Erdoğan, “Cumhuriyet tarihimizi en büyük atamalarını yapıyoruz. Toplumumuzun hiçbir kesitini ihmal etmiyoruz. Emeklilikte yaşı bekleyen 2 milyon 200 bin kardeşimizin talebini karşıladık. Nisan ayından itibaren kuralları uyan vatandaşlarımız maaşlarını almaya başladı. En düşük emekli maaşını 7 bin 500 lira yaptık. Bayram ikramiyelerini 2 bin liraya çıkararak bir adım daha attık. Emeklilerimize ikili bayram yaşattık.” dedi.

“SEÇİMDEN SONRA MİLLETİMİZLE PAYLAŞACAĞIZ”

Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti: “Seçimden sonra 7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alan vatandaşlarımızı da sevindirecek haberi milletimizle paylaşacağız. Muştusunu sizlerle birlikte verdiğimiz kontratlı kamu işçisinin takıma geçmesini sağladık. Farklı kamu kurumlarında çalışan yaklaşık 500 bin sözleşmelimizin meselesini tahlile kavuşturduk. Ek gösterge düzenlemesini hayata geçirdik. Çalışanlarımıza yüzde 30 oranında artırım yaptık. En düşük memur maaşını yüzde 136 artışla yaklaşık 12 bin liraya çıkardık. Temmuz ayında enflasyon farkı yanında refah hissesi artışını da dikkate alan bir düzenleme yapacağız. Memurlarımızı enflasyona ezdirmeme kelamını tutacağız. Bugüne kadar hiçbir vakit memurumuzu ve personelimizi enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz.

“YARALARIMIZI SARMAK İÇİN TÜM GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Memur-Sen üzere ayağı bu topraklara sağlam basan ilhamını milletin kadim kıymetlerinden alan Türkiye merkezli hareket eden kurumlarımızın varlığı ile ne kadar gurur duysak azdır. 6 Şubat sarsıntılarında devletimizin ilgili kurumları, belediyeler, sendikalar, istekli kuruluşlar en başından beri harika uğraş sarf etti. Memur-Sen’li kardeşlerimiz depremzedelerimizin yanında oldu. Bazıları gösteri peşinde koşarken sizler alanda çok çalıştınız. Seçim günüden bağımsız olarak zelzele bölgesinde yürütülen çalışmaları günbegün takip ediyoruz. 319 bini 1 yıl içinde olmak üzere toplam 650 bin konutun ve köy meskeninin inşasını tamamlayacağız. Bu ortada kimi köy konutlarının teslimini de yaptık. Asrın felaketinde yaraları sarmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

“BUNLARDA PALAVRA BOL”

Marmara sarsıntısını hatırlayın. Ne yapıldı? Bugün ülkeye utanmadan sıkılmadan 300 milyar dolar getireceğim palavrasını atanlar o günlerde IMF komiserlerinin çantacılığını yapıyordu. Bay bay Kemal, halef selef olduklarınız o vakit niye size bir kuruş para vermediler. Memurların parasını ödeyemediniz. Ülkeye yatırımlar noktasında en ufak bir şey yapamadınız. Bizim ise elhamdülillah o denli bir sıkıntımız yok. Bunlarda palavra bol. Şayet palavra sanatını öğrenmek isteyenler varsa bay bay Kemal’e müracaat etsinler. Be size tabi palavrası asla tavsiye edemem. Bu millet doğruluk üzere ayakta durmuştur. Palavra üzere değil.

“KALICI KONUTLARIN İNŞASI İÇİN KOLLARI SIVADIK”

Elini vicdanına koyan herkes kabul edecektir ki, bugün farklı bir tablo var. Asrın felaketine maruz kalsak da, milletimizi de, devletimizi de enkazın altında bırakmadık. Hane dayanağı, taşınma ve kira yardımı ile vefat edenlerin yakınına nakdi yardım olarak toplam 30 milyar lira ödeme yaptık. Hala 3,5 milyon insanımızın barınma dahil tüm gereksinimlerini karşılıyoruz. Kalıcı konutların inşası için kolları sıvadık. Felaket bölgesindeki 11 vilayetimiz ve 14 milyon insanımız devletine, hükümetine güveniyor. İstikbaline itimatla bakıyor. Devlet ile millet ortasında işte bu türlü bir inanç iklimi tesis ettik.

Biz yalnızca zelzele yaralarını sarmakla kalmadık. Hesaplamalara nazaran 104 milyar doları bulan zelzele maliyetine karşın milletimizin öbür alanlardaki meseleleri çözmeye, projeleri devreye almaya devam ettik. Yerli gazımızın sevincini milletimizle paylaşmak için birinci ay ısınma dahil konutlardaki tüm doğal gaz faturalarını fiyatsız yaptık. Ayrıyeten bir yıl boyunca yeniden konutlardaki mutfak ve su ısıtma muhtaçlığına karşılık gelen doğal gaz tüketimini faturalardan düşüyoruz.”