Sarsıntıdan etkilenen 10 vilayette hekim ve uzman tabiplerin devlet hizmet mühletleri yüzde 15 kısaltıldı

Sarsıntıdan etkilenen 10 vilayette hekim ve uzman tabiplerin devlet hizmet mühletleri yüzde 15 kısaltıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sarsıntı bölgesindeki 10 vilayette hekim ve uzman hekimlerin devlet hizmet müddetlerinin yüzde 15 kısaltıldığını bildirdi.

Koca, toplumsal medya hesabından, dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Meydana Gelen Sarsıntılar Sebebiyle Harika Hal İlan Edilen Vilayetlerdeki Tabip ve Uzman Tabiplerin Devlet Memuru Olarak Devlet Hizmeti Yapma Yükümlülükleri ile İlgili Müddetler Hakkında Karar” ile ilgili açıklamada bulundu.

“Deprem bölgesindeki 10 vilayette devlet hizmet müddetlerinin yüzde 15 kısaltıldığı” bilgisini veren Koca, şunları kaydetti:

“Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa vilayet ve ilçelerinde 350, 400, 450, 500, 550 ve 600 gün olarak belirlenmiş devlet hizmet yükümlülük mühletleri, kelam konusu müddetin yüzde 85’inin tamamlanması halinde dolmuş kabul edilecek.

Diğer bir söz ile yükümlülük mühletleri yüzde 15 kısaltılmıştır. Bununla birlikte, yükümlülük müddeti 3359 sayılı kanunda belirtilen ve en düşük mühlet olan 300 günden az olamayacak.”

Kaynak: AA / Yeşim Sert Karaaslan – Sıhhat