Almanya'da düzenlenen "Türkiye Yüzyılı" panel serisinin 3'üncüsü Hamburg'ta yapıldı

Almanya’da düzenlenen “Türkiye Yüzyılı” panel serisinin 3’üncüsü Hamburg’ta yapıldı

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığınca Almanya’da düzenlenen “Türkiye Yüzyılı” panel serisinin 3’üncüsü Hamburg’ta gerçekleştirildi.

Panelde, Türkiye Marka Ofisi Koordinatörü Işık Özkan Erbay, gazeteci Zafer Şahin, akademisyenler Hasan Basri Yalçın ve Taceddin Kutay, Türkiye’nin son 20 yılda geldiği noktayı ve gelecek amaçlarını anlattı.

Programın moderatörlüğünü yapan Muhammed Ali Uçar, “Türkiye Yüzyılı” kavramının Türkiye’nin nereden nereye geldiğini gösteren bir slogan olduğunu söyledi.

Türkiye Yüzyılı‘nın birçok alt başlığı bulunduğunu belirten Uçar, bu başlıkların sürdürülebilirlik, huzur, muvaffakiyet, istikrar, üretim, verimlilik, dijitalleşme ve irtibattan oluştuğunu lisana getirdi.

Türkiye Marka Ofisi Koordinatörü Erbay, Türkiye markasının ulaşılamaz bir amaç olmadığını belirterek, “Türkiye markasını biz akıllarda, zihinlerde manevi manada bunun altını doldurabilecek bir Türkiye’nin öyküsünü yazmak için kurduk.” dedi.

Türkiye’nin bulunduğu topraklarda tüm insanlık medeniyetine ilişkin bir miras olduğunu vurgulayan Erbay, Türkiye’nin kaydettiği ivmenin artık durdurulamayacağının altını çizdi.

Erbay, “Türkiye, artık dünyanın cazibe merkezi ve kültürel bir güç. Artık her sabah uyandığınızda Türkiye’de yeni bir müjde almanız olağan hale geldi. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında bu ivme daha da artacak.” diye konuştu.

Türkiye Marka Ofisi Koordinatörü Erbay, Türkiye’nin 2023 maksatlarına büyük başarılarla ulaştığını, 2071 gayelerine de bu başarılarla ulaşmayı ümit ettiğini kaydetti.

“Bu seçim, nitekim çok kritik”

Gazeteci Şahin, Türkiye’nin çok kıymetli bir seçime gittiğine işaret ederek, “Bu seçim, sahiden çok kritik. Cumhuriyetin 100 yılı. Artık onun ikinci yüzyılına gideceğiz. Tarihte hiç olmadığımız kadar güçlüyüz zira ayağımıza vurulan prangaları tek tek söküp attık, o yüzden Türkiye gayede, o yüzden Recep Tayyip Erdoğan maksatta.” tabirini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gitmesini isteyenlerin FETÖ, PKK, ABD olduğunu belirten Şahin, “O vakit dönüp bakacağız ne olursak olalım bir tane vatanımız var. Saydıklarımız, Erdoğan’ın özelinde Türkiye’yi gaye alıyorsa, Türkiye yanlışsız tarafta olduğu içindir. Güçte, sıhhatte dev adımlar atılmasaydı, KKTC ve Azerbaycan’da istediklerini yapsaydık sanki Türkiye ve Erdoğan, bu kadar gayede olur muydu? Olmazdı. ‘Ne yeterli iş yapıyorlar’ derlerdi.” diye konuştu.

Şahin, “Ülkeler, 50 yıllık gayeler belirliyor. ABD Lideri Joe Biden, ‘dünyada yeni bir nizam kuruluyor, biz buna öncülük etmek istiyoruz.’ diyor. Yeni dünya nerede kuruluyor? Türkiye’nin içinde olduğu coğrafyada.” değerlendirmesinde bulundu.

15 Temmuz darbe teşebbüsünde Türkiye’nin büyük bir badire atlattığını anlatan Şahin, “O, bir iç savaş denemeseydi. Türkiye’yi fiilen bölmek hedefindeydiler. 10 yıldır iki yakamız bir ortaya gelmesin diye özel olarak uğraşılan bir ülkeyiz. Seyahat olayları, 17-25 yargı darbesi, büyükşehirlerde patlayan bombalar, darbe teşebbüsü, ekonomik darbe denemeleri tam atlattık pandemi, Rusya savaşı ve büyük sarsıntı. Bu kadar badire diğer ülkelerin başına gelse ayakta kalması mümkün olamazdı.” tabirlerini kullandı.

Şahin, yıllarca Türk beşerinin özgüvenine saldırıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bugün burada bu konuşmaları yapabiliyorsak, bu bize 20 yılda kazanılan özgüvenin getirisidir. Artık dünyanın neresinde bir olay olsa sanki ‘Türkiye ne diyecek, Erdoğan ne diyecek?’ diye bakıyorlar. Gelecek yüzyıl o yüzden çok değerli, burada da maksatlara ulaşılacak. İnsan yapımız çok sağlam, güçlü bir endüstrimiz var.

Türkiye güç bir periyottan geçiyor ama Türkiye’de üretim devam ediyor, yani iktisadın çarkları işlemeye devam ediyor. Yeni bir dünya sistemi kurulurken Türkiye, bu yeni sistemde geçmişte olduğu üzere edilgen değil, kendine çizilen sonlar içerisinde kalmayı kabul eden bir ülke olarak değil, bilakis hem bölgesinde hem de dünyada bir güç, başa oynayan bir aktör olmak istiyor.”

“Türkiye’nin son 20 yılda nereden nereye geldiğini herkes görüyor”

Akademisyen Yalçın da ” Türkiye Yüzyılı‘nın” argümanlı bir kavram olduğunu, Türkiye’nin dünya siyasetini şekillendiren ülkelerden birisi olmak istediğini söyledi.

Türkiye’nin bağımsız olmayı istemesi ve savı olmaması durumunda kimseyle bir sorun yaşamayacağını belirten Yalçın, şöyle devam etti:

“Kimseye meydan okumazsanız, kimseyle meseleniz olmaz. Tek başına güçlü, bağımsız olmak isterseniz sorun çıkıyor. Türkiye’nin son 20 yılda nereden nereye geldiğini herkes görüyor. Türk SİHA’ları, dünyanın birçok yerinde aranan silahlar. Son birkaç haftada olan bitene bakın, her gün bir şey çıktı. 5’inci kuşak uçak, Togg yollarda. Her yıl 60 milyar dolar güce harcıyoruz, her yıl bu para cepte kalsaydı bir yılda askeri harcamalar 15 milyar dolar.

Rusya’nın askeri harcamaları, 65 milyar dolar, muhteşem askeri güç. Türkiye neden değil? Zira yalnızca güce harcanan bu meblağ buna pürüz. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra petrol bölgelerinin dışında bırakılmışız. ‘Türkiye Yüzyılı’ demek, ‘bunu başaracağız’ demek. Biz kendi yazgısını kendisi şekillendiren bir ülke olmak istiyoruz. 10 yılda çok ara katetmişiz. 1960’ta ihtilal otomobilini üretmişiz. Mühendis kahrı yokmuş fakat o otomobile sahip çıkacak iktidar düşüncemiz varmış. Artık o iktidar mevcut.”

Akademisyen Kutay, Türkiye’nin son 20 yılda katettiği aralıklara işaret ederek, Türkiye’nin artık kendi kendine üreten ve kendi kendine yeten bir ülke olduğunu vurguladı.

Kutay, Avrupa’da yaşayan bilhassa dördüncü kuşağı çok başarılı bulduğunu belirterek, gelecekte Almanya’da üniversitelerde Alman çocuklarına ders anlatan Türk profesörler ve mahkemelerde karar veren Türk hakim sayısının artacağını söz etti.

Kaynak: AA / Cüneyt Karadağ – Yeni