Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi açılışına katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi açılışına katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi açılışına katıldı

Bakan Varank, “Biz yatağa Togg’la gitmeyeceğiz fakat bize o lafları atanları Kızılelma’nın önüne sürüp gidebilecekleri yere kadar götüreceğiz”

Ekrem İmamoğlu’nun miting yapmasına değinen Bakan Varank, “Başkan çok geziyor fakat hiç meskenine uğramıyor”

İSTANBUL – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Esenler’de Teknopark Özdemir Bayraktar Yerleşkesi Temel Atma Merasimi ve Bilim Merkezi Proje Kontratı İmza Atma merasimine katıldı. Merasimde konuşan Bakan Varank, “Yatağa da Togg’la girseydiniz diye bize laf atmaya çalışıyorlar. Bu milletin bedellerine o kadar uzaklar ki milletimizin bu heyecanına bir türlü ortak olamıyorlar. Biz yatağa TOGG’la gitmeyeceğiz lakin bize o lafları atanları Kızılelma’nın önüne sürüp gidebilecekleri yere kadar götüreceğiz” dedi.

Esenler 15 Temmuz Millet Bahçesi’nde Teknopark Özdemir Bayraktar Yerleşkesi Temel Atma Merasimi ve Bilim Merkezi Proje Mukavelesi İmza Atma Merasimi yapıldı. Merasime Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Lideri Hasan Mandal, Esenler Belediye Lideri Mehmet Tevfik Göksu, Salih Bayraktar, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Bakan Varank programa Göksu ile birlikte Togg’uyla geldi. Büyük bir ilgiyle karşılanan Togg, Bakan Varank’ın davetiyle vatandaşlar tarafından kullanıldı.

Programa Atatürk Havalimanından telekonferans ile bağlanan Selçuk Bayraktar “Esenler Belediyemizde Teknopark Esenler Özdemir Bayraktar Yerleşkesi’nin açıldığını görseydi orada da birçok gökyüzüne damgasını vuracak, yüksek teknolojiye damgasını vuracak teknolojinin her alanına yalnızca savunma endüstrini değil, ulusal teknolojinin her alanında çalışacak genç kardeşlerimizi görmüş olsa o da eminim çok büyük memnunluk duyardı. Bu merkez vatanımıza milletimize güzel uğurlu olsun. TEKNOFEST tüm bu uğraşıyla, emeğiyle, misyonuyla coşkusuyla adalet, yeterlilik ve merhamet bedellerinin yüksek teknolojiyle bir arada harmanlanmasıyla medeniyetimizin ve milletimizin sesinin çok daha bir büyük daha gür bir soluk kazanmasına vesile olacak. Ben emeği geçen tüm paydaşlarımıza ve buraya milyonlarla gelen milletimize tekrardan teşekkür ediyorum” dedi.

“Zihinlerde ihtilaller yapacak projeler yapacağız”

Daha sonra konuşan Esenler Belediye Lideri Mehmet Tevfik Göksu, “Bugün yalnızca Esenler için değil tıpkı vakitte ülkemiz için de değerli günlerden bir adedidir. Ulusal teknoloji atağına Türkiye’de birinci startı veren ve bu atağın Türkiye’de emeğin karşılık bulması için, Türkiye’nin tam ve bağımsız olması için ömrünü bu işe adamış Özdemir Bayraktar ismi burada kıyamete kadar yaşayacak. Bir taraftan merkeze bir taraftan da gönüllere nakşedeceğimiz projenin temel atma günüdür. İstanbul’un en genç nüfusuna, en büyük nüfus yoğunluğuna sahip olan ilçelerden bir tanesi olarak Türkiye’nin en büyük bilim merkezlerinden bir adedine kavuşacağı anlara yaklaştık. Teknokent’ler artık dünya çapındadır. Dijital bir çağda yaşadığımız için bu çağın ortaya getirmiş olduğu en değerli şeylerden bir adedidir. Hayata farklı ufuklar açarken zihinlerde yapacağı ihtilalle birlikte onu kullanacağımız insanlığın geleceği kıymetlidir. Bugün burada Teknokent’imizin birinci basamağı olan birinci inşaatının da temelini atıyoruz” biçiminde konuştu.

“Onları Kızılelma’nın önüne koyup gittikleri yere kadar süreceğiz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Ülkemiz için kıymet oluşturan her teknolojiye ilgi alaka bizi ziyadesiyle keyifli ediyor. Birileri bu ilgi ve alakadan rahatsız. Yatağa da Togg’la girseydiniz diye bize laf atmaya çalışıyorlar. Bu milletin kıymetlerine o kadar uzaklar ki milletimizin bu heyecanına bir türlü ortak olamıyorlar. Biz yatağa Togg’la gitmeyeceğiz lakin bize o lafları atanları Kızılelma’nın önüne sürüp gidebilecekleri yere kadar götüreceğiz. Bizim 61 yıllık hayalimizi görmezden gelmeye çalışıyorlar. Mili ne varsa karşısındalar” dedi.

Açılacak yerleşke hakkında da konuşan Bakan Varank “Kuracağımız yerleşke özgün mimari yapısıyla, kentin merkezinde olmasıyla, ulaşım araçlarına yakınlığıyla değerli avantajlara sahip olacak. Bu teknoparkta elbette ARGE ofisleri, kuluçkalar ortak kullanım alanları olacak. Bunların dışında kafelerden kütüphanelere seyir teraslarından galeri alanlarına kadar birçok tesis de yer alacak. 30 bin metrekare kapalı alana sahip olacak bölgede en az bir araştırmacı çalışacak” sözlerini kullandı.

“İBB Lideri çok geziyor fakat meskenine uğramıyor”

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun miting yapmasına değinen Bakan Varank, ” İstanbul’un Belediye Lideri ekranlara çıkıp ben çok çalışıyorum, çok dolanıyorum diyor. Nasreddin Hoca’nın bir kıssası var. Nasrettin Hoca’ya komşuları gelip hocam senin hanım çok geziyor demişler. Nasrettin Hoca da demiş ki benim hanım çok gezseydi ortada sırada bizim konuta de uğrardı. İstanbullular ne diyor biliyor musun? Lider sen çok çalışıp çok gezseydin ortada sırada İstanbul’a da uğrardın diyor. Burası İstanbul’un bir ilçesi değil mi? Büyükşehir’in burada yapması gerekenler yok mu? Gelip bunları takip etmezsen bu işler nasıl olacak? Lider çok geziyor lakin hiç konutuna uğramıyor” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Uygar Topaloğlu – Şimdiki