BAKAN KURUM: ERZURUM'A SON 21 YILDA 45 MİLYAR LİRAYI AŞKIN DEV YATIRIMLAR KAZANDIRDIK

BAKAN KURUM: ERZURUM’A SON 21 YILDA 45 MİLYAR LİRAYI AŞKIN DEV YATIRIMLAR KAZANDIRDIK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul 1’inci Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Pendik‘te ‘Erzurumlular Buluşması’na katıldı. Bakan Kurum, ” Erzurum‘a son 21 yılda 45 milyar lirayı aşkın dev yatırımlar kazandırdık. Tüm altyapı ve üstyapı çalışmalarına kadar 10 milyar liralık etraf ve şehircilik yatırımını bir bir gerçekleştirdik. Şu anda milyarlarca liralık yatırımımız tüm süratiyle devam ediyor. Bugüne kadar TOKİ Başkanlığımızla; Erzurum’da toplam yatırım kıymeti 3.5 milyar lira olan 10 bin konutu sizlere armağan ettik” dedi.

Pendik‘te bir otelde düzenlenen programa Murat Kurum’un yanı sıra Pendik Belediye Lideri Ahmet Cin, Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı, milletvekili adayları ve parti temsilcileri de katıldı.

“AFETİN BİRİNCİ ANINDAN İTİBAREN YARALARI SARMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Bakan Kurum, 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntıların ıstırabını hala yaşadıklarını belirterek, “Her ne kadar sizlerin beğenilen sohbetinden istifade etsek de 6 Şubat’ta yaşadığımız zelzelelerle hala hüzün içerisindeyiz. Hala yüreğimiz buruk. Bu hüznü, bu acıyı o gün tüm Türkiye hissetti. O gün Aşkale, İspir, Horasan, Pasinler hissetti. O acı günde, 50 bin 400 canımızı toprağa verdik. Birçok hanelerimiz acı içinde ocağı söndü. Afetin birinci anından itibaren depremzede kardeşlerimizin yaralarını sarmak, hayatlarını olağana dönüştürmek için emin olun Tüm Türkiye’de devletimizin tüm kurumlarıyla birlikte gece gündüz demeden çalışıyoruz. Hamdolsun süratli bir formda birinci evvel enkazlarımızı akabinde süreksiz barınma ve konteyner kentlerimizi eş vakitli olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde afetin olduğu günden 15 gün sonra devreye almak için kontratlarımızı yaptık. 46’ncı günde temellerimizi attık. Sarsıntının üzerinden 2 buçuk ay geçti şu an 125 bin konutumuzun inşa çalışmaları olanca süratiyle devam ediyor. Birinci konutlarımızı Kahramanmaraş’ta, Gaziantep’te kardeşlerimize teslim ettik. İnşallah bir yıl içerisinde birinci etapta 319 bin, toplamda ise 650 bin konut inşa ederek kardeşlerimizi sıcak yuvalarına yerleştireceğiz. Bu büyük Türkiye’nin kelamıdır bu güçlü Türkiye’nin kelamıdır bu Türkiye Yüzyılı’nın mimarı Sayın Cumhurbaşkanımızın kelamıdır? sözlerini kullandı.

“İSTANBULDA TOPLAM MÜRACAAT 66 BİNE ULAŞTI”

“İstanbul’un her noktasına eser kazandırıyor, her sokağına hizmet götürüyoruz. 2012 yılında ‘Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm’ diyerek Gaziosmanpaşa’dan birinci kazmayı vurmuştuk. Artık de; ‘İstanbul’da 1.5 Milyon Konutluk Büyük Dönüşüm’ ve ‘Yarısı Bizden’ diyoruz. Amacımız net. 500 bini Anadolu, 500 bini Avrupa Yakası’nda olan iki rezerv alan belirledik. Kalan 500 bin konutu da yerinde dönüştürüp, İstanbul’da, riskli 1.5 milyon yapıyı yavrularımızın istikbali için yenileyeceğiz. Birinci etapta; 1’inci yılda 200 bini yerinde, 100 bini rezerv konut olmak üzere toplam 300 bin konutu süratlice inşa edeceğiz. Bugün prestijiyle İstanbulumuzda 379 bin bağımsız kısım için şimdiden yapılan toplam müracaat sayısı 66 bine ulaştı. Pendik’teki müracaat sayısı da 1 bin 723 binamız bu kapsamda başvurusunu yaptı. İnşallah daima birlikte, sizlerle birlikte 1 ay içinde 1.5 milyon konutluk başvuruyu alacak ve 5 yıl içinde bu dönüşümü vatandaşlarla el ele bitireceğiz. Bunu sizlerle birlikte yapacağız. Pendik’li kardeşlerimizle birlikte, kadınlarımızla, gençlerimizle birlikte yapacağız. Annelerimiz, babalarımız bu dönüşümde her vakit olduğu üzere bize dayanak verecek. Erzurum’un yiğit insanlarıyla birlikte yapacağız.”

‘ONLARCA ESERİMİZİ HİZMETE ALDIK’

Konuşmasına devam eden Bakan Kurum, ‘Erzurum da her vakit büyük ve güçlü Türkiye yürüyüşümüzde yanımızda oldu, Cumhur İttifakı dedi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın en güçlü destekçisi oldu. Bizler de ulu Erzurum’umuzun her vakit yanında olduk, bu aziz kenti tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla kendi kimliğiyle geleceğe taşıyoruz. Bugüne kadar daima bu gayeyle yürüyen AK Parti iktidarları olarak; Erzurum’a son 21 yılda 45 milyar lirayı aşkın dev yatırım gerçekleştirdik. Tüm altyapı ve üstyapı çalışmalarına kadar 10 milyar liralık etraf ve şehircilik yatırımını bir bir gerçekleştirdik. Şu anda milyarlarca liralık yatırımımız tüm süratiyle Erzurum’da devam ediyor. Bugüne kadar TOKİ Başkanlığımızla; Erzurum’da toplam yatırım kıymeti 3.5 milyar lira olan 10 bin konutu kardeşlerimize armağan ettik’ dedi.

‘YEŞİLİ VE TARİHİ BULUŞTURDUK’

Erzurum’a yeni bir tarih, kültür ve yeşil aksı kazandırdıklarını söyleyen Bakan Kurum, “Kale etrafındaki millet bahçesini İkili Minareli Medrese, Ulu Cami ve Narmanlı Camii’nden Hacı Cuma’ya kadar birleştiriyoruz. Yeşili ve tarihi buluşturduk. Bu aksın etrafındaki manzara kirliliğini de büsbütün ortadan kaldırdık. Erzurumlu kardeşlerimiz tarihi kent meydanına tekrar kavuşurken; buraya gelen her konuğumuz, bu büyük meydandan başlayarak adeta bir tarih ve kültür seyahatine çıkacak. Millet bahçemizi de bitiriyoruz. Yeniden Erzurumluların hayat kalitesini artıracak, kentin çabucak hemen her yerinde her ilçesinde 12 millet bahçesi projemize süratle devam ediyoruz? diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Aktüel