Bakan Murat Kurum, Pendik'te düzenlenen Erzurumlular Buluşması'na katıldı Açıklaması

Bakan Murat Kurum, Pendik’te düzenlenen Erzurumlular Buluşması’na katıldı Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Bugün prestijiyle İstanbul‘umuzda 379 bin bağımsız kısım için şimdiden 66 bin binamız müracaat yaptı. Pendik‘te de 1723 binamız bu kapsamda başvurusunu yaptı. İnşallah daima birlikte 1 ay içerisinde 1,5 milyon konutluk başvuruyu alacak, 5 yıl içerisinde bu dönüşümü vatandaşlarımızla el ele bitireceğiz.” dedi.

AK Parti İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı olan Kurum, Pendik Belediyesi konut sahipliğinde Erzurumlular Konfederasyonunca ilçedeki bir otelde düzenlenen “Erzurumlular Buluşması”nda, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde başlatılan 125 bin konutun inşa çalışmalarının süratle devam ettiğini söyledi.

İlk konutları Kahramanmaraş ve Gaziantep’te teslim ettiklerini hatırlatan Kurum, birinci etapta, bir yıl içerisinde 319 bin, toplamda ise 650 bin konut inşa edeceklerini lisana getirdi.

Kentsel dönüşüm çalışmaları

Bakan Kurum, 2012’de “Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm” diyerek, Gaziosmanpaşa’da birinci kazmayı vurduklarına işaret etti.

Şimdi de “İstanbul’da 1,5 milyon konutluk büyük dönüşüm” ve “Yarısı bizden” dediklerine dikkati çeken Kurum, 500 bini Anadolu Yakası’nda, 500 bini Avrupa Yakası’nda olmak üzere 2 rezerv alanı belirlediklerini, kalan 500 bin konutu da yerinde ve vatandaşların isteği çerçevesinde dönüştürüp, kentteki 1,5 milyon riskli konutu yenileyeceklerini anlattı.

Birinci yılda 200 bini yerinde, 100 bin konutu da rezerv alanda olmak üzere 300 bin konutu süratlice inşa edeceklerini aktaran Kurum, maliyetin yarısını devletin karşılayacağını, kalan fiyatı da 2+1 daireler için vatandaşların aylık 5 bin 625 liradan başlayan taksitle 10 yılda ödeyeceklerini bildirdi.

Bakan Kurum, “Bugün prestijiyle İstanbul’umuzda 379 bin bağımsız kısım için şimdiden 66 bin binamız müracaat yaptı. Pendik’te de 1723 binamız bu kapsamda başvurusunu yaptı. İnşallah daima bir arada 1 ay içerisinde 1,5 milyon konutluk başvuruyu alacak, 5 yıl içerisinde bu dönüşümü vatandaşlarımızla el ele bitireceğiz.” diye konuştu.

Erzurum‘da son 21 yılda 45 milyar lirayı aşkın yatırım yapıldı”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, Erzurum‘u tarihi, kültürü, sanatı, kendi kimliği ve kıymetleriyle geleceğe taşıdıklarını belirterek, Erzurum‘da son 21 yılda 45 milyar lirayı aşkın yatırım gerçekleştirdiklerini lisana getirdi.

Tüm altyapı ve üstyapı çalışmalarına kadar 10 milyar liralık yatırımı da Bakanlık olarak kendilerinin gerçekleştirdiğini aktaran Kurum, bugüne kadar TOKİ Başkanlığı ile Erzurum‘da yatırım pahası 3,5 milyar lira olan 10 bin konutu vatandaşlara armağan ettiklerini, okullar, mescitler, dükkanlar ve kamu binaları ile onlarca yapıtı hizmete aldıklarını söyledi.

Bakan Kurum, Erzurum‘daki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Belediyemizle, vatandaşlarımızla Yakutiye, Palandöken ve Narman’da 2,5 milyon metrekarelik alanda bu çalışmaları yapıyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla, kentimizin sıhhatsiz yapı stokunu büsbütün temizleyene kadar durmayacağız. Erzurum‘a yeni bir tarih, kültür ve yeşil aksı kazandırıyoruz. Erzurum‘un meydanını, o eski ihtişamıyla, kalesiyle, kale etrafındaki millet bahçesi, İkili Minareli Medresemiz, Ulu Camimiz, Narmanlı Camimizden oradaki Hacı Cuma’ya kadar birleştiriyoruz. Erzurumlu kardeşlerimiz, tarihi kent meydanına tekrar kavuştu.”

Erzurumspor’a stadyum sözü

Bakan Kurum, Erzurumluların hayat kalitesini artıracak, kentin çabucak hemen her yerinde 12 millet bahçesinin üretiminin devam ettiğine işaret ederek, tüm bu projelerle kentin etrafını, tabiatını koruduklarını, konutlarını, dükkanlarını yenilediklerini, iktisadına, istihdamına katkı sunduklarını kaydetti.

Programda, Erzurumspor’un stadıyla ilgili kendisine talepte bulunulduğunu aktaran Kurum, “Bu işleri nasıl yaptıysak, milletimizin, vatandaşımızın hizmetine sunduysak, Allah’ın müsaadesiyle 15 Mayıs’ta Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Erzurumspor’umuzun şampiyonlukları yaşayacağımız stadyumunu da inşallah sizlerle birlikte yaparız.” sözlerini kullandı.

“Vadettiğiniz yalancı baharlardan bu millete ne hayır geldi?”

Bakan Murat Kurum, CHP’nin bundan 4 yıl evvelki seçimlerde “Martın sonu bahar olacak” dediğini anımsatarak, şöyle devam etti:

“Ne hikmetse o baharı biz ne İstanbul’da, ne Ankara’da, ne İzmir’de, ne de Pendik’te göremedik. Tam 4 yıl oldu. Bu kentler bir türlü baharı göremedi. Ancak ne gördük, biliyor musunuz? Yalancı baharı gördük. Yolda kalan otobüsleri gördük. Kardan kapanan yolları gördük. Bir türlü bitmeyen metro çizgilerini gördük. Verilen kelamların tutulmadığını gördük. Lakin ne göremedik biliyor musunuz? Eser, yatırım, hizmet göremedik. Artık hiç utanmadan, sıkılmadan ‘Yine baharlar gelecek’ diyorlar. Sizin vadettiğiniz yalancı baharlardan bu millete ne hayır geldi ki sizden yeni baharlar bekleyelim, hizmet bekleyelim, hayır bekleyelim, eser bekleyelim. Fakat Erzurumlu kardeşlerimiz, Dadaşlarımız, İstanbul’umuz merak etmesin; biz cennet vatanımızı, kentlerimizi, ilçelerimizi bunların yalancı baharlarına terk etmedik, terk etmeyeceğiz.”

“Bu seçimde hoş gayelerle makus emeller yarışacak”

14 Mayıs seçimlerine çok az kaldığını anımsatan Kurum, bu seçimde yalnızca siyasi partilerin değil, hoş maksatlarla berbat emellerin, umut dolu ufuklar ile tutulmayan hayallerin yarışacağını belirtti.

Bakan Kurum, bu seçimin, “İstanbul Finans Merkezi ile ekonomik bağımsızlığı güçlendireceğiz” diyenlerle seçimden çabucak sonra “Londra’daki tefecilerden borç alacağız” diyenlerin seçimi olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti.

“Bu seçim, ‘Türkiye üretsin, ihraç etsin, cari fazla versin, büyüsün, yeni istihdam alanları oluştursun’ diyenlerle ‘Ne gerek var üretmeye, ithal edelim, biz IMF’den borç alacağız’ diyenlerin seçimi olacak. Bu seçim, ‘SİHA’lar, Togg’lar, TCG Anadolu gemisi ile tam bağımsız Türkiye’ diyenlerle ‘Biz SİHA’ların üretimini durduracağız. Fabrikaları gözden geçireceğiz. Togg İtalya’da üretiliyor, İtalya’dan Bursa’ya geliyor, Bursa’dan vatandaşa veriliyor. TCG Anadolu gemisi de neymiş, ne gerek var Doğu’da, Güneydoğu’da şehit vermeye’ diyenlerin seçimi olacaktır. Bu seçim, Atatürk Havalimanı’nı yemyeşil bir millet bahçesi içerisinde uzay ve havacılık üssüne çevirenlerle, bu ülkenin gençlerine güvenmeyip ‘Atatürk Havalimanını ABD’ye peşkeş çekeceğiz’ diyenlerin seçimi olacaktır.”

Programda, AK Parti İstanbul Milletvekili adayları Muhammet Enes Savaş, Şengül Karslı, Yahya Çelik, İstanbul Erzurumlular Vakfı Lideri Murat Şahsuvaroğlu, Erzurum Konfederasyonu Lideri Ali Murat Alatepe ve AK Parti İstanbul Lokal İdarelerden Sorumlu Lider Yardımcısı Malik Ejder Batur da katıldı.

Programın sonunda iştirakçilerle hatıra fotoğrafı çektiren Kurum, zelzele bölgesine konteyner yardımı yapan Erzurumlu iş beşerlerine plaket verdi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Yahya Çelik de Bakan Kurum’a Erzurumspor forması armağan etti.

Kaynak: AA / Elif Küçük – Aktüel