Samsun'da Köylüler Taş Ocağı Kararını Siyah Poşetlerle Protesto Etti

Samsun’da Köylüler Taş Ocağı Kararını Siyah Poşetlerle Protesto Etti

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Samsun‘un Köseli köyünde yaşayan yurttaşlar köylerine taş ocağı yapılması kararını üzerlerine siyah poşet giyerek protesto etti. Köylüler üzerlerine giydikleri siyah poşetlerle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü yürüyüşüne katıldı.

Samsun‘da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları kapsamında düzenlenen yürüyüş Ray apartmanı önünden başlayarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam etti. Köylerine yapılan çimento fabrikası için uğraş verirken, artık de taş ocağı yapılacağını öğrendiklerini belirten Kavak ilçesi Köseli köylüleri kararı üzerlerine giydikleri siyah poşetlerle protesto etti.

15 YILDAN BERİ ÇİMENTO FABRİKASIYLA UĞRAŞIYORUZ”

Köseli köyünden gelen bir küme vatandaş üzerlerine siyah büyük poşetler giyerek, poşetlerin üzerine lokal gazetelerde yer alan haber kupürlerini yapıştırarak Samsun Etraf Vilayet Müdürlüğü önünde toplandı. Köseli köyü sakinleri ismine konuşma yapan Şakir Demirci şunları söyledi:

“Biz 15 yıldan bu tarafa çimento fabrikası ile uğraşıyoruz. Bizim köyümüze 270 metre yakınlıkta bu yetmedi artık de köyün üst tarafına kalker ocakları ve taş öğütme tesisleri açılıyor. Hiçbir formda kabul etmiyoruz. Bizim köyümüzde yaşlı beşerler var, gebe bayanlar var, çocuklar var. Biz bu kalker tesisi hiçbir biçimde kabul etmiyoruz. Onun için biz bu mevzuda yetkililerden insan sıhhatimi yoksa rant mı bunu da kendilerinin tercih yapmasını bekliyoruz. Bugün 1 Mayıs bütün dünyada işçiler, emekten yana olanlar, ezilenler alanlara yürüyorlar. 1 Mayıs bayramı, biz de köylülerimiz olarak sesimizi duyurmak için 1 Mayıs aktifliklerine katılıyoruz.”

Köselili vatandaşlar daha sonra üzerlerindeki poşetlerle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle düzenlenen yürüyüşe katıldılar.

Kaynak: ANKA / Yeni