CHP Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Bağlar, sarsıntı bölgesinde yapılacak konutlarla ilgili açıklama yaptı

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Bağlar, sarsıntı bölgesinde yapılacak konutlarla ilgili açıklama yaptı

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Mehmet Bağlar, zelzele bölgesinde yapılacak konutlarla ilgili “Hükümet 105 metrekare bir köy konutunun 1 milyon 575 bin bedelle köylüye verileceğini bunun ise yüzde 50’sini hibe edeceğini söylüyor. Yani hesap kolay; yüzde 50 olan 787 bin 500 TL’yi hibe edecek, başka yüzde 50’yi de 20 yılda ödeyecek. Bunun yerine hükümet hibe edeceği meblağı köylü kardeşimize versin, o köylü kardeşim kendi yerine o parayla meskenini en harika biçimde yapar. Herkesi bir ortaya toplayıp mesken yapılmaz, köy yerlerinde herkesin konutunun önünde bahçesi olur, toplu bir yere yaparak bu kültürü bitiremezler” dedi.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Mehmet Bağlar, 6 Şubat sarsıntılarında yıkılan konutların yerine yapılacak konutlar ve vatandaşa verilecek devlet dayanağıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Bağlar, şunları kaydetti:

“BU TARİHİ HİÇBİR HALDE UNUTMAYACAĞIZ: 3 yıl evvel hazırlanan rapora nazaran Bahçelievler, stadyumun etrafının yerle bir olacağı belirtiliyor. Bu vakte kadar bu kentin yöneticileri neden tedbir almıyor anlamıyorum. Sarsıntının birinci üç günü, tüm varlığımızla, her şeyimizle biz vatandaşlarımızın yanındaydık yalnızca yetkililer yoktu. O küçücük vücutlar enkaz altından çıkarılmayı bekledi, 3’üncü günün sonunda gelinde fakat çok geç kalınmıştı. Bu tarihi hiçbir halde unutmayacağız.

VATANDAŞLARIMIZ BORÇLANMADAN MESKEN SAHİBİ OLABİLİR: Bilhassa köylü kardeşim bu hesaba lütfen baksın ve araştırsın. Bu vakte dişinden tırnağından artırdığı birikimlerle bir konut yapmış, evladına, yakınına ise bahçesinde, konutunun yanındaki yerinde yer vererek mesken yapmasını sağlamış. Bu kardeşlerimizin bu meskenlerinden diğer bir mal varlıkları yok. Bu zelzelelerde ise konutlar yıkılmış, hükümet bu insanlara en sıkıntı gününde takviye vermesi dururken bu güç günlerinden yararlanıp yüzbinlerce TL borçlandırmak istiyor. Borçlandırmayı yaparken de yüzde 50’sini hibe yapacağını söylüyor. Bizim vatandaşlarımız ismine hükümete bir teklifimiz var.

HİBE EDECEĞİ MEBLAĞI NAKİT VERSİN: Kapalı kapılar ardında bir köy meskeninin kaç milyona ihale yapıldığını, depremzede vatandaşlarımızın üzerinden nasıl bir çıkar ilgi yumağı olduğunu aslında biliyoruz. Siyaset yapmayacağız yalnızca hükümetin açıkladığı bilgiler üzerinden vatandaşlarımıza bir hesap sunuyoruz. Hükümet 105 metrekare bir köy meskeninin 1 milyon 575 bin bedelle köylüye verileceğini bunun ise yüzde 50’sini hibe edeceğini söylüyor. Yani hesap kolay; yüzde 50 olan 787 bin 500 TL’yi hibe edecek, başka yüzde 50’yi de 20 yılda ödeyecek. Bunun yerine hükümet hibe edeceği fiyatı köylü kardeşimize versin, o köylü kardeşim kendi yerine o parayla konutunu en harika biçimde yapar. Hem de yıkılan konutunun yerine yapar, hem de kendi hayat çizgisine motamot devam eder. Herkesi bir ortaya toplayıp mesken yapılmaz, köy yerlerinde herkesin konutunun önünde bahçesi olur, toplu bir yere yaparak bu kültürü bitiremezler.”

Bağlar, ayrıyeten yaptığı açıklamada da şöyle konuştu:

“HÜKÜMET BU YARALARI SARMAK İÇİN NE YAPIYOR?”

“Hükümet bu yaraları sarmak için ne yapıyor? Vatandaşlarımız dişinden tırnağından biriktirmiş bir konut almış, yıllarca borçlanmış meskenini alabilmek için. Birçok vatandaşımız bu türlü ve artık meskenlerini kaybettiler. Hükümet bu meskenler için 1 milyon 575 bin lira bedelle meskenlerin yapılacağını, bu biçimde ihale ettiğini söylüyor. Hesaplayalım, nasıl olacakmış? 1 milyon 575 bin lira olan bedelin yarısını devlet hibe edecekmiş, lütufta bulunuyor. Pekala öteki yarısı nasıl olacak? Öteki yarısını da vatandaşlar 20 yıl borçlandırılacak. 20 yıl borçlandırılarak bu para ödenecek? Bu vatandaş esasen yıllarca borçlanmış, bir mesken almış. Sen bu vatandaşı tekrar 20 yıl borçlandırıp konut sahibi yapacaksın. Pekala Genel Liderimiz ne diyor? Genel Liderimiz diyor ki, ‘devlet sorumluluğunu yerine getirmeli ve meskenleri bedelsiz vermelidir’ diyor. Mümkün mü, alışılmış ki mümkün. Bayındırlığın kayıtlarında var, herkes açık olarak görebilir. Bugün verilecek olan 105 metrekare konutun bedeli 635 bin lira. Pekala, ihale edilen bedel ne kadar? 1 Milyon 575 bin lira. Yeniden ranta ve rantçıya peşkeş çekiliyor. Açık ve net bir teklifte bulunmak istiyorum. 1 milyon 575 bin liranın yarısı, bunu hibe ediyorsun 780 bin lira civarında. Ver vatandaşa 780 bin lirayı, vatandaş meskenini kendi yapsın. Konutun maliyeti açık, 635 bin lira. Buyurun siz 785 bin lirayı vatandaşı verin, vatandaş konutunu kendisi yapsın. Daha da uygununu yapar, daha da uygun kurallarda yapar.”

arda yapar.”

Kaynak: ANKA / Siyaset