Pakdemirli'den Kılıçdaroğlu'na 'Tarihi sorumluluk uyarısı'

Pakdemirli’den Kılıçdaroğlu’na ‘Tarihi sorumluluk uyarısı’

Manisa‘da konuşan Tarım ve Orman eski Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhur İttifakının karşısında dayatılmaya çalışılan sistemin yürüyecek bir sistem olmadığını ve mandacı bir sistem olduğunu belirtti. Atatürk’ün kurduğu CHP’nin, PKK’nın enkazını HDP vasıtasıyla meclise taşıyor olmasının tarihi bir sorumluluk olduğunu söyleyen Pakdemirli ayrıyeten Kılıçdaroğlu’nun İzmir mitinginde Ahmet Davutoğlu’nun Kılıçdaoğlu’ndan daha fazla konuşmasını ‘Ego tatmini’ olarak yorumladı.

Tarım ve Orman eski Bakanı Bekir Pakdemirli 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü hasebiyle HAK-İŞ Konfederasyonu Manisa Vilayet Başkanlığını ziyaret etti. Sendika önünde HAK-İŞ Manisa Vilayet Lideri ve Hizmet İş Sendikası Manisa 1 No’lu Şube Lideri Okan Polat ve sendika liderleri ile üyeleri tarafından çiçeklerle karşılanan Pakdemirli’ye AK Parti Yunusemre İlçe Lideri İlkcan Durmaz da eşlik etti.

Sendikal ıstıraplardan bahsetti

HAK-İŞ Manisa Vilayet Lideri ve Hizmet İş Sendikası Manisa 1 No’lu Şube Lideri Okan Polat ziyaretleri için Tarım ve Orman eski Bakanı Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ederek tahlil bulunmasını istedikleri sıkıntıları paylaştı. Polat, “Bizim özel kesimde sendikalaşmada çok büyük zahmet yaşıyoruz HAK-İŞ olarak. Sayın bakanımız Beyaz Bayrak uygulaması başlattı lakin bu teşviklerin artarak çoğalmasını bekliyoruz. 696 Sayılı KHK ile takıma geçen arkadaşlarımızın özlük haklarında külfet var. Sağ olsun hükümetimiz bizi taşeron şirketlerden kurtardı, kamuya bağladı, kamuya bağlı şirketlere bağladı. Buralarda da ufak tefek dertlerimiz var. Belediyede çalışan arkadaşlarımızın ek tediyelerle ilgili sorunlarımız var. Kamu çerçeve protokolünde bütün arkadaşlarımızın tek dileği, talebi belediyelerin de kamu çerçeve protokollerine dahil edilmesi. Kontratlı çalışanlarımız memuriyete geçince, emekçi takımındaki arkadaşlarımız da bir beklenti oluştu. Bu arkadaşlarımızın da tam takım talepleri var. En azından Kamu Çerçeve protokolü bu arkadaşlarımızı koruyacaktır.” dedi.

“Sendikalar demokrasinin gereğidir”

Sendikaların ehemmiyetinden bahseden Tarım ve Orman eski Bakanı Bekir Pakdemirli, “HAK-İŞ bizim konutumuz sayılır. Buradan olmaktan ötürü mutluyum. Sendikalaşma ve sendikal haklar demokrasinin gereği ve olması gereken haklar. Sonuna kadar bunun olmasını gerektiğini düşünüyor ve savunuyoruz. Son devirde kamuda oldum lakin öncesinde idaresinde olduğum şirketler 100 bin çalışanı olan şirketlerdi. Kamudayken sendikalar önümüze ne getirdiyse elimizden geleni yapmaya çalıştık ve ikiletmeden imza atmaya çalıştık. Bugün geçim kurallarıyla çalışanlarınızı ne kadar şad ederseniz o kadar menün olursunuz. Bazen özlük haklarını genişletemediğiniz, maaş artışı yapamadığınız vakit mutlu edici bir şey koyduğunuzda çok daha fazla karşılığını alıyorsunuz.” diye konuştu.

“CHP’nin zihniyeti mandacı zihniyet”

Seçime gidildiğini ve Cumhur İttifakının karşısında dayatılmaya çalışılan sistemin yürüyecek bir sistem olmadığını kaydeden Pakdemirli, “Bu zihniyet yürüyecek bir sistem değil. Gerisi arkasına ulusal gururlarımız, İHA’lar, SİHA’lar, uçaklar, helikopterler uçuyor. Bu tanıtımlar devam ederken Sayın Kılıçdaroğlu çıkıyor diyor ki yarın biz gelirsek burada TEKNPOFEST yapmayacağız, Amerikalı bir şirkete vereceğiz diyor. Bu mandacı bir sistemdir. Zihniyet manasında CHP bu zihniyetten kurtulamamıştır ve Millet İttifakı da bunun etrafında dönüp duruyor. Bu zihniyet sıkıntısı önemli bir sıkıntıdır” dedi.

“Davutoğlu ego tatmini yapıyor”

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir mitinginde yaşanan olayları da kıymetlendiren Pakdemirli şunları söyledi: “Mitingde en az konuşan Kılıçdaroğlu’ydu. 16 dakika kendisi konuştu, 30 küsur dakika Sayın Davutoğlu, 30 küsur dakika da Sayın Karamollaoğlu konuşmuş. Sayın Davutoğlu İzmir’e inse havalimanında iki adam ‘Merhaba’ demez, karşısına onlarca insanı almış konuşma fırsatı yakalamış. Allah Kılıçdaroğlu’na kolaylık versin. Bu altılı masa Özal’ın tabiriyle buçuk partilerdir. Onlara yüzde biri bulamayan partilere buçuk parti kederi. Yüzde yarımı bulamayan partiler bugün büyük kümelerin karşısında ego tatmini yapmaktadır. Burada Sayın Kılıçdaroğlu’nu daimi işveren olarak kabul etmiyorlar demek ki. İnsan başkanından fazla konuşur mu? Sen diyorsun ki ‘Bizim cumhurbaşkanı adayımız bu’ sonra çıkıyorsun mikrofonu ele alıyorsun 35 dakika konuşuyorsun. Türkiye’yi yönetemeyecekleri bu mitingin yönetilememesinden aşikâr. Allah sonumuzu hayır etsin. Bir öteki kıymetli sorun ise tüm problemlerin ötesinde, CHP, ÂLÂ Parti başka partiler bunlara gayrimeşru parti diyemeyiz hepsi legal partilerdir. Bu yasal partilerin ve Atatürk’ün kurduğu partinin PKK’nın enkazını HDP vasıtasıyla meclise taşıyor olması tarihi bir sorumluluktur. Bu tarihi sorumluluktan da kaçamayacaklardır. İnşallah seçimi alamayacaklar lakin ne olursa olsun bir sefer CHP’nin bu tarihi sorumluluğa girdiğini ve bu tarihi sorumluluğun da altında kalacağını tabir etmek istiyorum.”

Pakdemirli’nin konuşmasının akabinde HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı sendika liderleri yaşadıkları ezaları anlatarak tahlil bulunması konusunda dayanak istedi. – MANİSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset