BAKAN MUŞ: ORTA KARADENİZ ÖZGÜR BÖLGESİ KARARI RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

BAKAN MUŞ: ORTA KARADENİZ ÖZGÜR BÖLGESİ KARARI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

SAMSUN’da Hizmet İş Sendikası ziyaretinde konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ” Samsun‘da 10 bin ek istihdam ve 1,5 milyar dolar ihracat imkanı yaratması öngörülen Orta Karadeniz Hür Bölgesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleri ile bugün kurularak Resmi Gazete’de yayımlandı” dedi.

Ticaret Bakanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Adayı Mehmet Muş, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş Sendikası Samsun Şube Başkanlığı’nı ziyaret etti. Tüm çalışanların gününü tebrik ettiğini ve işçilerin yanında olduklarını belirten Bakan Muş burada yaptığı konuşmada Samsun’un, Doğu Avrupa, Karadeniz ülkeleri, Orta Doğu, Orta Asya ülkelerinde yaşayan yaklaşık 600 milyon insan için de ithalat ve ihracat kapısı olma potansiyelini taşıdığını belirtti. Üretim ve lojistik kabiliyetlerini, hem tarım hem de sanayi alanındaki rekabetçiliği ile Samsun’un Türkiye ihracatındaki hissesini kısa vakitte yüzde 1 düzeyine, orta vadede de yüzde 2’nin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söz eden Bakan Muş, hayata geçmesi ile Orta Karadeniz Hür Bölgesi’nin bu alanda hem Samsun’un hem de tüm bölgenin ihracat üssü olacağını aktardı. Bakan Muş, bu kentin altyapısının, nüfusunun, bulunduğu pozisyon ve yüz ölçümünün bunu karşılayabilecek düzeylerde olduğunu lisana getirdi.

‘ORTA KARADENİZ HÜR BÖLGESİ’NİN KURULMASIYLA İHRACAT ARTACAK’

Samsun’un bölgesel değerine vurgu yapan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Tekkeköy ilçesinde yer alan 644 bin metrekare arazi üzerinde Orta Karadeniz Özgür Bölgesi’nin kurulması ile ihracat kapasitesinin artacağını, bölgede tam doluluğa ulaşılması ile birlikte, yaklaşık 10 bin şahsa istihdam imkanı sağlanmasının ve yıllık 1,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirilmesi beklendiğini kaydetti. Daha evvel Samsun Limanı’nın çabucak yanında 73 bin 150 metrekarelik alan üzerine heyeti Samsun Hür Bölgesi’nin faaliyetlerine 1996 yılında başladığını hatırlatan Bakan Muş, 2022 yılında bölgede 23 firma tarafından 157 milyon dolar meblağında ihracat gerçekleştirildiğini, yüzde 100 doluluk oranına ulaşan Samsun Özgür Bölgesi’nin genişleyebileceği bir alan bulunmaması nedeniyle, tüm Karadeniz Bölgesi’ne hitap edecek büyüklükte bir özgür bölge muhtaçlık duyulduğunu vurguladı.

‘ÇOK HOŞ BİR HÜR BÖLGE OLACAK’

Orta Karadeniz Hür Bölgesi’nin Samsun’da kurulmasını sağladıklarını lisana getiren Bakan Muş, bunun istihdam manasında kente kar sağlayacağını belirterek, “Samsun’a güzel olsun. Orta Karadeniz Özgür Bölgesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleri ile bugün kurularak Resmi Gazete’de yayımlandı. Bütün fazları bitirdiğimiz vakit, üzerinde teknik olarak planladıklarımızla, burayı 1800 dönüme kadar çıkarabilme ihtimalimiz var. Tabi bu özgür bölge Türkiye’nin sayılı büyük bölgelerinden birisi olacaktır. Samsun’un ihracatına, istihdamına, üretimine çok değerli katkılar sunacağını düşünüyoruz. Zira bir tarafı büsbütün liman ve deniz olacak. Burada üretilen eserlerin gönderilmesi için gereksinime nazaran liman da olabilir. Hasebiyle çok hoş bir hür bölge olacaktır” diye konuştu.

‘AMACIMIZ SAMSUN’UN HİSSESİNİ YÜZDE 2’YE ÇIKARTMAK’

Serbest bölgenin kurulması ile birlikte kente yatırımların ağırlaşacağını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Mayıs Perşembe günü Samsun ziyaretinden evvel bu muştuyu vermesinden ötürü kendisine teşekkür eden Bakan Muş, “Samsun’da yüklü olarak ihracat yapan firmalar var. Yani üretiminin büyük bir kısmının ihracata gittiğini gördüğümüz firmalar var. Bunlar için bu hür bölge değerli bir üretim merkezi olacaktır. Zira hem hür bölgenin rejimi hem de sunduğu avantajlar bilhassa ihracatçıya yönelik çok fazla. O şirketlerin burada yer alması, ek şirketlerin de buraya gelmesi kıymetli bir istihdam oluşturacaktır. Birebir halde organize sanayi bölgelerimizle ilgili çalışmalarımızda devam ediyor. Samsun’a çok hoş, büyük ve çağdaş, zira lojistiği de kendi içerisinde çözebilen organize sanayi bölgeleri kazandıracağız” tabirlerini kullandı. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şimdiki