N Kolay İstanbul Yarı Maratonu'nun akabinde

N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nun akabinde

Dünyanın en yeterli yarı maratonları ortasında gösterilen N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nda Türk atletler ortasında 1.11.51’lik dereceyle bayanlarda birinci sırayı alan Yayla Kılıç Gönen, çok keyifli olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul tarafından 18’incisi düzenlenen 60 ülkeden 12 binin üzerinde iştirakçi ile 22 bayan ve 34 erkek olmak üzere toplam 56 seçkin atletin katıldığı tertibin akabinde basın mensuplarına açıklamada bulunan Yayla, birinci kez N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’na katıldığını belirtti.

İspanya‘da elde ettiği en güzel derecenin akabinde ikinci en âlâ derecesine ulaştığını vurgulayan Türk atlet, “Çok memnunum. Aslında bu yarışa en âlâ derece için çıkmıştım. Kotadan Dünya Şampiyonası’na katılabiliyorum. Ekstra Avrupa Şampiyonası olduğu için, puan kazandıran bir şampiyona olduğu için o yüzden yarıştım. Birinci olacağımı bekliyordum. Artık önümdeki Dünya Şampiyonası’na odaklanma vakti.” diye konuştu.

Yayla, İspanya’daki muvaffakiyetinin sorulması üzerine ise şu cevabı verdi:

“Türk tarihinin en uygun derecesini elde ettim. 6 Şubat’ta ne yazık ki bir felaketle karşılaştık, ben de Diyarbakır’da kamptaydım. Son iki hafta kala sahiden beni çok berbat etkiledi. Sporun birleştirici ve düzgünleştirici gücüne dayanarak o yarışa katılma kararı aldım. O yarışa bütün Türkiye için katıldım ve en güzel dereceyi elde ettim. Bitiş çizgisinde yarışı tamamladığım vakit nitekim çok gurur duydum. Ülkemizin ne kadar güçlü olduğunu, her şartta ne kadar uygun dereceler elde edebileceğini göstermek istedim. Takviyelerinden ötürü Türkiye Atletizm Federasyonu, sponsorlarıma, Antrenörüm Sedat Gönen’e, tüm destekçilerime ve kalbi benimle atan herkese çok teşekkür ediyorum.”

Türkiye’nin tertip kapasitesine de değinen Yayla, “İlk kere katıldığım bu yarı maraton, nitekim dünya çapında en yeterli yarı maratonlar ortasında yer alıyor. Bugün ispatladılar ki, çok güzel bir tertip ve koordine var burada. O yüzden dünya çapında atletlerin katılmış olması bunu gösteriyor. Emeği geçen bütün Spor A.Ş.’ye teşekkür ediyorum.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: AA / Süha Gür – Spor