Muratpaşa Güreşleri'nde Orhan Okulu başpehlivan oldu

Muratpaşa Güreşleri’nde Orhan Okulu başpehlivan oldu

ANTALYA’da Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlendiği 5. Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde, finalde rakibi İsmail Balaban’ı yenen Orhan Okulu başpehlivan oldu. Muratpaşa güreşlerinde, 20-21 Mayıs’ta başlayacak Türkiye Yağlı Güreş Ligi öncesinde birinci kere Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) sistemi uygulandı.

Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 5’incisini düzenlendiği Yağlı Pehlivan Güreşleri, Konuksever Er Meydanı’nda yapıldı. Güreşlere 45’i başpehlivan olmak üzere farklı uzunluklarda 1000’e yakın atlet katıldı. Belediye Lideri Ümit Uysal’ın konut sahipliğindeki güreşleri izlemek için Konuksever Er Meydanı’nın tribünleri günün erken saatlerinde doldu.

PEHLİVANLAR UZUNLUK GÖSTERDİKonuksever Er Meydanı’nda güreşler duayla başladı. Öğlen saatlerinde ortalarında Orhan Okulu, İsmail Balaban, Ali Gürbüz, Yusuf Can Zeybek, Ertuğrul Dağdeviren, Fatih Atlı, Serhat Gökmen’in de bulunduğu başpehlivanlar dualı çayırda uzunluk gösterdi. Pehlivanlar, birinci çeşit kura çekimini akabinde Türk ve Atatürk bayraklarıyla seyircileri selamladı. Muratpaşa güreşlerinde tarihi Edirne Kırkpınar Güreşlerin de misyon alan davul-zurna takımı de yer alırken güreşlerde 1 ton yağ kullanıldı.VAR SİSTEMİ BİRİNCİ DEFA UYGULANDIMuratpaşa güreşlerinde, 20-21 Mayıs Manavgat Belediyesi 10. Yağlı Pehlivan Güreşleri ile başlayacak Türkiye Yağlı Güreş Ligi öncesinde birinci sefer VAR sistemi uygulandı. VAR sistemi için er meydanın dört bir köşesine ve kule hakem heyetinin bulunduğu yere yüksek çözünürlüğe sahip kameralar yerleştirildi. Türkiye Klasik Güreşler Federasyonu Yayın Heyeti Lideri Hüsnü Kaftan, VAR sistemiyle ilgili, “Futbolda bu türlü bir uygulama yapılıyordu, yağlı güreşte de birinci kere bu türlü bir uygulamaya gidiliyor. Daha evvel tek kamerayla çekim yapılıyordu, artık hiçbir itiraza yol açmayacak formda kameralar alanda konuşlandı ve reji sistemi kuruldu” diye konuştu.HERKES ER MEYDANINDA BULUŞTUEr meydanında birbirinden heyecanlı güreşler devam ederken Lider Uysal da Antalya‘nın siyaset ve iş dünyasından birçok ismi Er Meydanı’nda ağırladı. Dışişleri Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili adayı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP Antalya milletvekili adayları, TİP Antalya milletvekili adaylarından Barış Atay Konuksever Er Meydanı’nı ziyaret eden isimler oldu.5. Muratpaşa Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin ağalık ihalesini ise Cumhuriyetin 100’üncü yılı ismine 2 milyon 23 bin lirayla Ahmet Aktaş kazandı. Aktaş ve Lider Uysal ihalenin sonuçlanmasının akabinde birlikte seyircileri selamladı.FİNALİN İSMİ OKULU VE BALABANBu yıl birinci sefer ‘Paşanın Aslanı’ Orhan Okulu, ‘Sarı Fırtına’ İsmail Balaban, ‘Megastar’ Ali Gürbüz üzere isimler Antalya seyircisi önüne çıktığı Muratpaşa Güreşleri’nin ikinci çeşidi büyük heyecana sahne oldu. İsmail Balaban’ın Ali Gürbüz’le, Orhan Okulu’nun Yusuf Can Zeybek’le eşleştiği çeşitten Balaban ve Okulu çıkmasını bildi ve sonrasında bu iki isim finalde karşı karşıya geldi.

Finalinde rakibi İsmail Balaban’ı yenen Muratpaşa Belediyespor güreşçisi Orhan Okulu 5. Muratpaşa Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin başpehlivanı oldu. Güreşlerde Başpehlivan Okulu’yla birlikte derece yapan Serhat Gökmen, Fatih Atlı ve İsmail Balaban’a kupa ve madalyalarını Lider Uysal, CHP Vilayet Lideri Nuri Cengiz ve Muratpaşa Belediyespor Lideri Özcan Yılmaz takdim etti.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Spor