Mersin Devlet Opera ve Balesi, Hürrem Sultan Balesi'ni prömiyerle sahneledi

Mersin Devlet Opera ve Balesi, Hürrem Sultan Balesi’ni prömiyerle sahneledi

MERSİN Devlet Opera ve Balesi (DOB), Dünya Dans Günü’ne özel olarak 2 perdelik Hürrem Sultan Balesi’ni prömiyerle sahneledi.

Kanuni Sultan Süleyman’ın tahta geçişinin akabinde tutkuları, seferleri ve zaferlerini yansıtan ‘Hürrem Sultan Balesi’, Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde sanatseverle buluşturuldu. Müziği ünlü kompozitör ve bestekar Nevid Kodallı’ya ilişkin olan yapıtın libretto ve koreografisi, 12 yıl evvel genç yaşta hayatını kaybeden Oytun Turfanda tarafından hazırlandı. Ünlü şef Murat Kodallı’nın orkestra şefliğini yaptığı yapıtı, Deniz Olgay Yamanus ve Oktay Keresteci sahneye koydu.

Eserin kostüm tasarımı, Diriliş Ertuğrul, Kösem Sultan ve Harika Yüzyıl dahil olmak üzere birçok periyot dizisinin kostümlerini tasarlayan ünlü kostüm kreatör Serdar Başbuğ, dekor tasarımı Efter Tunç, ışık tasarımı ise Tarı Deniz imzasını taşıyor.

Mersin DOB Bale sanatkarlarının ve orkestrasının üstün performansı ile ‘Hürrem Sultan Balesi’, 2 Mayıs ve 23 Mayıs tarihlerinde kaçıranlar için yine sahnelenecek.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Mustafa Ercan – Kültür Sanat