Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum canlı yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TOKİ’yle ilgili açıklamalarına ait, “Kemal Bey’e şunu sormak lazım; Kemal Beyefendi bu süreçte gerek genel başkanlığı sürecinde gerek onun öncesinde hiç TOKİ konutlarına gidip vatandaşımızla görüşmüş mü? İftiralarla mazeretlerle algı üreterek vatandaşımızın aklını çelmeye çalışıyorlar.” dedi.

Kurum, Haber Global’de canlı yayınlanan Müzakere programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Seçim öncesi alandaki müşahedeleri sorulan Kurum, gittikleri her yerde milletin teveccühünü, sevgisini ve itimadını hissettiklerini lisana getirerek, 14 Mayıs’ta Türk demokrasi tarihine altın harflerle geçecek büyük bir demokrasi şölenini yaşayacaklarını tabir etti.

Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası’nda müracaatlarda son sayının sorulması üzerine Kurum, “Şu ana kadar 63 bin 600 binamız müracaat yaptı ve 367 bin bağımsız kısım. Bu dörtle çarparsanız yaklaşık 1 milyon 200 binin üzerinde beşere tekabül ediyor.” bilgisini paylaştı.

Bahçelievler, Bağcılar, Avcılar, Fatih, Üsküdar, Maltepe, Kartal, Ataşehir ve Kadıköy’den ağır bir müracaat olduğunu aktaran Kurum, en çok müracaatın ise yaklaşık 42 bin bağımsız kısımla Bahçelievler’den yapıldığını, bunu 22 bin 800 bağımsız kısımla Avcılar’ın takip ettiğini söyledi.

“Metrekare kaybı olacak mı?” sorusunu yanıtlarken Kurum, parsele ve vatandaşın talebine nazaran projeler çizeceklerini, 2+1 ve 3+1’lerin standart olduğunu, metrekare değişikliğine nazaran maliyetin artıp azalabileceğini, yeniden yarısını devletin karşılayacağını kaydetti.

Bakan Kurum’dan Kılıçdaroğlu’nun TOKİ tezine tepki

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun TOKİ’yle ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Kurum, “Kemal Bey’e şunu sormak lazım; Kemal Beyefendi bu süreçte gerek genel başkanlığı sürecinde gerek onun öncesinde hiç TOKİ konutlarına gidip vatandaşımızla görüşmüş mü? İftiralarla mazeretlerle algı üreterek vatandaşımızın aklını çelmeye çalışıyorlar.” dedi.

TOKİ’nin 1984’te kurulduğunu ve 2002’ye kadar 18 yılda 143 bin bağımsız kısım ürettiğini, 2002’den bu yana ise 1 milyon 200 bin konut ürettiğini aktaran Kurum, şöyle devam etti:

“Şimdi bize bir tane örnek gösterebilir mi? ‘Bu toplumsal konutlarda sırtı kalınlar oturuyor, zenginler oturuyor.’ diyor. O yüzden mi 5 milyon alt gelir kümesi vatandaşımız, Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut kampanyasına başvuruyor? O yüzden mi milletimizin afet bölgesinde 143 bin konutta burnu bile kanamadı. Orada oturanların sırtı kalın, niçin biliyor musunuz? Gerilerinde Recep Tayyip Erdoğan var. Daima algı ya. Sen örneğini yap, millete sun. İzmir’de yap, Ankara’da yap, İstanbul‘da yap. Siz daha verdiğiniz kelamlarını tutmuyorsunuz. Kusura bakmayın, sözlerinizi tutmadığınız bir yerde algı üretemezsiniz. Milleti yanlış yönlendiremezsiniz.”

Bakan Kurum, “Siz lakin 15 Temmuz’da milletin canını ortaya koyarak verdiği gayrette kaçarsınız, kahve yudumlayarak televizyon seyredersiniz. Ancak hiç merak etmesinler, kahve içmeye çok vakitleri olacak. Artık o siyaset sahnesinden 14 Mayıs’ta silinecekler ve bol bol kahve yudumlayarak o algılarla mazeretlerle olmadığını net bir formda görecekler.” diye konuştu.

“Türkiye’de son bir asırda yaşanan zelzelelerde 130 bin can yitirildi”

Türkiye’nin nüfusun yüzde 70’ten fazlasının da sarsıntı bölgelerinde yaşadığını belirten Kurum, ülkede son bir asırda yaşanan zelzelelerde 130 bin canın yitirildiğini, bunun için hem İstanbul‘u hem de ülkeyi dirençli hale getirmeleri gerektiğini vurguladı.

Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası’nın farklı kentlerde de yapılıp yapılmayacağı sorusunu da Kurum, “Şu an bizim tüm Türkiye’de devam eden 270 bin kentsel dönüşüm konutumuz var. O denli bizim sözlerimiz muhalefetin kelamlarına benzemez lakin. Yani biz kelamımızı tutuyoruz, gidiyoruz. Orada acil öncelikli yerler nerelerse, oralardaki işlerden başlamak suretiyle dönüşümü yürütüyoruz. Artık yarısı bizden İstanbul için geçerli lakin sonrasında biz 7 bölgemizde bu uygulamayı yapmayı planlıyoruz.” biçiminde yanıtladı.

İstanbul Finans Merkezi

Bakan Kurum, İstanbul Finans Merkezi’nin nasıl özelliklerinin bulunduğunun sorulması üzerine, şunları aktardı:

“Hepimizin bu türlü gururla bakacağı, övüneceği bir proje. Yaklaşık 1 milyon 300 metre kare ofis alanımız var burada. 100 bin metre kare ofislerde çalışan vatandaşlarımızın günlük gereksinimlerini gidereceği, bölgenin gereksinimini gidereceği alışveriş alanları var. 2 bin 100 kişi kapasiteli kongre merkezimiz var. Anadolu Yakası’nda kongre merkezimiz yoktu. O vakit Sayın Cumhurbaşkanımız dedi ki buraya bir kongre merkezi yapalım. Projeyi hem Türk hem de dünyanın en uygun firmalarıyla planladık. Sav ediyorum ne Avrupa’da ne de Amerika’da bunun gibisi yok. Yani o kadar hoş, nitelikli bir proje oldu.”

Buranın finansın kalbi olacağını aktaran Kurum, hem yerli hem yabancı finans kuruluşlarının burada yer alacağını söyledi.

Kurum, finans merkezinin altında 26 bin 500 araç kapasiteli otopark bulunduğunu kaydederek, “Metro istasyonunu projenin altına koyduk. Burada çalışan kardeşlerimiz rastgele bir yoğunluğa sebebiyet vermeyecek formuyla ofisten aşağı inecekler. Şayet Büyükşehir Belediyesi metroyu bitirirse, bitmeyen bir metro da orada var.” biçiminde konuştu.

“Onu da siz yapacaksınız galiba” sorusuna Kurum, “Yani yapmazlarsa biz yapmaya hazırız. Çekmeköy’ün metrosu bekliyor. Sancaktepe metrosunun açılan temelinin üstüne hafriyat doldurdular. Tuzla bekliyor, Esenyurt bekliyor. Yapmazlarsa bize yazsınlar. Sayın Cumhurbaşkanımız bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da İstanbul’un, İstanbullu kardeşlerimizin ne muhtaçlığı varsa yapar.” cevabını verdi.

Deprem bölgesindeki son durum

Bakan Kurum, sarsıntı bölgesindeki son duruma ait soruya da takımların bir seferberlik anlayışında çalışmaları yürüttükleri cevabını verdi.

Bütün gruplarla ve ilgili kurumlarla 11 vilayetteki süreci yakından takip ettiklerini kaydeden Kurum, “İnşaat sürecin de planladığımız üzere 125 bin konuta geldik. Hem köy konutlarımız hem merkezde. Bir kısmını rezerv alanlarda yapacağız. Bir kısmını da kentin merkezinde, kentin dokusuna yapısına uygun bir halde yapacağız.” diye konuştu.

Kurum, enkaz kaldırma sürecinde yüzde 80’lere geldiklerini, ağır hasarlı binaların da itiraz sürecinin tamamlanmasına müteakip enkazlarının kaldırılacağını, akabinde da kentin içinde o dokuya uygun yapıların inşaatlarının başlayacağını belirtti.

Kaynak: AA / Zeynep Rakipoğlu – Şimdiki